1%. Усі інші, разом узяті, становлять приблизно 8%
Скачати 51.46 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації29.12.2016
Розмір51.46 Kb.
іспанська і скандинавські, кожна по 1%. Усі інші, разом узяті, становлять приблизно 8% веб-сторінок. У таких умовах спеціалісти ЮНЕСКО створили спеціальний портал, який дозволяє національним меншинам, що перебувають у несприятливих умовах, дістати доступ до освіти і знань людства. Він надає допомогу країнам, які хочуть зберегти своє культурне різноманіття, забезпечуючи якісне вивчення мов національних меншин. Серед причин зникнення мов експерти ЮНЕСКО називають війни, депортації, міграцію, а також мовне змішування. Крім того, сучасні технології сприяють посиленому домінуванню окремих великих мов, наприклад англійської. Разом із зникненням мови, зазначають дослідники, втрачається і пов'язане з нею культурне надбання забуваються поетичні твори, легенди, приказки, жарти, пісні і т. ін. Україна є багатонаціональною державою, на її території існують мови, що знаходяться під загрозою зникнення. Заданими ЮНЕСКО, в Україні їх нараховується
15. Серед них

караїмська,
кримськотатарська,
урумська, русинська. Визнання й пошана всіх мов є ключем до збереження миру.
Знання мов розширює наш кругозір і відкриває перед нами багатообразний світ. Знайомство з носіями інших мов дає можливість дізнатися про наші відмінності, здатне розсіяти страхи перед світом і зробити мислення вільнішим.

Збереження мови непросто
залежить від кожного з нас, а є нашим
обов’язком,
своєрідним
внеском
у
збереження
світової
культурної
спадщини. Тому вітаємо вас зі святом і
закликаємо: бережіть рідну мову

Л
ітература


Король, Л. О. Між народний день рідної мови
: сценарій заходу // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2010. - № 4. - С. 31-36.
Ткаченко, В. Духовні сили людини : народознавчий напрямок у виховній роботі // Шкільний світ. - 2012. - трав. № 20. - С. 5-7 : мал.
У мові- вся доля народу : готуємося до Міжнародного дня рідної мови
// Позакласний час. - 2011. - № 1. - С. 107 -110.

Інтерактивний Атлас мов світу, що
знаходяться під загрозою [Електронний ресурс / ЮНЕСКО. - Текст. дані. – Режим доступу http://tatlas/index.php%3Fhl%3Den%26page%3D
atlasmap%26cc2%3DAO&usg=ALkJrhjQlVdsZZ-
7mAbylZ-N-LObfiirgQ.

Ініціатива B @ бел = Initiative B@bel Електронний ресурс заходи на підтримку розвитку багатомовного контенту та інструментів в глобальних інформаційних мережах, захист зникаючих мов. - Текст. дані.
– Режим доступу http://www.unesco.org/new/en/communication- and-information/resources/publications-and- communication-materials/publications/full- list/initiative-bbel.

Конт актна інформація
Адреса:
м. Київ, вул. Драйзера, 6.
Телефон:
(044)546-90-45
e-m ail: library141@ukr.net
веб-сторінка: http://desnabib.kiev.ua Централізована бібліотечна система Деснянського району м. Києва

Центральна районна бібліотека
№ 141
Мова – духовне

багатство народу

до Міжнародного дня рідної мови
П а м ’ ятка
Київ - 20 14

Шановні Деснянці ! Вашій увазі пропонуємо пам’ятку, присвячену
Міжнародному
дню
рідної мови.

Цей день був установлений, щоб сприяти визнанню й використанню саме
рідної мови, особливо це стосується мов національних меншин.
21 лютого представники всіх націй і народностей відзначають
Міжнародний день рідної мови. Це свято проголошено на Генеральній конференції ЮНЕСКО, яка відбулася 17 листопада 1999 року.
ЮНЕСКО визначає мову як „ознаку
культурної приналежності особи”.
Міжнародний день рідної мови, покликаний сприяти мовній різноманітності світу і стимулювати вивчення іноземних мов населенням різних країн. ЮНЕСКО також виступило за зближення культурі їх активну взаємодію, зокрема, в мовних питаннях, оскільки саме мови вважаються важливим інструментом розвитку духовної спадщини планети.
В Україні Міжнародний день
рідної мови відзначається з 2002 року відповідно до розпорядження Президента України № 34/2002-рп
«Про відзначення Міжнародного
дня рідної мови».
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Так само, які наші іменами отримуємо рідну мову від нашої матерів дитинстві. Вона формує нашу свідомість, просочує закладеною в ній культурою. Володимир Сосюра писав "Без
мови рідної, юначе, й народу
нашого нема.
За даними ЮНЕСКО у світі існує
6000 живих мов. Половина з них перебуває на межі зникнення. 96% мов використовує тільки 4% населення.
80% африканських мовне мають писемності. Щорічно вимирає десяток мові ця тенденція в майбутньому посилюватиметься. На думку фахівців, рідна мова перебуває під загрозою зникнення, якщо втому чи іншому співтоваристві її перестають вивчати більше 30% дітей, тому експерти ООН пропонують використовувати їх поряд з офіційними в шкільній освіті. В атласі ЮНЕСКО зазначається, що існує 199 мов, кожною з яких говорять менше 10 осіб, а кожною з інших 178 – від 10 до 50 осіб. Серед нещодавно зниклих мов знаходяться
- менська (мова жителів острова Мен, зникла зі смертю Неда Маддрелла уроці- убихськ
а (Туреччина) – зникла уроці зі смертю Тевфіка Есенча,
- еякска (Аляска, США) – зникла уроці зі смертю Мері Сміт Джоунс. Зникнення мов спостерігається в усіх регіонах світу, у самих різних умовах економічного розвитку. Наприклад, у країнах Африки на південь від Сахари, де розповсюджено приблизно 2 тис. мова це близько третини мов світу, принаймні, 10% із них можуть зникнути вже в наступні 100 років. В таких країнах, як США, Індія, Бразилія, Індонезія і Мексика, де є найбільше число мов, одночасно мови знаходяться під загрозою зникнення. Фахівці підрахували, що для повноцінного виживання мови необхідно, щоб нею говорило щонайменше 100 000 людей.
Об'єднання племен у державу досягалося на шкоду мовам. Для єдності країни було необхідно примусити людей говорити однією мовою. З виникненням нових технологій національним меншинам стало, з одного боку, легше домогтися визнання їхніх мов через широкі можливості, запису, трансляції та гнучкості цифрових технологій. З іншої, інтернет вивів глобалізаційні процеси на якісно новий рівень, разом із цим забезпечивши на тривалий час домінанту мови англійської. Мова, непредставлена сьогодні в глобальній мережі, для сучасного комп'ютеризованого світу, фактично не існує.
81% сторінок в інтернеті написані англійською. Далі з величезним відставанням ідуть німецька і японська мови, кожна по 2%, потім французька,


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал