3 Матвійчук В.І




Скачати 18.58 Kb.

Сторінка1/6
Дата конвертації08.11.2016
Розмір18.58 Kb.
  1   2   3   4   5   6

3

Матвійчук В.І.
Дзюба Т.Ф.
Левусь Н.Ф.
Ковтонюк І.В.



Сходинки етичного зростання

РОЗРОБКИ ЗАНЯТЬ
(варіативний курс)

4
Автори-упорядники:
Матвійчук В.І., Дзюба Т.Ф.,
Левусь Н.Ф., Ковтонюк І.В.
творчий колектив вчителів
І–IV класів
Великомацевицького НВК
Старокостянтинівського району
Хмельницької області

Рецензенти:
Куйдан Ольга Миколаївна, методист РМК управління освіти молоді і спорту
Старокостянтинівської РДА
Куйдан Ольга Юріївна, директор
Великомацевицького НВК
Борищук Валентина Григорівна, заступник директора
Великомацевицького НВК
Рекомендовано: Рішенням Ради Старокостянтинівського районного методичного кабінету
(протокол № ____ від «_____»________________ 2013 р.)

Матвійчук В.І., Дзюба Т.Ф., Левусь Н.Ф., Ковтонюк І.В.
Розробки занять з варіативного курсу «Сходинки етичного зростання».
1 клас. – Старокостянтинівський РМК, 2013. – 118 с.
В посібнику подано розробки занять з варіативного курсу «Сходинки етичного зростання» для учнів 1 класу загальноосвітніх шкіл.
Заняття розроблено відповідно до чинних програм для учнів початкової школи загальноосвітніх учбових закладів, які працюють за універсальним профілем навчання.
Посібник буде корисним для вчителів початкових класів та учнів, оскільки вони знайдуть у ньому цікавий дидактичний матеріал, що сприятиме формуванню мовленнєвої та загальної культури.
Посібник адресовано вчителям початкових класів.

5


Передмова
У посібнику подано розгорнуті конспекти занять з варіативного курсу «Сходинки етичного зростання».
Працюючи на матеріалами посібника автори ставили перед собою завдання зробити кожне заняття цікавим і доступним для дітей. Пропонуються зразки бесід, цікаві завдання, ігри, інсценізації.
Використано інтерактивні вправи, елементи новітніх освітніх технологій. Адже урізноманітнення видів роботи знімає втому, розвиває мислення, уяву, пам’ять.
Мета посібника допомогти вчителя представити теоретичний матеріал, а урізноманітнення структури занять і методів роботи, дає змогу навчити учнів самостійно мислити, робити висновки.
Посібник адресовано вчителям початкових класів, вихователям груп подовженого дня, студентам педагогічних навчальних закладів.


6
Добридень, школо, а це – я!
Заняття 1
Тема: Будьмо знайомі.
Мета: Допомогти дитині ознайомитися з новою роллю учня; пристосуватися до нової ситуації, познайомитися з однокласниками та предметами шкільного світу. Розвивати інтерес до навчання.
Обладнання: Ілюстрації, малюнки до теми.

Хід заняття
І. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу

1. Привітання
Дорогі наші малята!
Любі хлопчики й дівчата!
Дуже раді вас вітати
На сьогоднішньому занятті.

2. Вступне слово вчителя
– Дорогі малята, ви вперше переступили поріг нашої школи.
При хід до школи – це один із найщасливіших ваших днів. Ви приходитимете сюди щоб пізнавати нове, навчитеся читати, писати, рахувати та бути хорошими друзями.

Щоб ми могли продовжувати своє заняття нам слід познайомитися.
ІІ. Повідомлення нової
інформації
1. Знайомство з учнями
Учитель називає себе, показуючи, як це потрібно робити, передає м’яку іграшку учневі, який сидить за першою партою. Учень

7 називає себе і передає іграшку сусідові по парті і т.д.
– Ось ми з вами і познайомилися. І сьогодні народжується ще одна шкільна родина.
Отже продовжимо урок і зробимо наступний крок.
Ну і щоб не гаять час, запитати хочу вас.
А ви хором промовляйте, «так» чи «ні» відповідайте.

2. Гра «Так» чи «ні»
Чи веселі йшли до школи?
Лінь-дрімоту побороли?
Чи готові ви дружити?
В колективі дружно жити?
Чи може хочете поспати?
Чи може з друзями пограти?
То ви прийшли сюди навчатись?
А може труднощів боятись?
Скажіть, портфелі ви придбали?
А чи усе туди поклали?
– Діти, як ви гадаєте, а для чого потрібна школа? Так, правильно. Іноді люди думають, що школа – це лише приміщення, в якому знаходяться діти. Але це не так. Школа – це велика країна
Знань зі своїми правилами і законами.

3. Вивчення правил поведінки у школі
* Учні зобов’язані приходити до школи за 10-15 хвилин до початку занять.
* Одяг учнів має бути чистим і охайним, відповідати вимогам, викладеним у Статуті школи.
* Учні заходять до класу за дзвінком. Запізнюватися на уроки без поважних причин заборонено.
* Заборонено виходити з класу без дозволу вчителя.
* Учень повинен дбайливо ставитися до своїх підручників і зошитів.
* Забороняється користуватися мобільними телефонами.


8
4. Фізкультхвилинка
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка
Сядьте рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Ось зігнули так ручата,
Й полетіли мов качата.
Хвостиками покрутили
І голівки нахилили.
До сонечка потяглися,
Потім в боки так взялися
Нумо дружно танцювати
І як слід відпочивати.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились,
Руки вниз ми опустили,
Й трохи ними потрусили.
Шию трохи розім’яли,
Знов рівненько посідали.
А тепер мерщій до справ,
Кожен вченим щоб з вас став.
Тож робимо наступний крок
І продовжуєм урок.
ІІІ. Стимулювання учнів до примінення знань на практиці
Я ще вас трішки поморочу,
Бо дізнатись дуже хочу,
Чи відомі вам казки?
Дуже добре! А які?

(Діти називають казки
які знають)


9
Ну що ж, ви знаєте казки. Тепер я дуже хочу знати чи вмієте ви рахувати?
Добрий лікар Айболить
Склавши руки не сидить.
Черга вже на лікування!
«Я за вами! Хто останній?»
Всі приходять: дві пташини,
Черв’ячок і поранений жучок,
Тигр, лев, їжак, щеня,
Мишеня і кошеня.
Добрий лікар Айболить
Хворих вилікує вмить.
Тож кажіть, мерщій усім,
Скільки ж тут всього тварин?
– Що ж, рахуєте ви класно і поки що все прекрасно.

IV. Підсумок уроку
Любі діти, ось і добігло до кінця наше заняття.
– Що вам найбільш запам’яталось?
– А які правила шкільної поведінки ви запам’ятали?

Чим більше кожен пригадає,
Тим краще сонечко засяє!

(На центр дошки кріпиться
малюнок «Сонечка»)

10
Заняття 2
Тема: Здрастуй, здрастуй, новий друже!
Мета: Розкрити значення дружби в життя людини; ознайомити з законами дружби, запобігання конфліктним ситуаціям, спілкуватися і товаришувати; виховувати почуття дружби і колективізму.
Обладнання: Ілюстрації, малюнки до теми.

Хід заняття
І. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу
1. Слухання байки «Лебідь, Щука і Рак».
ІІ. Повідомлення нової інформації
1. Утворіть прислів’я. Поясніть, коли так говорять.

Дерево міцне корінням, старих не забувай
Нових друзів називай, найбільший скарб
Дружба – а людина друзями

2. Бесіда про дружбу.
– Чи можна у такому товаристві як Лебідь, Щука й Рак успішно зробити якусь справу?
Чому?
– Чи вмієте товаришувати ви?

3. Слухання й обговорення казки «Батьківський
заповіт».
У кожного на парті лежать гілочки. Для чого ж вони? А от послухайте?
У казці розповідається про батька, який перед смертю покликав своїх синів, дав їм по гілочці у руки і попрохав їх переламати. Сини виконали батьківську волю. Тоді батько зібрав ті гілочки докупи, перев’язав їх і знову попросив зробити те саме, але сини не змогли переламати цей пучечок. Тоді батько сказав: «Ось так і в житті кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, то ніякі вороги вас не зламають і всі негаразди ви легко здолаєте».

11
– Тож давайте зберемо гілочки в пучок. Хай він стане символом
єдності нашого класу, символом дружби.
4. Розкрити поняття «дружба».
– То що ж таке дружба?
Дружба – це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, прихильності, спільності інтересів.
Без друзів важко жити на світі.
– А що значить «Дружити»?
5. Робота в парах. Метод
«Прес».
Продовжити речення
Дружити – це значить…
Тому що…
Отже, …
Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти:
Встали–сіли, встали–сіли,
Бачте, як розвеселили.
6. Робота в групах.
Складання правил дружби.
Існує казкове королівство під назвою «Ламай-круши». Там немає друзів, всі сваряться, роблять один одному боляче. Давайте допоможемо жителям цієї країни.
Зараз ви придумаєте якнайбільше добрих законів дружби, за якими мають жити мешканці казкового королівства. Переможе та група, яка озвучить найбільше законів.
Ми обов’язково передамо ці поради мешканцям країни в якій

12 немає друзів. Якщо вони будуть дотримуватися цих законів то знайдуть собі багато справжніх друзів.
ІІІ. Стимулювання учнів до примінення знань на практиці
1. Обговорення ситуації.
Мама дала Дмитрикові цукерки, щоб він почастував ними своїх товаришів. Коли хлопчик вийшов у двір, то побачив, що серед друзів був його кривдник – Сергійко, який часто його штовхав, обзивав.
Дмитрик замислився, як йому вчинити: пригощати Сергійка чи ні?
– Як би ви вчинили на місці
Дмитрика?
– Чи траплялось з вами щось подібне?

– Як ви поводилися?
2. Розгляд і аналіз ілюстрацій про
дружбу.
3. Гра «Мікрофон».
– Яким повинен бути твій товариш?
IV. Підсумок заняття
– Дорогі діти! На завершення нашого заняття давайте побудуємо «коло дружби».
Кожен бере свого сусіда і називає своє ім’я. коли утвориться коло, скажемо разом: «Будьмо друзями!».

13
Заняття 3
Тема: Я + Ти = Клас
Мета: Допомогти дітям усвідомити про їх приналежність до класу, як групи людей; вчити використовувати у спілкуванні ввічливі слова, дотримуватися правил поведінки в класі; виховувати дружні стосунки і почуття колективізму.
Обладнання: Ілюстрації, малюнки до теми.

Хід заняття
І. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу
1. Слово вчителя
Сьогодні у нас незвичайне заняття. До нас у гості завітала героїня однієї казки. Вона дуже хоче навчатися у нашій школі і у нашому класі.

ІІ. Повідомлення нової інформації
До класу входить Шапокляк.
Шапокляк: Чому це ви тут усі зібралися?
І хто ви така?
Вчитель:
По-перше, добрий день, шановна!
Я вчителька і звати мене (учитель називає своє
ім’я). А ви, якщо я не помиляюся, пані Шапокляк.
Шапокляк: Так, це я!
Вчитель:
Зараз у нас урок. А ви нам заважаєте.
Шапокляк: А як же я? Я теж хочу учитися. Дозвольте мені залишитися з вами.
Вчитель:
Я навіть не знаю, пані. Хіба що, як виняток.
Шапокляк: Ура! Я йду до школи! Малечо, віддай портфель


(забирає портфель у дитини).

14
Вчитель:
О ні, шановна. Поставте портфель. Так не можна.
Я бачу ви зовсім не знайомі з правилами ввічливості.
З вами потрібно займатися
індивідуально.

Шапокляк: Окремо? Не згодна. А хто мені буде підказувати?
Хто писатиме шпаргалки? За чиї спини я ховатимусь, коли не вивчу урок? Ні, якщо вчитися, то в колективі.

Вчитель:
Ну що ж спробуємо, але для початку вивчимо правила поведінки в класі.

1. Вивчення правил поведінки у класі.
Заходить вчитель – треба встать.
Коли дозволить, тихо сядь.
Спитати хочеш не шуми,

А тільки руку підніми.
Щоб урок пройшов немарно
Треба сісти рівно й гарно.
Не базікай на уроках
Як папуга чи сорока.
Шапокляк: О, ці правила мені до вподоби. Я їх буду завжди виконувати.
Вчитель:
Але це ще не все. А чи знаєте ви, що звертаючись один до одного, виховані люди говорять чарівні слова: спасибі, дякую, тощо.
Фізкультхвилинка
ІІІ.
Стимулювання
учнів
до
примінення знань на практиці
– Зараз пані Шапокляк звертаючись до вас з різними проханнями буде говорити чарівні слова, але ви виконуєте тільки ті, де почуєте ці слова.

15

Шапокляк: Встаньте, будь ласка.

Плесніть у долоні.
Підніміть ліву ногу.
Посміхніться один одному, будь ласка.
\
Вчитель:
– Молодці. Пані Шапокляк, любі діти, я гадаю, що ви готові вчитися у класному колективі.

Шапокляк: Дякую всім за допомогу, але мені уже час. Обіцяю, що буду добре вчитися у своїй казковій школі і виконувати усі правила, які вивчила у вас. Бувайте, бажаю успіху!

Діти: Допобачення, пані Шапокляк!

Вчитель: Пані Шапокляк побігла, щоб не спізнитися у свою казкову школу і ми також будемо завершувати наше заняття.
Але не закінчення створимо і запам’ятаємо правила поводження в класі.

Кожен у класі має почувати себе в безпеці, тому ніхто не повинен битися або кривдити кого-небудь.

Ніхто не повинен почувати себе приниженим або ображеним.

Усі повинні поважати право на власність і без дозволу не брати чужі речі, відбирати, ламати, ховати, псувати або викидати їх.

Ніхто не повинен боятися висловлювати свою думку з будь- якого питання і бути осміяним.

Бути особистістю, яка відповідає за свої слова і вчинки. Не обманювати, завжди говорити правду.

Не говорити позаочі про людину.
IV. Підсумок уроку
– Що цікавого ви сьогодні дізналися на занятті?

16
Заняття 4
Тема: Шкільний дзвінок
Мета: Ознайомити учнів із призначенням і функціями шкільного дзвінка, керувати власними емоціями та бажаннями.
Обладнання: Ілюстрації, малюнки до теми

Хід заняття
І. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу
1. Слухання вірша.
Ми дзвіночки,
Лісові дзвіночки,
Славим день.
Ми співаєм,
Дзвоном зустрічаєм:
День!
День!
Любим сонце,
Небосхил і сонце,
Світлу тінь,
Сни розкішні
Все гаї затишні
Тінь!
Тінь!
Линьте, хмари,
Ой прилиньте, хмари, –
Ясний день.
Окропіте,
Нас пошелестіте
День!
День!
Хай по полю,
Золотому полю,
Ляже тінь.
Хай схитнеться –
Жито усміхнеться:
Тінь!
Тінь!

17
– Так сьогодні ми будемо з вами говорити про дзвіночки.
– Хто з вас знає щось про лісові дзвіночки?

Гра «Мікрофон»
ІІ. Повідомлення нової інформації
Ви, діти, сьогодні мені багато цікавого розповіли про лісові дзвіночки. Але ми з вами у школі. Тож давайте поговоримо про наш
«Шкільний дзвінок».
1. Слухання й обговорення вірша.
Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок –
Нас закликає на навчання.
Ми поспішаєм на урок,
І знову йдемо в світ пізнання.
Сидять за партами мої
Найкращі друзі в цілім світі,
Нас всіх єднають дні шкільні,
Снагою нових мрій сповиті.
Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок –
Перерву він оповіщає.
А після неї на урок
Учнівську всю сім’ю збирає.
І знову дзвоник кличе нас –
Спішімо, друзі, на навчання,
Бо промайне так швидко час
Й пора настане розставання.
– Куди закликає шкільний дзвінок учнів?

2. Розповідь учителя.
Шкільний дзвінок – це символ початку та закінчення навчального року. Дзвінок нам сповіщає про початок та закінчення навчального року. Дзвінок нам сповіщає про початок та закінчення уроку.
Уявіть собі, що у нас немає дзвінка.

18
Як би ми дізналися коли розпочати урок, а коли закінчити?
Дзвінок сповіщає першокласників про початок першого уроку у
їхньому житті. Одинадцятикласникам сповіщає про закінчення
їхнього безтурботного життя.
Отже, дзвінок – головний шкільний атрибут. Про нього написано багато пісень, віршів, загадок.
А хто з вас знає вірші про шкільний дзвінок?
3. Слухання дитячих віршів.
4. Відгадування загадок.
* * *
Хто скликає на урок?
То гучний шкільний …
(Дзвінок)
* * *
Є чарівник у школі в нас,
Ану впізнайте хто він!
Озветься – тиша йде у клас,
Озветься ще раз – гомін.
Щоб не спізнитись на урок
Нам голос подає …

(Дзвінок)
5. Слухання пісні «Шкільний дзвінок» Т.Демчук.
Фізкультхвилинка
Буратіно потягнувся.
Раз нагнувся, два нагнувся.
Руки в сторони розвів,
Мабуть ключик загубив.
Щоб той ключик відшукати
На носочки треба встати і тихесенько сідати.
ІІІ. Стимулювання учнів до застосування знань на практиці
1. Творче завдання.
Склади казку про шкільний дзвінок.
2. Гра «Склади пазл».
(Малюнок шкільного дзвоника)
IV. Підсумок заняття

19
Заняття 5–6
Тема: Весела перерва
Мета: Уточнити розуміння учнями поняття «культура поведінки»; вчити шанобливо ставитися до працівників школи; розвивати навички культурної поведінки; виховувати звичку приходити на уроки своєчасно.
Обладнання: Ілюстрації, малюнки до теми.

Хід заняття
І. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу
У класі стало тихесенько,
Усі сидять рівнесенько,
Вчитель до вас усміхається,
Наше заняття розпочинається.
– Ми добре знаємо, що суспільство може досягти розвитку тільки тоді, коли буде складатися з розвинутих особистостей, які уміють гарно вчитись, використовувати свої знання на практиці, гарно поводитися в колективі; уміють дружити і цінувати один одного.
Отже, сьогодні ми почнемо розмову про уроку, перерву і поведінку під час уроку і перерви.
ІІ. Повідомлення нової інформації
1. Бесіда з учнями.
– Що таке школа? Чого навчаються у школі?
– Що таке урок?
2. Повідомлення вчителя.
Урок – основна формула організації навчально-виховного процесу при якій навчальні заняття проводяться вчителем з групою учнів постійного складу, одного віку і рівня підготовки протягом певного часу і відповідно до розкладу.
Шкільний урок триває для 1–го класу – 35 хвилин, 2–4–их класів
– 40 хвилин, 5–11–их класів – 45 хвилин.
В основі уроку лежать індивідуальна і колективна форми роботи

20 з учнями.
Функція уроку як організаційної форми навчання полягає у досягненні мети, яка полягає у засвоєнні нового, цілісного змісту.
Щоб урок пройшов з користю для учнів потрібно дотримуватися правил поведінки на уроці.

3. Творча робота.
– Визначте основні правила поведінки на уроці.
4. Гра «Мікрофон».
– Заслуховування й обговорення правил.

Старанно вчись, відвідуй уроки, не запізнюйся.

Беззаперечно виконуй розпорядження вчителя.

Під час уроку сиди прямо, не розлягайся на парті, уважно слухай, не займайся сторонніми справами.

Якщо знаєш відповідь на запитання, мовчки підніми руку.

Уважно слухай товаришів.

Будь ввічливим.

Тримай у чистоті й порядку своє робоче місце.
– А чи знаєте ви, що учні спілкуються не тільки на уроках?
– Молодці! Знаєте. Вірно. Учні спілкуються також і під час перерв.
Перерва – це час для вашого відпочинку між уроками.
Тривалість перерв встановлюється адміністрацією школи. На перервах діти граються, бігають, стрибають і просто відпочивають, при цьому обов’язково пам’ятають правила поведінки у школі.

Фізкультхвилинка
5. Створення і обговорення ситуації
Гра «Мікрофон»
– Послухайте історію про одного хлопчика й оцініть його вчинок.
Продзвенів дзвінок на перерву, і Юрко кулею вискочив із класу.
Він хотів купити пиріжок поки не набігла велика черга. Він нісся коридором, розштовхуючи дітей. Зачепивши ліктем дівчинку він

21 навіть не озирнувся.
– Що ви можете сказати про цього хлопчика?
– Що робив Юрко неправильно?

ІІІ. Стимулювання учнів до застосування знань на практиці

1. Дидактична гра «Ввічливі слова».

2. Створення правил поведінки на перерві.
* Під час перерви учень зобов’язаний прибирати своє робоче місце й підготуватися до наступного уроку.
* Під час перерви забороняється:
– бігати сходами, коридорами та в класі;
– штовхатися або грати м’яча в приміщенні;
– сваритися між собою, битися.

IV. Підсумок уроку

22
Заняття 7
Тема: Портфель – мій друг і помічник
Мета: Ознайомити учнів з шкільним приладдям та правилами користування ним. Виховувати бережливе ставлення до шкільного приладдя.
Обладнання: Ілюстрації, малюнки до теми.

Хід заняття
І. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу
1. Слово вчителя.
– Кожному школярику щодня потрібні підручники, зошити, пенал. Скажіть, у чому ви носите ці речі?
ІІ. Повідомлення нової інформації
1. Історія шкільного портфеля.
Історія шкільного портфеля вельми цікава, можна сказати, що вона бере початок із тих самих пір, як ще печерні люди робили собі щось схоже на сумки зі шкір диких тварин. Пізніше їх стали виготовляти з тканини, але вона повинна бути міцною щоб витримати вантаж.
Незабаром почали виготовляти такі сумки
із натуральної шкіри тварин. І тільки у
ХІХ столітті у Франції людству був представлений портфель таким яким ми його знаємо сьогодні.
Першими користувачами портфелів були чоловіки таких професій, як юристи, адвокати, лікарі, чиновники.
Пізніше такий портфель набув популярності серед студентів.
Щоб портфель був практичний і зручний саме для школярів, на нього було прив’язано дві лямки, які дозволяли носити портфель на спині. На сьогоднішній день практично нічого не змінилося, хіба що матеріал, різні форми і дизайн шкільного портфеля.

23
2. Хвилинка цікавинка.
Пам’ятник простому шкільному портфелю встановлено у
Венгеровській середній школі, що в Росії. Ідея створення цього маленького монумента народилася після елементарного підрахунку.
З’ясувалося, що за одинадцять років навчання середньостатистичний школяр переносить у такому портфелі до 30 тонн вантажу!

3. Слухання вірша.
Портфель – мій друг і помічник
Я до портфеля дуже звик.
І він без мене ні на крок:
Портфель для мене залюбки
І ручку носить, і книжки.
Його я дуже бережу,
Хоч добре сніжної пори
На ньому з’їхати з гори!
В.Войченко

Фізкультхвилинка
ІІІ. Стимулювання учнів до застосування знань на практиці

1. Практична робота: «Як складати портфель».

2. Робота з малюнками
– Які предмети зайві.

3. Творча робота.
Скласти казку про портфель.
IV. Підсумок уроку
– Що нового і цікавого дізналися на сьогоднішньому уроці?

24
Заняття 8


  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал