Ббк 20я721 природознавство
Скачати 41.27 Kb.
Pdf просмотр
Сторінка1/6
Дата конвертації08.11.2016
Розмір41.27 Kb.
  1   2   3   4   5   6

Gilberg_Priroda_P_2ukr_(3-12)_C.indd 1 12.09.2012 18:05:49

© Гільберг Т.Г., Сак Т.В., 2012
© Видавництво Генеза, оригінал- макет, 2012
ISBN 978-966-11-0177-6
Г47
Гільберг Т.Г.
Природознавство : підруч. для го кл. загально- освіт. навч. закл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. — К. : Генеза, 2012. — 160 сіл 978-966-11-0177-6.
УДК 57.081.1(075.2)
ББК 20я721
ПРИРОДОЗНАВСТВО
Підручник для 2 класу загальноосвітніх навчальних закладів
Рекомендовано Міністерством освіти і науки,
молоді та спорту України
Умовні позначення
Обговорюємо разом
Сторінка дослідника
Виконай завдання
Виконай завдання разом з дорослим
Поміркуй і дай відповідь
Виконай дослід
Робота в групах Головна думка тексту
?

3
Любий друже!
Вивчаючи природознавство у першому класі, ти ознайомився з тілами неживої природи та організмами. Дізнався про зв’язок між живою і неживою природою, проте, як людина може впливати на природу. Ти вже знаєш, що життя природи різноманітне, цікаве, у ньому є свої таємниці . Деякі з них уже відомі, а відкриття інших ще попереду. Вивчаючи природознавство у другому класі, ти зрозумієш, чому бувають пори року, познайомишся з явищами неживої і живої природи у різні пори року, з тим, як змінюється рослинний і тваринний світу різні пори року. Підручник допоможе тобі поринути в дивовижний світ явищ природи і живих істот та зрозуміти найголовніше у природі все взаємопов’язане. Природу треба охороняти. Бажаємо тобі успіхів!
Автори

4
ВСТУП
ЯВИЩА ПРИРОДИ. ПОРИ РОКУ
Пригадай, що належить до тіл живої та неживої
природи. Чим вони відрізняються?
Подивися довкола. Все навкруги змінюється. Зацвітають сади. Згодом з квіту облітають пелюстки, із являються соковиті яблука і груші. Ще через деякий час листя змінить забарвлення. Його підбере вітерець і понесе у даль.
Усі зміни, що відбуваються у природі, назива-
ють
явищами природи. Замерзання води, випадання дощу, снігу, зміна дня і ночі, листопад – усе це явища природи.
Явища природи характеризують змінив природі, які відбуваються у певні пори року. Загалом є чотири пори року. Кожна пора року триває три місяці.
Назви, які ти знаєш пори року.
У якому місяці ти святкуєш свій День народження Яка це пора року?
Чи є у тебе улюблена пора року Яка Поясни чому.
Для кожної пори року характерні свої явища природи. Навесні все розквітає. Улітку жарко, бувають грози. Восени – жовкне та опадає листя. Взимку – снігопад.
Пори року змінюють одна одну літо змінює весну. Осінь – літо. Зима настає після дощової осені. Весна змінює холодну зиму. Які явища природи зображені на малюнку Для якої пори року вони характерні?
?
Відгадай загадку. Чотири кольори мають, разу три місяці барви міняють.
Прочитай вірші назви явища природи.
ПРОЩАЙ, ОСІНЬ
Відшуміла осінь сивими дощами, Й тепло відлетіло в вирій з журавлями. Облетіло листя, вже дерева голі, Лиш здаля видніє ще зелена хвоя. Почорніло поле і кущі тернисті, Лише червоніє калина в намисті.
Олена Дишлюк
Словничок
Явища природи, пори року.
Перевір себе
1. Поясни, що таке явища природи. Наведи приклади. За якими явищами природи тобі доводилося спостерігати. Поясни назви деяких місяців (за вибором. Які явища природи для них характерні?
Підбери загадки, у яких ідеться про сезонні змінив природі. Відгадай їх.
Усі зміни, що відбуваються у природі, називають явищами природи. Кожна пора року має свої відмінні явища природи цвітіння навесні, гроза влітку, листопад восени і сніг взимку.

7
НАША ПЛАНЕТА – ЗЕМЛЯ.
ЧОМУ НА ЗЕМЛІ БУВАЮТЬ ДЕНЬ І НІЧ
Яку форму має наша Земля, плоску чи кулясту
Нині це запитання нікого не здивує, бо всі знають, що Земля має
форму кулі. Її такі називають земна куля».
Побачив нашу планету з великої висоти 12 квітня
1961 року перший космонавт Землі – Юрій Гагарін.
Земля – особлива планета, тому що на ній існує життя. Хоча ми цього не відчуваємо, але наша Земля постійно рухається. Вона обертається навколо уявної осі, яка нахилена. (Вісь – стрижень, навколо якого обертається тіло) Ця вісь ніби проходить через усю земну кулю. Її називають
віссю Землі.
Під час обертання до Сонця повертається то одна, то інша сторона планети. Обернена до Сонця частина земної кулі освітлюється його промінням. Тут день. На протилежній стороні у цей час – ніч, бо вона не освітлюється Сонцем.
Ніч
День

8
Один повний оберт Землі
навколо своєї осі називають
добою. Тривалість доби становить години.
Уявлення проформу Землі дає нам глобус – модель Землі. У глобусі замість уявної осі вставлено справжню металеву вісь.
З давніх часів мореплавці, вирушаючи у відкрите море, спостерігали, як берег зникав за горизонтом. Коли люди дізналися, що Земля кругла, таємницю горизонту було роз- крито.
Горизонтце уявна межа між земною по-
верхнею і небом. До лінії горизонту неможливо наблизитися – вона постійно віддаляється.
У горизонту є чотири основні сторони північ, південь, захід, схід. Скорочено сторони горизон-
Пн.
Зх.
Сх.
Пд.
ту позначають літерами, після яких стоїть крапка. Наприклад північ (Пн.), південь (Пд.), захід
(Зх.), схід (Сх.).
Словничок
Вісь Землі, доба, горизонт.
Перевір себе
1. Яку форму має планета Земля Що є цьому підтвердженням. Поясни, використовуючи глобус, чому на Землі бувають день і ніч.
3. Що таке доба і скільки вона триває?
Використовуючи різні джерела інформації, підготуй розповідь про першого космонавта України – Леоніда Каденюка. Виступи з повідомленням перед однокласниками.
Для допитливих
Учені припускають, що наша планета утворилася багато років тому з величезної космічної хмари з газу і пилу, яка оберталася навколо Сонця. Поступово великі частинки пилу, рухаючись водному напрямку, приєднали до себе дрібніші, із них сформувалася планета Земля.
Земля – планета, яка має форму кулі. Глобус модель Землі. Рух Землі навколо своєї осі є причиною зміни дня і ночі. Такий оберт Земля робить за 24 години, або одну добу.

10
ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ІСНУЮТЬ
ПОРИ РОКУ
Пригадай, що тобі відомо про рух Землі навколо
своєї осі. Які бувають пори року?
Здавна люди помітили, що коли Сонце піднімається високо на небосхилі, – на Землі тепло, а коли опускається низько, – холодно.
Теплі пори року (весна, літо) змінюються холодними (осінь, зима, тому що Земля обертається не тільки навколо уявної осі, а ще й навколо Сонця Вісь Землі постійно нахилена, тому Земля отримує від Сонця у різні пори року неоднакову кількість тепла і світла. Коли сонячні промені падають прямо, сонце спекотніше. Якщо ж промені Сонця падають наземну поверхню під кутом, то вони гріють земну поверхню слабше. Ось чому змінюються пори року на Землі. Земля обертається навколо Сонця приблизно за 365 днів, або 12 місяців. Цей час називають
роком.
Весна
Весна
Осінь
Осінь
Літо
Літо
Зима
Зима

11
Словничок
Рік.
Перевір себе
1. Які рухи здійснює наша Земля
2. Скільки днів триває рік
3. Поясни, чому бувають пори року. Назви їх.
Для допитливих
Шлях, яким Земля обертається навколо Сонця, називають
орбітою. Зміна пір року – вічне і незмінне явище природи. Його причиною є рух Землі навколо Сонця, який триває 365 днів, або рік.
ЩО ТАКЕ ГНОМОН
Одним з найдавніших винаходів людства є
гномон. Це вертикально встановлена жердина. За допомогою гномона у давнину визначали висоту Сонця над горизонтом. У ясний сонячний день жердина відкидає тінь, довжина якої від сходу Сонця до полудня (12 год) зменшується, а від полудня до заходу Сонця – збільшується. Для точності вимірювання важливе значення має висота гномона – чим він вищий, тим довша тінь. Нині гномон як астрономічний інструмент ужене використовують.

12
ПРАКТИЧНА РОБОТА
ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ ТІНІ ВІД ГНОМОНА ТА ПЛАНУВАННЯ РЕГУЛЯРНИХ (1–2 РАЗИ НА МІСЯЦЬ) СПОСТЕРЕЖЕНЬ ЗА ВИСОТОЮ СОНЦЯ ОПІВДНІ
Встанови жердину заввишки 1 м на шкільному подвір’ї чи біля свого будинку. Вимірюй довжину тіні в різний час доби.
Що ти помітив Як змінюється довжина тіні впродовж дня Записуй свої спостереження у зошит. Проводь такі спостереження 1–2 рази у місяць. Регулярно веди записи. Вони тобі знадобляться під час вивчення інших тем та проведення спостережень.
Словничок
Гномон.
Перевір себе
1. Що таке гномон
2. Які спостереження можна проводити за допомогою гномона. Як змінюється висота Сонця над горизонтом упродовж дня?
Для допитливих
Сонячний годинник – прилад для визначення часу за напрямком тіні від гномона та її руху по циферблату. Недоліком сонячних годинників було те, що вони працювали тільки за ясної погоди й зовсім не працювали вночі.
В Україні у багатьох містах є сонячні годинники. У столиці держави – місті Києві – є декілька сонячних годинників.
СТОРІНКА ДОСЛІДНИКА
Як виникає тінь
Промені світла поширюються по прямій лінії і не можуть огинати предмети. Тому, коли промені зустрічають на своєму шляху перешкоду, крізь яку не можуть пройти, зі зворотного боку перешкоди утворюється тінь. Більшість тіл не пропускає світло наприклад стіни, меблі, твоє тіло. Такі тіла називають світло непроникними.
Як можна виміряти висоту дерева
за допомогою власної тіні
Разом з дорослим виміряй висоту вибраного тобою дерева. Для цього потрібні вимірювальна стрічка та сонячний день. Світло Cонця дасть і твою чітку тінь, і тінь дерева. Крім того, ти маєш знати свій зріст. Припустимо, він становить 1 м 30 см.
Стань так, щоб тінь від твоєї маківки падала на який-небудь камінчик. Познач місце, на яко-

14
му стоять твої п’яти. Виміряй відстань від нього до камінчика. Тепер виміряй тінь дерева. Зверни увагу поверхня, на яку падає тінь, повинна бути рівною. Інакше у вимірі буде помилка. Твої розрахунки будуть правильними, якщо ти виміряєш свою тінь і тінь дерева якомога швидше. Адже Сонце постійно рухається по небосхилу. Попроси дорослого помножити довжину тіні дерева на значення твого зросту і розділити отриманий результатна довжину твоєї тіні. Якщо ти міряв свою тінь, стоячи у взутті, додай до зросту два сантиметри підборів.

15
ПРИРОДА ВОСЕНИ
ОЗНАКИ ОСЕНІ
Яка нині пора року Назви її місяці.
Відгадай загадку.
Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить.
Сонце вжене припікає.
Коли це буває Розглянь малюнки. Розкажи, які зміни відбуваються у цю пору року в лісів саду, нагороді Осінь починає вересень. У народі його називають «хмурень». Це тому, що небо вкривається хмарками, наче хмуриться. Рідше з’являється сонце, падають дощі. Сонячного світла стає менше, день коротшає. Але разом з тим у вересні ще зберігається тепло. Нас радують осінні квіти. Розглянь малюнки і назви квіти, які можна побачити у вересні. Другий місяць осені – жовтень. Жовтень як не з дощем, тозі снігом – таку народі говорять про цей місяць. Жовкне листяна деревах. У дібровах стихає пташиний спів, ховаються комахи. Ставки та озерця вкриваються опалим листям. Земля і повітря прогріваються менше. Стає холодніше. Небо все частіше затягують хмари. На калюжах з’являється перший льодок.
Третім місяцем осені є листопад. Чим він нас зустрічає?
Прочитай вірш. ЛИСТОПАД Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стелить сад,
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.
Анатолій Житкевич
Про які ознаки осені у ньому йдеться Назви окремо ознаки живої і неживої природи.
Чому у народі кажуть Листопад білими кіньми їде»?
Листопад ще називають строкатим місяцем. Зима з осінню в цей час бореться, тому може бути і дощі сніг, і морозі відлига.
На початку осені трапляються перші приморозки. Нерідко після них починається тепла сонячна і суха погода. Це час бабиного літа. Але воно триває недовго. Незабаром – пора осінніх дощів. Вони зовсім несхожі на літні. Увесь тиждень, не вгаваючи, може сіяти дощик. І здається, немає йому краю.
Тому й буває дві осені. Одна – золота, радісна. Друга – сіра, сумна, похмура.
Під час екскурсії, прогулянок, по дорозі до школи дому) спостерігай за змінами у живій і неживій природі у різні пори року (місяці. Свої спостереження
записуй у зошит. Обов’язково зазначай дату побаченого. Якщо є така можливість, фотографуй або замальовуй побачене.
Перевір себе
1. Назви осінні місяці. Яку народі називають місяць вересень Поясни чому.
2. Назви основні ознаки осені. Які зміни відбуваються у неживій природі. Коли буває бабине літо Дізнайся, чому цю пору так назвали.
Чому люди дякують осені За що ти любиш осінь?
Для допитливих
Назву місяця вересень
пов’я зують з вічнозеленим кущем – вересом, що цвіте в українському Поліссі. Масове цвітіння цієї медоносної рослини припадає саме на місяць вересень. Осінні місяці вересень, жовтень, листопад. Восени дні стають коротшими, а ночі – довшими. Сонце піднімається на небосхилі вжене так високо, як улітку, тому його промені слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується, з’являються перші заморозки
19
ВОДОЙМИ.
ВОДОЙМИ СВОГО КРАЮ ВОСЕНИ
Пригадай, де в природі зустрічається вода.
У кожному селі, селищі, місті є природні водойми. Адже люди здавна селилися там, де є вода. Вони цінували воду, ставилися до неї, як до безцінного природного дару, складали проводу легенди, пісні, вірші. Завелику кількість води Землю називають голубою планетою. Більшість цієї води солона. Це вода морів і океанів. Пригадай, які моря омивають територію України. Покажи їх на карті (глобусі).
Прісна вода міститься у річках, озерах, ставках. Їх називають поверхневими водоймами.
Поверхневі водойми
Річки
Озера
Ставки
Назви і покажи на фізичній карті України найбільшу річку. Які водойми є у твоєму місті (селі Яку вони мають назву?
Підготуй розповідь проте, як люди використовують водойми твого краю.
Значні запаси води розміщуються на великих глибинах, тому їх називають підземні води. Доказом цього є криниці. Прочитай уривок вірша Степана Бутрина БАТЬКОВА КРИНИЦЯ».
На подвір’ї батькова криниця,
В ній холодна, прозора вода.
Вона гарна, немов молодиця,
На прохожих весь час погляда.
Біля неї дозріла калина.
Віти міцно її обняли,
Причепурена, наче дитина,
Й подорожні до неї зайшли.
Напилися смачної водиці,
Посміхнулись до них і пішли.
Ще зірвали з калини китиці,
В них розраду для себе знайшли.
Чому на подвір’ї люди копають криниці Назви властивості води, які описує автор вірша.
Подумай, чому вода в криниці холодна і прозора. Прохолодні осінні ночі, часті дощі і сильні вітри охолоджують поверхневий шар води річок і озер. Холодна вода опускається вниз, а на її місце піднімається вода із середнього шару, що зберігає ще літнє тепло. Так вода перемішується і стає скрізь однаковою.

21
Перевір себе
1. Які ти знаєш водойми. Чому Землю називають голубою планетою. Розкажи, які водойми є у твоїй місцевості. Чому вони мають таку назву. Розкажи, які зміни відбуваються у водоймі восени.
Охарактеризуй річку, яка протікає у твоїй місцевості за планом:
А. Назва річки.
Б. Звідки походить назва?
В. Як люди використовують її води?
Г. Що потрібно зробити для збереження річки?
Усі води поділяють на поверхневі (річки, озера, ставки) і підземні. Вода у водоймах постійно перемішується охолоджений поверхневий шар води опускається вниз, а на його місце піднімається вода з нижніх шарів і стає скрізь однаковою.
ЗМІНА СТАНУ ВОДИ ПРИ НАГРІВАННІ.
ТЕРМОМЕТР
Пригадай властивості води.
Тобі відомо, що вода прозора, безбарвна, немає запаху. Які ще властивості має вода Разом з дорослим виконай досліди.
Дослід 1. Налийте повну пробірку забарвленої води кімнатної температури і закрийте її корком зі скляною трубкою. Вода зайде в трубку. Позначте рівень води смужкою паперу. Опустіть пробірку в гарячу воду.
Як змінився рівень водив трубці Скільки її стало Рівень води у трубці піднявся. Отже, вода при нагріванні розширюється.
Дослід 2. Опустіть пробірку в холодну воду.
Як змінився рівень водив трубці Скільки її стало Рівень води у трубці знизився. Отже, вода при охолодженні стискається.
Усі рідини (олія, бензин, молоко тощо, а також рідкий метал – ртуть – розширюються під час нагрівання і стискаються під час охолодження. Цю властивість використовують при виготовленні приладу – тер мо­
метра.
Чи доводилося тобі користуватися термометром Як саме Які термометри є у тебе вдома Як їх використовує твоя сім’я?
Температуру має все довкола каміння, вода,
ґрунт, повітря. Температура неживої природи залежить від Сонця. Повітря, наче скло, пропускає сонячні промені до поверхні Землі. Саме повітря нагрівається від нагрітої сонцем земної поверхні. Тому, чим вище від поверхні Землі, тим повітря холодніше.
Улітку повітря тепліше, а восени і взимку холодне. Температура повітря змінюється не тільки Гаряча вода
Холодна вода
зі зміною пір року. Вона змінюється і впродовж дня. Найвища температура повітря пополудні, а найнижча – вранці, до сходу Сонця.
Яку будову має термометр Термометр складається зі шкали, на якій поділками позначено градуси. Кожна поділка відповідає одному градусу. Його позначають значком (°). Цифри, що стоять біля поділок, показують число градусів. До шкали прикріплена скляна трубка. Нижня частина заповнена ртуттю або підфарбованим спиртом. Коли надворі тепло, рідина в трубці піднімається вище поділки, позначеної нулем, а коли холодно, – опускається нижче неї. Чому так відбувається При підвищенні температури спирт або ртуть у термометрі розширюються і піднімаються по трубці вгору. При охолодженні стискаються та опускаються вниз.
Вода теж має температуру. Її нагріває сонячне проміння. Температуру води люди вимірюють під час купання немовлят, отримання лікувальних ванну басейнах тощо.
Запам’ятай! У термометрі для вимірювання температури тіла людини використовують ртуть. Користуйся ним обережно. Якщо термометр випадково розбився, одразу ж повідом про це дорослих. Не можна торкатися ртуті руками. Вона дуже отруйна!
Словничок
Стиснення, розширення, термометр, градус.
Перевір себе
1. За допомогою якого приладу вимірюють температуру. Які бувають термометри
3. Яку будову має термометр
4. Де у побуті ми використовуємо термометри?
Для допитливих
Для людини нормальною вважають температуру тіла Вода при нагріванні розширюється, а при охолодженні стискається. Усі рідини також мають властивість розширюватися при нагріванні і стискатися при охолодженні. Усе, що нас оточує, має температуру. Її визначають за допомогою термометра.

25
ВИМІРЮВАННЯ ТЕМПЕРАТУРИ
ПРАКТИЧНА РОБОТА
ВИЗНАЧЕННЯ ПОКАЗІВ ТЕРМОМЕТРА ЗА МАЛЮНКАМИ
Пригадай, яким приладом вимірюють температуру.
Яку будову має термометр?
Чому відповідає одна поділка на шкалі термометра?
Як правильно розмістити термометр для ви-
мірювання температури повітря?
Для отримання точних даних про температуру повітря термометр повинен вільно обдуватися повітрям. У будинках, квартирах термометри слід укріплювати біля того вікна, яке впродовж дня найменше нагрівається сонцем. Розглянь малюнки. На якому з них правильно встановлено термометр?
Під час вимірювання температури потрібно дотримуватися таких правил:
Спочатку полічи, наскільки поділок від нуля піднявся чи опустився стовпчик рідини в термометрі. Це число записуй так, наприклад, Визнач, вище чи нижче від нуля це число. Якщо вище від нуля, то число показує тепло. Перед ним запиши знак плюс (+). Слово градус познач маленьким кружечком праворуч від числа вгорі (+8°). Читай запис так плюс 8 градусів, або «8 градусів тепла».
Якщо число нижче від нуля, то воно показує холод. Перед ним запиши знак мінус (–). Слово градус познач так само, які в попередньому випадку (–8°). Читай запис так мінус 8 градусів, або «8 градусів морозу».
Зніми показники температури повітря зображених приладів.
Поясни, чому з термометром потрібно поводитися обережно.
Прочитай покази термометра –16°; +21°;
–7°; 0°
.
Під час вимірювання температури потрібно
пам’ятати – покази термометра потрібно зні­
мати, коли стовпчик рідини перестає рухатись –
температура термометра і тіла стане однаковою.
Не допускай падіння термометрів Будь обе-
режний з гарячою водою!
Перевір себе
1. Які бувають термометри
2. Що означають значки біля чисел 0°; +16°; –4°?
3. При якій температурі буде тепліше +12° чи –12°?
4. Розкажи, як правильно розміщувати термометр для вимірювання температури повітря.
Набери з крана холодної води та виміряй її темпе- ратуру.
Для допитливих
Температура тіла тварини які людини) може повідомити про її стан. Якщо ваш улюбленець почав дивно поводитися і у вас виникла підозра на якусь хворобу, поміряйте йому температуру. Найкраще це робити разом з дорослим за допомогою електронного термометра.

28
КРУГООБІГ ВОДИВ ПРИРОДІ
Пригадай, чи доводилося тобі спостерігати за
хмаринками на небі.
Не знайдеш на небі двох схожих хмаринок, вони постійно змінюють свою форму. Це пояснюється тим, що хмари утворюються нарізній висоті і при різній температурі.
Дослід. Заповни дві склянки наполовину водою . Перевір, щоб рівень водив них був однаковий, і познач його фломастером або смужкою паперу. Одну склянку щільно накрий фольгою.
Залиш обидві склянки в теплому місці на кілька днів. Знову перевір рівень води. У якій із склянок води стало менше Що відбулося?
Під дією тепла вода випа­
ровувалася в обох склянках. Але кришка з фольги не дала водяній парі з однієї склянки потрапити в повітря, тому в ній рівень води виявився ви- щим.
Перехід води з рідкого ста-
ну в газоподібний (пара) на-
зивають
випаровуванням.
На Землі під дією сонячних променів вода весь час випаровується з поверхні річок, озер, морів, океанів, вологого ґрунту, листків рослин, тіл тварині людини.
Коли невидима водяна пара охолоджується, з неї утворюються дуже дрібні краплини води, що збираються у хмари. Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплини води не можуть утриматися в повітрі, тому падають на землю влітку у вигляді дощу, а взимку – снігу.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал