Кременчуцькому
Pdf просмотр
Сторінка1/6
Дата конвертації01.12.2016
Розмір0.85 Mb.
  1   2   3   4   5   6
ОФІЦІЙНЕ ВИДАННЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
# 1 (1322) 8 січня 2013 року
WWW.PEDPRESA.COM
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКСУ НОМЕРІ:
4
Подія № 1 – призначення Дмитра Табачника міністром
МОНмолодьспорту
КРЕМЕНЧУЦЬКОМУ
УНІВЕРСИТЕТУ –
15 РОКІВ
БРОНХІТИ ЛІКУЮТЬ.
ЧЕРВОНОЮ ІКРОЮ
КРІЗЬ ТЕМРЯВУ –
ДО ЗІРОК
5
7
12
Про ВНЗ розповідає ректор Михайло
Загірняк
Золотоніська санаторна школа-інтернат має унікальні методики лікування
Все, що ми бачимо, для цих дітей оживає лише магією шрифту Брайля
ПРЯМА МОВА
Директор Українського центру оцінювання якості освіти
Ірина ЗАйцЕВА:
Кількість тестових завдань з деяких предметів зменшено, щоб підвищити їх якість. Незважаючи нате, що тепер у тестах з фізики 34 завдання замість 36, час на виконання залишиться тим самим – 180 хвилин. Скорочено кількість завдань, де можливе вгадування відповідей, але підвищено значущість частини тесту, в якій абітурієнти розв’язують задачі та самостійно вписують числову відповідь.
СТОР.
3
ЧИМ ПИшАЮТЬСЯ ПЕДАгОгИ
Визначено десятку найпомітніших подій в українській дошкільній, шкільній, позашкільній та професійно-технічній освіті за рік. Серед них – прийняття нового стандарту дошкілля, перехід початкової школи на навчання за новим стандартом, затвердження нових навчальних програм для 5 – 9 класів і багато іншого
СТОР.
6
ОСВІТНЯ ПОЛІТИКА –
2013: НЕСПОДІВАНОК
НЕ БУДЕ
Освіта України»
Головне за тиждень
М
іністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник на прохання засобів масової інформації підбив підсумки минулого року й окреслив плани на й.
– Для освіти минулий рік оцінюю позитивно, тому що ми зробили, скажімо, для сільських учнів більше, ніж за
5 – 6 попередніх років – це
1 000 шкільних автобусів, – зазначив Дмитро Володимирович Якщо говорити про дитячі садочки, то теж позитивно, боя починав працювати, коли охоплення дітей місцями в дошкільних закладах становило 63 %, сьогодні це майже 88 %, а в деяких регіонах п’ятирічки стовідсоткове забезпечення дошкільною освітою. Це показники, які рекомендує найбільш розвинутим країнам Європейський Союз – забезпечення місцями дітей в дошкільних закладах нарівні. Ми вже маємо такі показники. Окрім того, Дмитро Табач- ник зазначив, що стосовно результатів роботи у вищій школі прикладом є вручення державних премій. Так, більше половини нагороджених – це працівники вищих навчальних закладів, їхні наукові результати заслуговують на найвищу оцінку У нас цього року вперше студентів і аспірантів за конкурсом поїхали навчатися за кошти державного бюджету. Вперше в історії країни до найкращих університетів Європи, Сполучених Штатів Америки і навіть Японії, – сказав міністр Уроці ця програма триватиме вже третій рік поспіль. Також Дмитро Табачник розповів журналістам про найперші заходи нарік Передусім це підвищення якості освіти. І далі докладатимемо зусиль для збільшення державного замовлення на інженерні, технічні спеціальності. Будемо разом із громадськістю все-таки переходити до того, щоб визначити перелік найбільш перспективних базових університетів. Не міністерство це робитиме, а ради ректорів, громадська рада, щоб вони визначили, які університети є найбільш перспективними і концентрувати підтримку, зусилля бюджету будемо саме в цих університетах. Звичайно, підвищуватимемо якість математичної і природничої освіти у школах, адже переконаний, що за математиками, фізиками, інженерами – майбутнє ХХІ і ХХІІ століть».
освіта – позитивно пто новобудови
ініціатива
ПІДСУМКИ-2012: НОВІ ДОКУМЕНТИ, СТАНДАРТИ, ФОРУМИ…
У СЕЛИЩІ – ДИТСАДОК ІЗ СУЧАСНИМ БАСЕЙНОМ
ВЕЛИКУ УКРАЇНСЬКУ ЕНЦИКЛОПЕДІЮ ВИДАВАТИМУТЬ СІМ РОКІВ
У
Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту проведено відеоконференцію Підсумки роботи професійно-техніч- них навчальних закладів у 2012 році».
У заході, який проходив у режимі онлайн під головуванням заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту Бориса Жебровського, взяли участь представники МОНмо- лодьспорту, директор видавництва Педагогічна преса Анна Цяцько, директор видавничих проектів Українського видавничого консорціуму Надія Случ, а також керівники професійно-технічних навчальних закладів і представники обласних управлінь освіти.
Під час засідання Борис Же- бровський представив 10 найпомітніших подій 2012 року в професійно-технічній освіті, серед яких прийняття Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення управління професійно- технічною освітою (№ 5498-VI);
– проведення Першого всеукраїнського форуму майстрів виробничого навчання ПТНЗ;
– реалізація державного замовлення на підготовку робітників високого рівня кваліфікації з технологічно складних і наукоємних професій та спеціальностей з отриманням високих робітничих розрядів та освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста створення та започаткування роботи Міжвідомчої робочої групи з питань розроблення і впровадження державних стандартів ПТО на чолі з міністром освіти і науки, молоді та спорту Дмитром Табачником;
– проведення Всеукраїнської наради директорів закладів та установ ПТО, на базі яких проводиться дослідно-експери- ментальна робота проведення наради керівників ПТНЗ з питань розвитку навчально-виробничої діяльності та розширення переліку надання освітніх послуг проведення Всеукраїнського конкурсу веб-сайтів
ПТНЗ з першим громадським рейтинговим оцінюванням затвердження 60 нових державних стандартів з актуальних на ринку праці професій внесення змін до Національного класифікатора України Класифікатор професій, що набрали чинності з 1 вересня року, з упровадження навчання за новими сучасними професіями широкого профілю, які пов’язані з обслуговуванням, налагодженням, регулюванням, монтажем, ремонтом обладнання, впровадження інформаційних і комунікаційних систем тощо затвердження Положення про навчально-практичний центр (за галузевим спрямуванням) ПТНЗ.
Директор Департаменту професійно-технічної освіти МОН- молодьспорту В’ячеслав Супрун поінформував, що для формування
інформаційно-освітньо- го середовища належного рівня впродовж 2012 року до мережі інтернет під’єднано 99 % ПТНЗ України. Наступний крок – масштабна інтернетизація гуртожитків професійно-техніч- них навчальних закладів. Окрім того, директор видавничих проектів Українського видавничого консорціуму Надія Случ представила іміджево-презентаційне видання енциклопедію Професійно-технічна освіта, створену у співробітництві з навчально- методичними центрами професійно-технічної освіти. Видання, яке вийшло тиражем дві тисячі примірників, містить детальну інформацію про найвидатніші ПТНЗ України.
На завершення Борис Же- бровський висловив сподівання, що прийняття Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення управління професійно-технічною освітою сприятиме розвитку автономії
ПТНЗ та закликав керівників налагодити активну співпрацю між навчальними закладами.
У
рочисте нагородження переможця конкурсу відбулося в залі колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України під час відеоконференції Підсумки роботи професійно-технічних навчальних закладів уроці з участю обласних управлінь освіти під головуванням заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту Бориса
Жебровського.
Понад 175 тисяч відвідувачів освітнього порталу ПедПРЕСА віддали свої голоси за учасників Усеукраїнського конкурсу веб-сайтів професійно-техніч- них навчальних закладів протягом місяця!
Абсолютним переможцем голосування стало Міжрегіональне вище професійне училище зв’язку м. Києва. Директор навчального закладу Василь Петрович отримав від освітнього порталу ПедПРЕСА подарунок медіапроектор з екраном і диплом переможця. Іншим учасникам голосування також вручили дипломи і пам’ятні по- дарунки.
Нагадаємо, фахівці МОН- молодьспорту обрали 12 найкращих веб-представництв
ПТНЗ з усієї країни. Члени журі оцінювали сайти за трьома критеріями структура (функціональність, системність, зручність інтерфейсу зміст (добирання матеріалу, інформативність, оновлення інформації, зрозумілість і чіткість, грамотність, наявність відеоматеріалів кількість відвідувань, завантажень можливість проведення атестації, вибору мови дизайн (наявність заголовка, добирання колірної палітри, використання форматування, наявність єдиного стилю оформлення всіх сторінок, відповідність та оптимальність використання графічних елементів змісту сторінки, елементи творчості).
Фінальне
інтернет-голосу- вання, за результатами якого визначився переможець конкурсу, відбулося на освітньому порталі ПедПРЕСА. Голосувати за сайт, що сподобався найбільше, можна було протягом місяця з 22 листопада по 22 грудня року.
світ он-лайн
ВІДЗНАЧЕНО НАЙКРАЩІ САЙТИ ПТНЗ
За матеріалами порталу pedpresa.com, урядового порталу, прес-служб МОНмолодьспорту, навчальних закладів
У
селищі Котельва Полтавської області урочисто відкрили дитсадок Пролісок, який не ремонтували
40 років.
Окрім повного ремонту та умеблювання приміщення дитячого закладу, до нього ще добудували залу для урочистостей та сучасний басейн.
Дитячий садок розташований у центрі Котельви і розрахований на 300 дітей. Це найбільший дошкільний заклад райцентру.
П
резидент України Віктор
Янукович видав Наказ щодо підтримки створення Великої української енциклопедії. Відповідний указ 2 січня оприлюднила прес-служба Глави держави.
Так, Віктор Янукович з метою збереження, систематизації і поширення наукових знань про розвиток людської цивілізації та внесок України у світову історію і культуру постановив підтримати пропозицію Національної академії наук щодо підготовки та видання протягом 2013 – 2020 років Великої української енци- клопедії.
Президент запропонував НАН України створити головну редакційну колегію для наукового і методичного керівництва про- цесом.
А Кабмін протягом двох місяців має розробити і затвердити з участю НАНУ план заходів із підготовки та видання протягом
2013 – 2020 років Великої української енциклопедії.
Уряд також повинен вирішити питання фінансового і матеріально-технічного забезпечення заходів із підготовки та видання протягом 2013 – 2020 років Великої української енциклопедії. А органи виконавчої влади мають допомагати її створенню.
Крім того, Президент запропонував органам місцевого самоврядування, національним галузевим академіям наук, вищим навчальним закладам сприяти виданню Великої української ен- циклопедії.
вітаємо!
Колектив видавництва Педагогічна преса вітає Петра Мусійовича КУЛІКОВА із вступом на посаду ректора Київського національного університету будівництва і архітектури (КНУБА). Петре Мусійовичу! У Вашому активі – значний досвід роботи на керівних посадах Міністерства освіти й науки, молоді та спорту України, вагомі професійні досягнення та управлінський талант.
Бажаємо Вам нових успіхів та енергії у справі підготовки молодих фахівців для стратегічних галузей економіки країни. ЗА ІНЖЕНЕРАМИ – МАЙБУТНЄ

3
№ 1, 8 січня 2013 року
Головне за тиждень
Д
ержавною премією відзначено двадцять робіт,
184 науковці стали її лауреатами. Серед них – чотири академіки, 13 членів-корес- пондентів НАНУ, 109 докторів та 34 кандидати наук, три Герої України. Відзначено досягнення лікарів, які вперше в Україні розробили та впровадили у практику методи допоміжних репродуктивних технологій лікування безпліддя. Високо оцінені результати фундаментальної праці провідних науковців харківської та київської шкіл фізики, які вийшли на сучасний рівень світової нанофізики.
Премійовано цикл наукових праць з теорії моделювання, представлений Київським національним університетом імені Тараса Шевченка. Відзначено авторів роботи Мі- кроелектронні датчики нового покоління для інтелектуальних систем з науково-дослідниць- ких центрів Києва, Харкова та Одеси. Дістали високу оцінку результати роботи Високоефективні технології та комплексні конструкції в промисловому і цивільному будівництві вчених з Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка.
Складно переоцінити значущість роботи Створення нових типів та модернізація діючих турбогенераторів для теплових електричних станцій, представленої Державним підприємством завод «Електротяжмаш».
Своєрідним сплавом досвіду вчених і виробничників стала робота Сучасні технології комплексної розробки вугільних родовищ України в гірничо-геологічних умовах відпрацювання тонких та надтонких пластів. Її метою є радикальне підвищення ефективності видобутку вугілля з тонких і надтонких пластів, що становлять понад 80 % геологічних покладів вугілля в Україні і нема- ють альтернативи видобування іншими способами. Результати десятирічної роботи вчених Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова і суднобудівних організацій дали можливість створювати проекти суден і засобів океанотехні- ки на світовому рівні.
Результатом плідної співпраці науковців із Запорізького національного університету, Фізико- технологічного інституту металів та сплавів НАН України, Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона НАН України, Запорізького машинобудівного конструкторського бюро Прогрес імені академіка А. Г. Івченка та електрометалургійного заводу «Дніпроспецсталь» імені ОМ. Кузьміна є розроблення і впровадження ресурсозберігальних технологій отримання спеціальних сталей. Відзначено спільну роботу науковців Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України і Національного університету біоресурсів і природокористування України, які розробили комплекс заходів для забезпечення країни альтернативним екологічно чистим паливом на основі рослинної сировини. Результати фундаментальних і прикладних досліджень науковців Харківського державного університету харчування й торгівлі, Національного університету харчових технологій і виробничників дали змогу створити принципово нові технології виготовлення харчових продуктів масового споживання.
Комплексний підхід авторів роботи зі створення Національної колекції морських навігаційних карті Океанографічного атласу Чорного й Азовського морів дав можливість створити Атлас як цілісний інформаційний продукт.
Цикл наукових праць Теорія і методи розрахунку напруженого стану та міцності твердих деформівних тіл з концентраторами напружень є істотним внеском українських учених-механіків у світову скарбницю знань з механіки руйнування елементів конструкцій.
У комплексній фундаментальній роботі Багатокомпонентні системи для створення нових матеріалів структура, термодинаміка, фазові рівноваги узагальнено результати термодинамічних і структурних досліджень останніх десятиліть. Юридична скарбниця держави збагатилася першим в історії вітчизняної правової науки загальноакадемічним виданням Правова система України історія, стан та перспективи».
Премійовано два комплекси підручників у семи книгах, а саме Енергетика. Довкілля.
Енергозбереження» та Маркетинг. Після вручення нагород Микола Азаров наголосив, що Державна премія України в галузі науки і техніки – висока нагорода. Ви її заслужили. Ви – еліта держави. Цю нагороду вам носити з честю. І все, що у ваших колективах є, потрібно використовувати для розвитку нашої держави, – сказав Прем’єр-міністр, звертаючись до науковців, побажавши їм нових ефективних розробок і успіхів.
А голова Комітету з Державної премії України в галузі науки і техніки Борис Патон привітав лауреатів з великим вкладом у розвиток науки, освіти, техніки, відзначивши важливість відновлення в Україні кораблебудування й цивільної авіації, а також розвитку високих технологій.
За матеріалами порталу pedpresa.com, урядового порталу, прес-служб
МОНмолодьспорту, навчальних закладів
– Нещодавно з вуст деяких експертів
пролунала інформація, нібито в нас…
не вистачає тестів. І саме через це у
ЗНО – 2013 скорочено кількість за-
вдань.
– Справді, кількість тестових завдань із деяких предметів зменшено для того, щоб підвищити їх якість. І хоча тепер у тестах з фізики 34 завдання замість, час на виконання залишиться тим самим – 180 хвилин. Зокрема, скорочено кількість завдань з вибором однієї правильної відповіді. Натомість збільшено число відкритої форми з короткою відповіддю. Отже, зменшено кількість завдань, де можливе вгадування відповідей, шляхом розвантаження цієї частини тесту від завдань, що потребують громіздких обчислень.
Підвищено значущість частини тесту, в якій абітурієнти розв’язують задачі та самостійно вписують числову відповідь. Максимальна кількість балів за виконання таких завдань становить
20 з 56. Щодо банку тестів, то він наповнюється. Міністр Дмитро Табачник оголосив, що за два роки ми повинні створити повноцінний банк тестових завдань, і це виконується. Це моя відповідь тим, хто сумнівається. Тож завдань вистачить усім.
– Певні зміни торкнулись і тестів з іно-
земних мов. Зокрема, зменшено кіль-
кість мовленнєвих ситуацій і змінено
критерії оцінювання власного вислов-
лення. Чим це зумовлено?
– Ми хочемо підвищити якість перевірки бланка Б. Є досвід, ми його опрацьовуємо щороку, проводимо семінари з екзаменаторами, які перевірять цю частину тесту. Для підвищення точності вимірювання критерії оцінювання власного висловлення з іноземних мов зазнали змін яку своїй структурі, такі в системі оцінювання. Наприклад, кількість комунікативних ситуацій зменшено з 4 до 3. Видалено критерій оцінювання Логічність і послідовність викладу».
Переглянуто систему оцінювання власного висловлення за критеріями Лексика та граматика. Встановлено нові інтервали кількості помилок і балів замість 0 – 3), що виставляться під час оцінювання мовного оформлення власного висловлення.
– А як щодо зміну найпопулярні-
ших серед абітурієнтів тестів – укра-
їнської мови і літератури, а також іс-
торії України
– Для підвищення точності вимірювання за рахунок удосконалення критеріїв оцінювання власного висловлення в тестах з української мови і літератури, а також російської мови переглянуто систему оцінювання за критеріями а (орфографія і пунктуація, б (лексика, граматика і стилістика) – встановлено нові інтервали кількості помилок і балів (0 – 4 замість 0 – 6), що виставляються під час оцінювання мовного оформлення власного висловлення. Сподіваємось, що такі змінив критеріях оцінювання з української, російської та іноземних мов дадуть змогу підвищити якість перевірки бланків Б.
Зменшено кількість завдань у тестах з історії України та всесвітньої історії – з 60 до 55. Відповідно й часу на їх виконання буде відведено менше – 135 хвилин замість 150. Підготував Дмитро ШУЛІКІН, Освіта України Фото автора державні премії ДЛЯ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ І СУСПІЛЬСТВА
У клубі Кабінету Міністрів України нагородили лауреатів Державних премій України в галузі науки і техніки. Відкриваючи захід, Прем’єр-міністр України Микола Азаров наголосив, що врученням наукових нагород держава відзначає найбільш вагомі досягнення українських учених. Їхній внесок у розвиток економіки, суспільства важко переоцінити, – зазначив він. зверніть увагу!
АЛГОРИТМ РОЗПОДІЛУ МІЖ
ПУНКТАМИ ТЕСТУВАННЯ
БУДЕ ЗМІНЕНО
Розподіл абітурієнтів за пунктами тестування здійснюватиметься після завершення процесу формування бази абітурієнтів та визначення кількості осіб, які виявили бажання скласти
ЗНО з певного предмета. Буде змінено алгоритм розподілу абітурієнтів між пунктами тестування. При розподілі враховуватиметься регіон проживання абітурієнта та обрана ним мова складання тесту. Інформацію про місце, дату та час початку проведення ЗНО з кожного предмета буде вказано в запрошенні – перепустці. Його надсилатимуть поштою не менш як затри тижні до початку проведення тестувань. Абітурієнти також матимуть можливість роздрукувати їх зі своїх інформаційних сторінок, розміщених на сайті УЦОЯО. Рекомендуємо заздалегідь дізнатися про маршрути проїзду до пунктів тестування. Адреси і карти розташування пунктів буде розміщено на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти. ІРИНА ЗАЙЦЕВА: ТЕСТІВ ВИСТАЧИТЬ НА ВСІХ зно
4 січня стартувала реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання – Про змінив тестах, проте, нащо треба звертати увагу абітурієнтам, Освіта України запитала в директора Українського центру оцінювання якості освіти Ірини
Зайцевої.
Освіта України»
Гаряча тема
П
одія номер один, яка відбулася наприкінці року – перепризначення Дмитра
Табачника міністром освіти, науки, молоді та спорту. Відповідний указ Президента з’явився
24 грудня і майже з того самого дня Дмитро Володимирович знову за кермом галузі.
ВИЯВ ДОВІРИ
Певна річ, у призначенні міністра освіти, які інших членів уряду, до останнього зберігалася інтрига. Це пов’язано не лише з централізованим, згідно з Конституцією, механізмом прийняття кадрових рішень. Та нинішні перетурбації зі зміною складу Кабміну здивували майже повною відсутністю витоку інформації згори. Тож, з одного боку, виникала думка, що в призначення освітянського очільника втрутяться суто політичні мотиви. З іншого, була впевненість, що чинний міністр збереже посаду. Несподіванки не сталося, скептики були осоромлені. Втім, повторне призначення Дмитра Табачика можна розцінити як вияв довіри до нього Президента Віктора Януко- вича і голови уряду Миколи
Азарова. І ось чому. Експерти дотримуються думки, що Глава держави вважає Дмитра
Табачника одним із найкращих міністрів в уряді Азаро- ва. Аналіз виконання Національного плану дійна рік щодо реформування освіти показує, що МОНмолодьспорту має тут непогані досягнення. Зокрема, завдання, які стояли перед середньою та професійно-технічною освітою, виконані повністю. Інші напрями галузі мають підтягнутися, алей вони показують явний прогрес. Вочевидь, повторно призначаючи Дмитра Володимировича, Президент був упевнений, що він забезпечить наступність у діях підпорядкованого йому відомства. По друге, міністр має солідний досвід співпраці з Віктором
Януковичем ще в часи, коли той обіймав посаду прем’єра. Двічі, в 2002 – 2003 та 2006 – 2007 роках, Дмитро Табачник працював в уряді Януковича віце- прем’єром з гуманітарних питань. Тож Президент добре знає здібності і фахові можливості чинного міністра освіти. Ато- дішні звільнення Табачника з посад зумовлювалися суто політичними причинами, які минулорічне складення ним повноважень. До речі, Дмитро Володимирович має тверді шанси встановити рекорд перебування на посаді міністра. Щоправда, суперництво тут йому складуть енергетичний міністр Юрій
Бойко, аграрний – Микола
Присяжнюк та керівник Мі- нюсту Олександр Лавринович. Ще одне кадрове рішення, яке вплине на освіту – призначення віце-прем’єр-міністром Костянтина Грищенка. Для дипломата в другому поколінні це призначення, без перебільшення, є випробуванням. Понад років Грищенко працював у сфері зовнішніх відносин. Хоча його називали мало не креатурою Кремля, його діяльність на посаді міністра закордонних справ в уряді Азарова свідчила про інше.
Грищенку властиві фаховість найвищої проби, байдужість до уваги ЗМІ і чітка виконавча дисципліна. Однак на посаді віце- прем’єра йому доведеться не лише дотримуватися генеральної лінії. Фактично з дипломата він перетворюється на політика, який до того ж має виробити стратегію розвитку гуманітарної сфери. Зокрема, йому доведеться «відрихтувати» концепцію гуманітарної політики України, яку винесуть на розгляд Верховної Ради. Ще один виклик для Гри- щенка – межі його компетенції розширюються до нагляду за сферами, якими він раніше фахово не займався освіти, науки, спорту, культури, охорони здоров’я. Тут йому доведеться спиратися на досвід галузевих генералів, зокрема й керівника МОНмолодьспорту. Що стосується освіти, від щільності й ефективності взаємодії Гри- щенка і Табачника залежатиме доля галузевих реформ.
ПАРЛАМЕНТСьКИй СюРПРИЗ
Інша справа – освітянська законодавча гілка влади. Зокрема, несподіваним виявився склад Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради. Пропорції в ньому не на користь провладної більшості – чотири члени проти шістьох. Причому опозиція майже без проблем збиратиме кворум для засідань – для цього потрібно шість депутатів. Основні недоліки комітету він не зовсім фаховий, до того ж до нього потрапили політики з репутацією мало не хуліганів. Серед членів комітету, яких відносять до фахівців – це, насамперед, його керівник Лілія Гриневич. Вона походить з родини вчителів, є кандидатом педагогічних наук, стажувалася з проблем розвитку освіти у Варшавському та Колумбійському університетах, створювала систему ЗНО в Україні і була першим директором Українського центру оцінювання якості освіти. З іншого боку, на позиції Лілії Михайлівни, ймовірно, впливатиме членство у фракції ВО Батьківщина. Серед фахівців також – екс- міністр освіти Автономної республіки Крим Віталіна Дзоз Партія регіонів) і в. о. ректора Національного університету водного господарства та природокористування Микола Сорока (заступник голови комітету, Партія регіонів. Комуністів Антона Дорохова і Олександра
Зубчевського (секретар комітету) до освітян зарахувати можна, але масштаби попередньої діяльності в цій сфері у них недостатній. Перший працював членом комісії з питань освіти, наукової діяльності, молодіжної політики і спорту Одеської облради, другий – членом профільної комісії Запорізької міськради. Умовно освітянином можна назвати свободівця Олександра Сича. Свого часу він працював учителем історії, був заступником начальника управління Іва- но-Франківського облуправління освіти. В комітеті Сич став першим заступником Гриневич. Однак, найімовірніше, політична ангажованість перешкоджатиме Сичу вести конструктивну роботу. Решту членів комітету важко назвати фахівцями в галузі освіти. Висуванець Батьківщини Леонід Ємець – політик, юристі гольфіст, який переймається місцевим самоврядуванням. Проте він отримав підкомітет з питань інтелектуальної власності. Член партії УДАР Ростислав Павленко – політтехнолог і експерт з енергетичних питань. Проте і йому дали непростий підкомітет з питань науки та інноваційної діяльності. Окреме питання, що роблять в комітеті член партії Фронт змін Андрій Парубій та сво- бодівка Ірина Фаріон. Перший – знаний прихильник силового розв’язання суперечок з опонентами. 27 квітня
2010 року він кидався димовими шашками в Парламенті і правоохоронці змушені були відкрити кримінальну справу. Парубій часто бере участь у сутичках біля трибуни Верховної Ради. Філолог Ірина Фаріон також відомий діяч. Їй належать вислови Ніколи не будь Альо- ною, бо якщо станеш Альо- ною, дитиночко, то треба пакувати валізи і виїжджати до Московії, Тих, хто не знає української мови, посадять обов'язково» тощо. Вже першого дня роботи Ради Фаріон спровокувала бійку між свобо- дівцями та регіоналами. Сподіваємося, що в комітеті вона буде толерантнішою – все таки отримала серйозний підкомітет з питань вищої освіти. Ймовірно, Партія регіонів припустилася помилки, віддавши опозиції насправді дуже важливий комітет. Напевне, опозиційні депутати отримали завдання блокувати спроби профільного міністерства впливати на прийняття спеціалізованих законів, водночас дискредитуючи його. Політи- ки-скандалісти далекі від проблем освіти, але добре вміють блокувати конструктивні починання. Водночас вони використовуватимуть комітет як майданчик для піару своїх партій. Можливості для цього в Законі про комітети прописані значні. Так, комітет може запрошувати на засідання профільного міністра, звертатися до Прем’єра і навіть Президента. А це чудові інформаційні приводи для ЗМІ. Лілія Гриневич досить досвідчена людина. Залишається сподіватися, що вона, за бажання, зможе налагодити конструктивну роботу комітету і співпрацю з профільним міністерством. Без цього реформи в галузі рухатимуться надто повільно. Опозиція зможе використовувати комітет лише як піар- майданчик – не більше. Для блокування гірших сценаріїв є принаймні два потужних запобіжники. Передусім закони приймає не комітет, а депутати в залі. З огляду на це він постає швидше експертною структурою з розширеними повноваженнями. Комітет може спробувати протягнути лобістські рішення в залі. Та якщо вони йтимуть врозріз з існуючими стратегіми, завадить Адміністрація Президента. Цей орган влади працює фільтром, який оцінює законопроекти і подає їх з висновками на підпис Президентові. Тож формування опозиційного за складом профільного комітету не видається для освіти проблемним. Звичайно, галасу вистачатиме, але це жде- мократія. Альтернативні пропозиції, безперечно, корисні для розвитку освіти і науки. Основне, щоб вони були конструктивними, по суті справи, а не переслідували політичну мету.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал