Н а у к а и общество я кось ми, засновники навчального центру
Скачати 25.31 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації10.11.2016
Розмір25.31 Kb.
НАУКА bи общество
Я
кось ми, засновники навчального центру
«ЛандауЦентр», першого приуніверситетського центру інтерактивної науки в Україні, запитали себе з чого починається просвітництво І всі як один відповіли з перших дитячих запитань. Уявіть собі малесенький відвідувач «ЛандауЦентру», який ще не вміє говорити, проте активно, нарівні інстинктів, звичайно, бере участь у всіх дійствах, що відбуваються на наших майданчиках. Так розпочинається довгий шляху неймовірно красивий світ цікавої науки.
То що ж воно таке «ЛандауЦентр»? Пропонуємо розглянути декілька відгуків наших гостей.
В . В . Кругло в а
«ЛандауЦентр» ХНУ імені В. Н. Каразіна: новий формат просвітництва в Україні
НАУКА bи общество
36
Це, безумовно, лише невеличка частина тих відгуків, на які багатий «ЛандауЦентр». Проте, аналізуючи їх, можна зробити декілька висновків.
1. «ЛандауЦентр» – це майданчик свободи! Бо тут науку можна відчути, до неї фактично можна доторкнутися. Тож ми говоримо про інтерактивні, доступні для широкого загалу виставки як нове явище в популяризації науки.
2. «ЛандауЦентр»
доводить:
наука
може
бути
цікавою. Потрібно лише знайти способи для показовості наукового явища чи закону. А продемонструвати складну науку фахівцям допоможуть представники різних професій, починаючи з програмістів чи конструкторів і закінчуючи теслярами чи токарями. Тож ми можемо констатувати, що демонстраційні майданчики цікавої науки створюються колективами, де кожен розуміє своє призначення і виконує свою роботу. Тобто процес популяризації знань у цьому контексті можливий лише тоді, коли об’єднуються різні зацікавлені люди.
І ще до цього. Якщо ми можемо зробити цікавою науку, ми маємо зробити цікавою освіту. «ЛандауЦентр» разом із прогресивними вчителями і викладачами з часом запропонує низку альтернативних способів навчання, які могли б використовуватися в загальноосвітніх закладах. «ЛандауЦентр» – це місце, де цікаво всім
і дітям, і дорослим (а хто, до речі, сказав, що дорослі не є дітьми. Тож ми можемо наголосити на тому, що цікавість у людей із віком не притупляється і не применшується. Навпаки, жага більше знати в повноцінного громадянина, який постійно прагне розвиватися, – це нормальне явище. Розумним бути модно – девіз сьогодення.
4. «ЛандауЦентр» створює новий формат
інтелектуального родинного дозвілля. За словами наших постійних відвідувачів, після відвідування Лан- дауЦентру» вдома починається мозковий штурм, який улаштовують батькам діти. І дістаються енциклопедії, відкриваються пізнавальні сайти, починаються телефонні дзвінки знайомим науковцям чи вчителям, щоби знайти відповіді на запитання, які виникли в процесі роботи чи частіше гриз експонатами в «ЛандауЦентрі». Таким чином, виник спосіб родинного чи родинно-побутового просвітництва.
5. «ЛандауЦентр» – це посередник між зви-
чайними людьми, які не мають жодного стосунку
до науки, і вишами чи науково-дослідними інститу-
ціями, які цю науку створюють. Тут треба зауважити, що науковці, як правило, фінансуються з держбюджету, тобто за рахунок податків громадян. Тож наука має бути підзвітною громаді і державі. Але виникає запитання яким чином повинен відбуватися цей звіт Відповідь очевидна. Науковець має брати участь у популяризації своєї галузі через 1) створення показових експонатів для центрів науки, музеїв, вишів, шкіл тощо 2) наукові
НАУКА bи общество
пікніки та інші заходи, які організовані у форматі street science (вуличної науки 3) написання науково-попу- лярних статей чи участь у телевізійних і радіопрограмах, присвячених науці (яких, на жаль, дуже мало на вітчизняних каналах, які, до речі, науково-попу- лярних видань. Проте це перспективний і надзвичайно важливий напряму популяризації науки 4) публічні заходи – онлайн-конференції, лекції, семінари, вебіна- рита ін., де б кожен охочий, сидячи за комп’ютером, міг долучитися до цікавого діалогу.
Отже, аналізуючи просвітницьку діяльність Лан- дауЦентру» від дня його заснуваннями, відповідно до протоколу го засідання Національної ради реформа саме п. 11: Провести громадські обговорення реформ освіти та науки із залученням всіх зацікавлених сторін, висловили деякі міркування щодо результату засідання і запропонували окремі пункти для розгляду Міністерству освіти і науки України, Національній раді реформа також Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти стосовно створення Всеукраїнського центру популяризації науки
. Ми абсолютно впевнені втому, що реформу в освіті й науці не можна проводити без широкої популяризаторської роботи. Бо в більшості пересічних громадян України сформована думка Науки в державі немає Люди вважають, що наука – це канал «Дискавері», що наукові результати є в будь-яких країнах, окрім України, і тому про який розвиток науки в нас ідеться і чому діти повинні прагнути стати фізиками (конструкторами, інженерами, якщо можна стати юристами (економістами, стоматологами…)?
«ЛандауЦентр» Каразінського університету щодня доводить суспільство готове до нових просвітницьких кроків, які мають запропонувати і держава, і вищі навчальні заклади, і різноманітні креативні об’єднан- ня, мистецькі студії чи благодійні організації. І, на мою думку, Харків може й повинен стати першим регіоном, де популяризації науки і знань мають приділити стільки ж уваги, скільки приділяють економіці чи безпеці.
ХАРКІВ
наука
освіта
безпека
культура
виробництво
економіка
УСПІХ
1
У цьому контексті хотілося би зазначити, що від січня 2016 року в Каразінському університеті на базі науково-популярного журналу
«UNIVERSITATES. Наука та просвіта почав видаватися дитячий альманах «UNIVERSITATES. Скарбниця інтелекту для школярів, батьків, учителів, вихователів. Таке видання – нове явище в українському просвітницькому просторі. Роботу над цим альманахом проводить «ЛандауЦентр» разом із Центром довузівської освіти ХНУ імені В. Н. Каразіна та Малим каразінським університетом. Засновник – Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал