Сценарій вечорниці в катерини
Скачати 93.79 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації23.12.2016
Розмір93.79 Kb.
ТипСценарій
ФАСТІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ-ІНТЕРНАТСценарійВЕЧОРНИЦІ
В КАТЕРИНИ

Автор: вихователь вищої категорії,
«вихователь-методист»
Мірошніченко

Олександра
Кирилівна


ФАСТІВ
2011

2

Мета
: Навчити учнів відчувати поклик рідної землі, любов до звичаїв і традицій наших предків, думати про свої корені, промову, пісню, про цінності культурної спадщини, розвивати в учнів естетичний смак, виховувати інтерес до українського мистецтва, дорідного краю, до своїх оберегів, повернутись серцем і відчути красу українських звичаїв і традицій.
Ведучий
1. Свято Катерини родом із Олександрії. Вона походила з царського роду в Александрії і відзначалась красою І розумом. Багато князів бажало з нею одружитися, але Катерина з нею одружитися, але Катерина відмовляла своїм женихам. Говорила, що заміж за такого юнака, котрий був би рівним їй красою та розумом. Житіє св.Великомучениці сповідає, як один пустельний старець сказав Катерині, що він знає такого юнака, у якого нема земного батька і котрий народився від Пресвятої матері – Діви. Цей старець дав Катерині образ Пресвятої Діви з Божественним немовлям на руках.
Ведучий
2. Одного разу Катерина побачила сон : "Пресвята Діва взяла її заправу руку, а дитя наділо їй чудовий перстень і сказало "Не знай жениха земного, Катерина увірувала в небесного жениха – Хреста і прийняла від серця святе Хрещення. Саме тоді прибув до Александрії імператор Максимін стала перед царем і в храмі прилюдно стала докоряти йому, що він тримається ідолів. Максимін наказав жорстоко покарати і посадити її до в'язниці. Жінка імператора Августа чимало чула про красу і розум Катерини і потай від чоловіка відвідала її у в'язниці. Під впливом Катерини і цариця Августа разом з вельможею Порфирієм прийняла святу віру.
Ведучий
1. Цариці і вельможам за наказом царя було відтято голову мечем, а наступного дня та сама доля спіткала й святу Великомученицю Катерину. Після тривалих умовлянь від Хреста перейти до язичників, кати роздягли її і били воловими жилами дві години по плечах і животі. Її тіло стало суцільною раною, кров струмком поливала землю, Катерину знову кинули до в'язниці. Кати не вгамувались – вони кинулися до нових тортур. Вони поклали дівчину поміж чотирьох коліс з гострими зубцями. Два колеса обертались праворуч, а два – ліворуч, шматуючи тіло дівчини. Та ось Ангел Господній зійшов з неба і зробив так, що Великомучениця лишилася цілою І неушкодженою, а колеса розлетілись на куски. Тоді кати відрубали їй голову мечем.
Ведучий
1. Величезні страждання св. Катерини навернули багатьох язичників довіри Христової. Серед них царицю Августину, дружину Максимівна, Порфирія і 200 воїнів, які спостерігали її муки. Місце страти Катерини і показують туристам в Олександрії. Жителі Олександрії встановили мармурову колону на якій висічено голову святої Великомучениці. Ця колона і досі стоїть у храмі святого Сави.

3 Це свято в народі називають "Катерини. Це свято жіночої долі. Напередодні цього свята парубки колись пестились, щоб бог послав їм добру жінку. В самий же день свята дівчата ворожать і закликають долю. Увечері дівчата сходяться до однієї хати і варять спільну вечерю. Приходять хлопці, починаються розваги.
Ведучий
2. Закінчились у полі роботи. Земля чекає весняної пори. А в хлопців та дівчат свої турботи Бо почалися довгі зимові вечори. Загомоніли всюди і дорослій діти Діди старі, чоловіки і молодиці Про співи, танці, жарти і розваги Про чарівні зимові вечорниці І ось сьогодні ми запросили всіх вас на вечорниці до Катерини. Українська хата, ніч, столи, глечики, вишиті рушники, бабуся перебирає квасолю, мати місить тісто, Катря чепуриться біля люстерка)
Катря
І коли та каша звариться Скоро і дівчата вже прийдуть.
Мати
Ти вже краще пильнуй, аби каша не пригоріла. Ато буде тобі такі Катерини, що хлопці засміють.
Катря
Не засміють. Іде до дзеркала, хорошиться/ Мамо, мамо, може б ви мене чарувати навчили
Мати
Що ти сказала Ти при своєму розумі, дівко Хіба твоя мати відьма, чи чарівниця, га Бач що вигадала. Перший раз на Катерини межи люди виходить, а вибади які
Катря
Ну й чого ви, мамо, ото розкричались. Чарували ж раніше дівчата хлопців. Хіба я неправду кажу, бабусю
Баба
Було колись, було доню. А було так Як дівчина вже мала шити сорочку на весілля своєму молодому, то ще й чари до того робила Знайде десь крильця крильця з кажана, сховає їх на дорозі І чекає, коли її хлопець три рази через них перетупить. Тоді намотає на них червоні нитки і закопає той клубок під порогом, або там, де худоба пасеться і чекає дев'ять днів. А через дев'ять днів викопає і тими нитками вишиває сорочку. То вже означає, що її милий ніколи не зрадить
Катря
От собі б так ? А що нитки мусять бути червоні.
Баба
Бодо любові найбільше червоні пасують. (До матері) Вже забула, як сама просилася. Тебе ніхто силою не міг втримати.
Катря
Отак, мамо, самі ходили, а мене не пускаєте, а я не маю права входить батько)
Батько
Ну й пахне в хаті Що варите, господарочки
Мати
Та тож Катря нині перший раз піде межи люди, кажу.
Батько
Ато як Що хіба вже Дитина ж ! І прясти в нас нема що ?

4
Катря
Вишивати буду. Ось нитки, ось полотно Як господарство порати, то велика, а як на вулицю, то мала. Така ваша правда
Мати
Пилипе, ти теж прибирайся. Нині ж Пилипа й Катерини. А ти дочку ховаєш. Ти ж на Пилипа і сватів до мене засилав. А скільки ж літ я тоді мала Така ось як наша Катря була.
Батько
Та йди вже йди. Тільки сорому не нароби мені на все село.
Катря
От як добре (цілує батька)
Господиня
(дивиться у вікно. Темно, хоч око виколи. Вже час бий вечорниці починати, анікого нема. Господи, що то я любила ті вечорниці, особливо на Катерини. Бувало візьму у матері кусок сала чи паляницю і на вечорниці, тини тріщали.
Батько
Зима прийшла, празників принесла хоч душу відведемо Катерини, Андрія, Варвари, Сави, Миколи, Ганни. Десь далеко чути спів дівчат) На вулиці скрипка грає, бас гуде Мене мати не пускає на вулиці гуляти Пусти ж мене, моя мамо, На вулицю погуляти, З парубками жартувати.
Мати
Годі мріяти Он чуєш дівочі голоси, певно ідуть.
Дівчата
Добрий вечір, хазяєчко! Будьте здорові, хазяїне! Дозвольте завітати на вечорниці. Де ваші ключі
Господиня
На горищі, у вівсі, щоб ви заміж повиходили всі.
Батько
Проходьте хутчіше, бо холоду напустите. Дівчата, заходьте. Заходьте сідайте в хаті, щоб старости сідали, У нас вже дівки виросли. Дівчата роздягаються, ставлять на столи пиріжки, кашу, все, що принесли і сідають вишивати, деруть пір'я, прядуть)
Дівчата

Буду у нас на свято всяких страв багато Шинки і кров'янки, смачна запіканка Голубці й капуста, начинена гуска Буде риба й поросята ще й. не вся. Співають пісню дівчата) Кину кужель на полицю, Сама піду на вулицю, Нехай кужіль миші трублять, Нехай мене хлопці люблять.
Катря
Бабусю, ану ходіть бодо не ближче. Дівчата, а бабуся чарувати вміють.
Бабуся
Ой, дівчата, що вам стару слухати. Ну ти добре вже Було колись так Як зацвіте півонія чи рожа то її стережуть, щоб ніхто не зірвав і дівочу долю не вкрав. Матицю першу квітку зриває і миє дочці нею коси, щоб мала добру долю. Дівчата в любистку, чебреці там яті голову мили, щоб їх хлопці любили. З першого хліба дівчині всі цілушку давали, аби хлопці цілували. Після спаса дівчина яблуко за

5 пазуху ховала, а потім хлопця пригощала, бо яблуко те також до любові.
Батько
Дівчата, такі молоді та красиві вас і без чарів полюблять. Чути стук коштуром, входить дід.
Дід
Добрий вечір Здоровенькі були Чув я Катря збирається перший раз межі люди іти. Піду, думаю, й собі з дівчатами погуляю. А ось і молодість повернеться. Ото як гарну молодицю побачу, все думаю Господи, забрав здоров'я, забери грішні мислі.
Баба
Ти, Миколо, подумай, що кажеш ! Не вертається твоє, не вертається
Дід
А було колись. Прийшов вечір до воза, де моя Танька спала, підкрадусь, а хтось як вхопить мене за обшивку. Та дрючком, дрючком. Ото було. Ато моєї небіжки тато були Вони замість неї на возі спали, а я де то знав. Отак, минулись мої гульки
Дівчата
Діду, ось ми вам заспіваєм пісню Ой під вишнею під черешнею Стояв старий з молодою" Чути стук, сміх, гумор. Дівчата забігали, метушаться, вигукують Хлопці, ой хлопці ідуть. Чепуряться, в дзеркало заглядають, обсмикуються. Заходять хлопці.
Хлопці
Вечір добрий, славним господарям Чи можна до вас на вечорниці.
Господар
Заходьте, заходьте, он скільки в нас дівчат. Та які красуні без вас сумно.
Хлопець
1. Добрий день, щебетушки Ви вже тут.
Хлопець
2. Агарні дівчата, як писанки.
Хлопець
3. Передай канат через 20 хат
Хлопець
1. На чию
Хлопець
2. На Пилипову Катрю. Дівці 16 літа її на вулицю не пускають, на печі тримають, з ложки годують, з миски напувають.
Батько
От явам, полярники, покажу То хто не пускає Я Ось дивіться (хреститься. Благословляю тебе,дочко, на твоє дівування. Будь до людей привітна, ідо роботи нелінива.
Катря
Дякую вам, рідненькі (цілує батька, матір, бабусю)
Хлопець
3. То приймаєте нас до гурту чині Ато підемо на інші села. Дівчата Злякали Ми ще подивимось, чи варто вас запрошувати.
Хлопець
1. Ось воно що Ну стривайте Ну хлопці заспіваймо нашу козацьку. Хлопці співають "Їхав козак містом)
Дівчина
Співали ви гарно Ну як, дівчата, приймаємо
Дівчата
Ні А танцювати ви вмієте Що це за козаки, що не вміють танцювати
Хлопець
2. Ану, хлопці, покажемо. Нащо ми здатні. Хлопці виконують танок)
Дівчина
Ну що, дівчата, приймаємо хлопців

6
Дівчата
Приймаємо Хлопці розміщуються, сідають)
Хлопець
3. Щось у вас тут, дівчата кашею пахне. Може б нам подали.
Дівчата
Ну які хитрі, кашу Їм подавай. Ви хутчіше загадки відгадайте. Подивимось чого ви варті.
Загадка
1: В лісі росло, в столяра пишалося, а в гарного господаря прядивом вкривалося.
Хлопці
Подумаєш ну й загадка Стіл то, бо його скатертиною накривають.
Дівчата
Тоді, тоді ще одна буде В землі робився, на кружалі вертівся, на вогні пікся, на базарі бував, людей годував, як упав, той пропав, той пропав, ніхто й не поховав.
Дід
Ото, хлопці, я знаю що це. Це горщик, що в ньому Катря кашу варить, а Пригощати будеш. Катря бере горщик і пригощає хлопців, діда)
Хлопці
Молодець Катря Смачно готуєш. Тебе вже можна до дівчат зараховувати.
Дід
А в мене така загадка "Чого хочеш не купиш, а що хочеш продати
– не продаси.
Хлопець
1. Такого нема. За гроші все купиш.
Дід
Е, ні, всього, діти, не купиш. Моя відгадка така "Це молодість і старість. Бережіть, дівчата, молодість, бо минає вона, як весни, яку тій пісні. Літа молодії, де ж полинули Чи вогні згоріли, чи в морі втонули Яку морі втопились, припливіть близенько. Як вогні згоріли, то болить серденько.
Дівчата
Гарно як дід каже. А щоб душа не боліла, найкращі ліки – пісня. Давайте заспіваємо дідові давньої. Пісня "Ой у полі криниченька. Ой у полі криниченька Там холодна водиченька, Ой там Роман воли пасе, Катерина воду несе Роман воли покидає, Катерину переймає Ой Романе, Романочку, Не лий воду на сорочку, Бо нерідну матір маю, Буду бити добре знаю.
Хлопець
2. А ось, що явам скажу про нашу Галю. Вона каже "Мамо, я не піду за Грицька, це тобто за мене, бо він каже, що ніяко пекла немає нічого не боїться. А мати відповідає їй "Не бійся, доню, коли він з тобою одружиться і поживе хоч півроку то сам переконається, що пекло існує.

7
Галя
Не переживай дуже, за тебе не піду, будеш сам сидіти яку раю.
Хлопець
2. Галю, ти що образилась Що я маю зробити, аби ти мене пробачила Не сердься, рибко.
Галя
Ану розвесели нас, та скоріше.
Хлопець
2. Проведемо гру.
«Гра з чоботами
(Дівчата скидають з ноги лівий чобіт і ставлять у коло. Один з хлопців з зав’язаними очима роздає чоботи. Кожен хлопець, що отримав чобіт, взуває дівчину і починає з нею танцювати. Танцюють. З’являється циганка. Циганка ворожить дівчатам і співає.
Циганка
Ой веселі, ой хороші Дайте явам поворожу Витягайте гаманці Приготуйте золоті Будьте щедрими на гроші Бо новини є хороші Розглядає гроші, золото, ворожить) Я скажу вам щиру правду Бачу вашу долю гарну Від роси і від води Вам примножувать роки Тільки радість буде з вами, А біда піде лісами Вам ніколи не хворіти І в достатку вік прожити Циганка підходить доглядачів і просить, щоб їй позолотили ручку)
Циганка
Бувайте здорові, а я піду на інші вечорниці. Співає "Циган люльку курить, а циганка людей дурить.
Хлопці
А дивіться кого ми вам привели, в парубки хоче. Ведуть Степана)
Хлопець
3. Ти що вмієш Яна сопілці вмію грати. А ти Степан мовчить, здвигає плечима.
Хлопець
3. Ану танцюй. Степан танцює, не виходить, і хлопці його виганяють.
Хлопці
Іди геть
Степан
Ну що ви хлопці їй Богу Я ж вам гостинці приніс, а ви (дістає кульок із гостинцями.
Хлопці
Добре, лишайся вже, коли так. Та вчися парубкувати, тобі вже
16 літ.
Степан
Так 16 літ, оце якраз є. Дід дрімає на лавці)
Дівчата
Діду Га, діду, розкажіть но ви якусь історію. Як то колись воно було Вже заснули.
Дід
Га Історію Та коли хочете розкажу.

8
Дівчата
. Бабусю, розкажіть як рукава мережити. Кажуть від вас ліпше ніхто не вміє. А покажіть но свої рушники, просимо дуже. А який секрет бабусю, що ви так гарно вишиваєте
Бабуся
Розкажу про рушники. Дівчата з бабусею співають пісню "В кінці греблі шумлять верби) В кінці греблі шумлять верби, що я насадила Нема мого козаченька, що я полюбила Ой нема козаченька поїхав за Десну Рости, рости дівчинонько на другую весну Росла, росла дівчинонька та на полі сіла Ждала, ждала козаченька та й плакати стала Ой не плачте карі очі, така ваша доля Полюбила козаченька, при місяці стоя.
Катря
Ану, дівчата, давайте веселої пісні, ато затянули сумної. Пісня "Сяк так до вечора буду жить")
Хлопець
Катре, гару хустку маєш. Чи не мені вишила.
Катря
Ой у млині на калині кукіль не вродився, Козак старий, як собака, досі не женився.
Хлопець
Нащо мені женитися, нащо жінку брати Тепер сіно не вродило, нічим годувати. Співає) Ой лопнув обруч коло барила Дівчина козака тай одурила Дівчата мої, сироїжечки, Посолив би я вас – нема діжечки.
Бабуся
Ну годі, веселитись вам. А хто мені про Катерину та Пилипа розкаже прикмети, той вареника одержить. На святу Катерину ховайся під перину. Катерина на воді, то Різдво на льоді Як на Катерини холодно, то буде голодно. Грудень рік кінчає, а зиму починає. На Пилипа день до обіда. Яка ніч у Пилипівну, такий день у Петрівку. Чути спів ідуть інші класи на вечорниці) Кину кужільна полицю Сама піду на вулицю Нехай мені кужіль трублять Нехай мене хлопці люблять Нагороді сіно гребла Черевики загубила Черевики загубила Собі хлопців наманила Я нікого не любила Тільки Петра та Данила

9 Грицька, Стецька та Степана Вийшла заміж за Івана Полюбила гультяя Така доля моя Я думала кучерявий В нього чуба нема Пісня "Катерина та Василь посварились за кисіль. Пісня "На вулиці скрипка грає)
Ведучий
1 Ось і закінчились наші вечорниці. Я ще хочу навчити дівчат ворожити. Треба вкрасти до схід Сонця в чужому саду гілочку вишні і поставити у воду, як до Різдва розквітне, то того року дівчина вийду заміж. А коли гілочка не розів'ється то цього року дівчина не вийде заміж
Дівчина
1 Опівночі перед "півнями" дівчата беруть горщик з вечерею, обгортають його новим рушником і йдуть закликати долю. Підходять до воріт і по черзі закликають долю "доле, доле йди до мене вечеряти" Якщо в цей час заспіває півень, доля обізветься, якщо ні доля глуха, не чує мого голосу. Журиться дівчина і проклинає свою долю. Коли під час ворожіння з неба впаде зірка – погано "доля погасне".
Дівчина
2 У Франції у цей день незаміжні дівчата старше 25 років одягають капелюшки, прикрашені жовтими і зеленими стрічками, що означають надію на заручення, виходять групами на вулицю. У цей день їм дозволяється багато вольностей: чоловіки застарою традицією можуть цілувати дівчат у жовтих, зелених капелюшках. Але ніхто не дивується, коли і "капелюшки, тобто Катерини цілують хлопців.
Ведучий
2 Хай ваша хата буде багата і хлібом, і сіллю, і великим добром, і хорошими дітьми, і добрим здоров'ям і піснею, і жартами, і сімейним теплом. Скільки б не співали а кінчати час Добрі побажання ви прийміть від нас. І в вас і в нас хай буде гаразд Щоб ми і ви щасливі були.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал