Тварини навесні




Скачати 92.82 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації15.12.2016
Розмір92.82 Kb.

1


Автор: Кочерга Любов Григорівна
вчитель початкових класів
Білоцерківської загальноосвітньої школи І –ІІІ ступенів №17
Природознавство
2 клас
Розділ. Природа навесні
Тема: Тварини навесні
Мета:
- закріплювати уявлення дітей і розширювати їх знання про ознаки весни, створити образні уявлення про ознаки пробудження природи поглибити знання учнів про тварин весною, їх пристосування до умов життя в навколишньому середовищі, про змінив поведінці з приходом весни
- розвивати мислення, спостережливість, увагу, уміння аналізувати і робити висновки
- виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.
Обладнання: малюнки із зображенням тварин різних груп, анаграми для проведення групової роботи, індивідуальні проекти Тварини, конверт здеформованими прикметами про тваринна кожну парту.
Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок. Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Хвилинка спілкування. Робота в парах Поспілкуйтесь між собою на тему, якою цікавою була у вас дорога до школи. Із ким зустрілись, що нового помітили, нащо особливо запало ваше око, над чим замислились, що вразило.
(Дві – три пари дітей відповідають)
а)
Привіт, Олю
- Привіт, Дмитрику!
- Ти знаєш, коли я йшла до школи, то бачила, що вже почав танути сніг. Тала водичка збирається в струмочки і біжать вони, весело співаючи кожний свою пісеньку.
- Красиві вони
- Дуже. Будемо йти додому, я тобі їх покажу.
- Гаразд. Тільки ж покажи. Це мене дуже зацікавило. б) - Здрастуй, Оленко
- Здрастуй, Віко

2
- Ти бачила як сонечко зранку виглядало з-за хмар Світило, промінці на землю посилало.
- Бачила. А я довго за хмаринками спостерігала. Вони такі чудернацькі. На синьому небі з’явилися і зайчики, і котики, і птахи- Мабуть, скоро буде тепло. Я дуже хочу, щоб настала весна.
- І я також. Прилетять пташки. З’являться перші квіти. Зазеленіє травичка.
- Як буде красиво

2. Визначення психологічного настрою дітей. У дітей на парті – аркуші із зображенням чоловічка. На них діти повинні зобразити і передати свій настрій Серйозний Сумний Веселий Здивований
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.

Бесіда вчителя Як багато невідомого, цікавого й загадкового навколо нас Але, щоб зуміти це побачити й почути, треба неодмінно бути уважним і допитливим. Лише повсякденні спостереження і пошуки приведуть вас до відкриття таємниць природи. Кожного дня ви прокидаєтеся вранці і починаєте новий день. А чи відомо вам, коли прокидається від сну природа Яку з пір року можна назвати ранком року Чому ви так думаєте
Загадка. Я зі своїми синочками люблю подорожувати Свіжим вітерцем, сонячним промінцем, Талою водицею, молоденькою травицею. Першими квіточками, радісними діточками. Заходжу до кожної хати Господарів привітати.
(Весна, весняні місяці)
-
Давайте пригадаємо весняні місяці. (На дошці) землю квітчає, з вирію пташок стрічає. (Квітень) зелену стелить травицю, першу з дощами шле блискавицю. (Травень)
… березу розбудив від сну, проліском блакитним привітав весну. (Березень) Визначте слова, які допомогли відгадати вам назву місяця
2.

Складання асоціативного куща Ознаки весни в неживій та живій природі.
(Діти вдома підбирали загадки, відгадки до яких є складовими асоціативного
куща)
-
Лежить, лежить та й побіжить. (Сніг) Без рук, без ніг, а двері і вікна відчиняє. (Вітер)
Тече, тече – не витече.
Біжить, біжить – не вибіжить. (Річка) Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає. (Сонце) Не скляний він, не з металу, А прислухайтесь – дзвенить, Риє землю він розталу, Не спиняється й на мить. (Струмок) З небокраю, з-за діброви Вийшли воли білоброві.
Принесли водиці джбан, Полили колгоспний лан. (Хмари і дощ) Куди ступиш – всюду маєш Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря) Вони несхожі на обличчя. Різниця вічна є у них Він завжди всіх до праці кличе, Вона ж до сну скликає всіх. (День і ніч) Я найперша зацвітаю Синім цвітом серед гаю. Відгадайте, що за квітка, Бо мене не стане влітку. (Пролісок) Хто на зиму роздягається, а на літо одягається (Дерево)
-
Чорніший від усіх перелітних птахів, Чистить ріллю від черв’яків. Цілий день по ріллі скак-скак, Називається птах … (Грак)
-
Хто над нами догори ногами (Муха) У воді вона живе, нема дзьоба, а клює. (Риба) Я шукаю мед, малину, Рибку сам собі ловлю. Влітку й миті не спочину, А прийде зима, то сплю. (Ведмідь)









4

Асоціативний кущ Ознаки весни
ІІІ. Повідомлення теми уроку
-
Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як з приходом весни змінилося життя тварин, ознайомимося з народними знаннями про тваринний світ.
ІV. Повторення і аналіз основних фактів, подій та явищ
1.

Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Щоб назвати всіх тварин, які живуть на нашій планеті, нам недостатньо було б і цілого дня. Бона землі їх дуже багато.
- Де ми можемо зустріти тварин

(На землі, у повітрі, під землею, у воді)
- Деякі тварини - гіганти, такі як голубі кити, слони, а деякі – дуже маленькі, наприклад, комарі, кліщі. Життя тварин тісно пов’язане з живою і неживою природою.
- Що отримують тварини від неживої природи

(Тепло, світло, повітря, воду)
- А від живої (Живляться рослинами і тваринами)
2.

Робота в групах
- Давайте спробуємо розділити тваринна групи, виділивши в них спільні ознаки. а)
Поділ класу на групи (по 5 учнів). б)
Кожна група отримує аркуші зі словами – назвами тварин однієї групи. в)
Відбирає потрібні малюнки.
Весна
Сніг Вітер Річка Сонце Струмок Хмара і дощ Повітря День і ніч Пролісок Дерево Грак Муха Риба Ведмідь
АНАГРАМИ І група ІІ група ІІІ група І група осченкоросакоконуьмівдеьд
(сонечко) (сорока) (окунь) (ведмідь) моракцнисия куща лакіб
(комар) (синиця) (щука) (білка) абабк роле мосєзцаь
(бабка) (орел)(сом)(заєць) хумалозязурокопвков
(муха) (зозуля) (короп) (вовк)
(комахи) (птахи) (риби) (звірі)
г) Пригадує, що відбувається з тваринами даної групи весною
3.

Підсумки групової роботи а) Що спільного є у тварин І групи (комахи
(6 кінцівок)
-
Що сприяло пробудженню комаху природі
(сонце, поява рослин)
-
Яких комах ви вже зустрічали
(мухи, метелики, бджоли)
- Назвіть корисних комах.
(сонечко, бджола, мурашка)
- Назвіть шкідливих комах.
(попелиця, гусінь)
б)
- Що спільного є у тварин ІІ групи (птахи
(наявність пір’я)
-
Які зміни ви спостерігали у зимуючих птахів
(заспівала велика синиця)
-
Де зимують ці птахи
(поблизу людей)
-
А з настанням весни
(в садах і парках)
-
Чому? (з’являються комахи) Хто з перелітних птахів прилітає першим
(грак – шпак - жайворонок)
-
Які турботи у птахів навесні
(збудувати гніздо, вивести пташенят)
-
Що необхідно зробити для птахів навесні

6
(повна тиша, не лякати, не руйнувати гнізда)
в)
- Що об’єднує тварин ІІІ групи (риби
(тіло вкрите лускою)
- Де риби зимують
(на дні водойм, де вода тепліша)
- А навесні
(ближче до поверхні води, бо пригріло сонце, розстав лід, прогрівається
вода)
- Чому не всі мальки риб виживають
(пересихання, забруднення водойм, полювання)
г)
- Назвіть спільну ознаку тварин І групи (звірі
(тіло вкрите шерстю, вигодовують малят молоком)
-
Яких звірів можна побачити взимку
(лисиця, вовк, заєць …)
-
Які прокидаються лише навесні
(борсук, їжак, ведмідь)
-
Які зміни відбулися ужитті звірів весною
(змінився колір шерсті, народилися малята)
-
Коли малята звірів приступають до навчання
(навесні, безвихідних, святі канікул)
-
Чому малят звірів не можна забирати з лісу
(мама пильно стежить)
4.

Заслуховування індивідуальних проектів Тварини (малюнок, загадка,
розповідь) а) Комахи. Мільйон – це багато чимало Це дуже велика кількість. Комахи живуть повсюди у лісі, на луках, у водоймах, у
ґрунті. У більшості комах є крила. Найголовніший орган чуття комах – вуса.

Загадка
Не видно на землі малого, А тягне більше за себе самого.
(Мурашка)
Мурашок у лісі можна побачити всюди вони і по землі повзуть, і піднімаються на дерева, залазять у нори, дупла дерев, обліплюють пеньки. Мурашки – великі трудівники. Мурашка може тягти комаху в кілька разів важчу за себе. Лісові мурашки знищують багато шкідників.
Горбик на поверхні – це тільки верхня частина мурашника. У ґрунті міститься його підземна частина з великою кількістю ходів, комор. Ними мурашки мандрують у пошуках їжі та будівельного матеріалу для своєї домівки. Якби далеко не забігла мурашка, вона обов’язково знайде дорогу додому. Як же вона знаходить свій дім Мурашка погано бачить і зовсім не чує. Стежки, по яких вона біжить, пахучі. Саме вусики допомагають мурашці дістатися додому. Мурашки – корисні комахи. Їх потрібно оберігати. б) Птахи.



Загадка
На берéзі поза тином Я вчепив йому хатину. Він навколо обдивився, Заспівав і оселився. Шпак) Справжній прихід весни знаменує приліт гостродзьобих, більших за горобця, але менших за ворону птахів – шпаків. Як тільки долине їхній протяжний свист, вважай, що то вже справжня весна. Вони прилітають на початку березня і селяться по своїх квартирах – шпаківнях, що їм дарують люди. Буває, що водних і тих самих будиночках птахи живуть багато років. Якщо ж там якийсь птах уже непрохано оселився, шпак рішуче виганяє такого самозванця із своєї оселі. Шпаки – великі майстри наслідувати спів інших птахів і різні звуки. За це їх звуть пересмішниками (пародистами. Вони можуть передавати вороняче каркання, завивання котів, скрип колодязя.
Фізкультхвилинка
Крильця пташки розправляють, Ідо сонця підіймають. Потім можна політати І комашок поганяти. На галявину злетілись, Там зернят вони наїлись. Потім знову полетіли, І в гніздечко швидко сіли. в) Риби. Тіло риби вкрите лускою. Пересуваються за допомогою плавців і хвоста. Дихають киснем, розчиненим у воді, за допомогою зябер. Риби – мешканці річок, озер, морів і океанів.

Загадка
Зубаста, тонкоребра,
Смугаста, тане зебра. Гроза для риб ставка. Вгадайте, хто така Щука) Щуку називають річковим вовком. Вона полює із засідки, нападає на меншу рибу та може напасти й на більшу за себе, якщо зголодніє. У неї сильні плавці, тому вона може затягнути на дно каченя або гусеня. Щуку ще називають річковим санітаром, тому що вона нападає на хворих рибі тим самим очищує водойму, не даючи хворобам поширюватися. Риба – не тільки цінний харчовий продукт її використовують і в лікарській справі, і в косметології. На Землі існує близько 200 тисяч видів риб. Серед них є такі, що знищуються людиною. Їх заносять до Червоної книги, забороняють ловити. г) Звірі.
Загадка
Симпатична ця тварина Зовні схожа на рибину. В морі синьому пустує,
Потопаючих рятує. Ще й посміхається. Як же називається Дельфін) Дельфін – це не риба, а великий морський звір. У нього замість ніг – плавці, але немає шерсті. Він дихає легенями і народжує дитинчат, яких годує своїм молоком. У дельфіна є мінімальний волосяний покрив, є органи слуху, зору, дотику, але немає органів нюху. Дельфін не розрізняє запахів. На відміну від більшості морських тварину дельфіна немає ніздрів, проте у нього є вуха і він має чудовий слух. Вуха розташовані позаду очей і виглядають як два невеличкі отвори розміром приблизно зі шпилькову голівку. Живиться дельфін рибою, кальмарами, восьминогами.

V. Узагальнення та систематизація знань.
1. Гра Четвертий зайвий
- Переселились у ліси та парки
снігурі,





синиці,
зозулі,





горобці.
-
Прилетіли з вирію
ластівки,
снігурі,
лелеки,
солов’ї.

9
- Прокинулись від сну ведмеді,
черепахи,
їжаки,
білки.
- Гризуть кору дерев, жолуді, гриби, шишки, горіхи зайці, білки, вовки, кабани.
- Мають шість кінцівок павук,
сонечко,
хрущ,
метелик.
2. Робота в парах (Деформовані народні прикмети, пов’язані з тваринами)
- Прилетіли, буде, рано, тепла, граки, і, весна, жайворонки.
(Прилетіли рано граки і жайворонки – буде тепла весна)
- Якщо, медовий, у квітні, на вуликах, рік, кропивниця, буде, сідає.
(Якщо у квітні кропивниця сідає на вуликах – буде медовий рік)
- Ластівка, незабаром, загримить, прилетіла, грім.
(Прилетіла ластівка – незабаром загримить грім)
- Соловей, гарним, співає, перед, усю, днем, ніч.
(Соловей співає усю ніч пере гарним днем)
- Якщо, настане, рано, весна, вилетять, тепла, бджоли.
(Якщо рано вилетять бджоли – настане рано весна)
- Озерна, на берег, дощем, жаба, перед, вилазить.
(Озерна жаба вилазить на берег перед дощем)
- Багато, на, літо, хрущів, сухе.
(Багато хрущів на сухе літо)
- Якщо, буде, добре, то, клює, дощ, в’юн.
(Якщо добре клює в’юн, то буде дощ)
- Ворони, до, раннього, купаються, тепла, весною.
(Ворони купаються ранньою весною – до тепла)
- Жайворонки, на, не співають, дощ, зранку.
(Жайворонки зранку не співають – на дощ)
- Низько, на, ластівки, дощ, літають.
(Низько літають ластівки – на дощ)
- Ввечері, буде, густо, завтра, літають, погода, кажани, гарна.
(Ввечері густо літають кажани – завтра буде гарна погода)
- В який бік, повіє, лягає, звідти, тварина, вітер, спиною.
(В який бік лягає тварина спиною – звідти повіє вітер)
VІ. Домашнє завдання
-
Доповнити індивідуальні проекти Тварини відомостями проте, як український народ виразив свою любов до тварин.

10
(Оспівав їх указках, легендах, байках, віршах склав про них приказки,
прислів’я, загадки, лічилки, скоромовки зобразив на картинах)


VІІ. Підсумок уроку
Вправа Мікрофон
- Діти, хто хоче взяти інтерв’ю у своїх однокласників про їхні враження від уроку Після цього уроку на які групи поділяють тварин. Я знаю що спільного є у тварин кожної групи. ознаки весни. виразно читати. Я вмію аналізувати прочитане. робити висновки. нові знання. Я ціную думки товаришів. корисні поради)
Вчитель.
Вирушаючи з батьками чи товаришами в ліси, парки, на луки, до річки, пам’ятайте, що природа – наш рідний дім. Все, що дає вона нам, треба шанувати, любити, охороняти.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал