Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької рда комунальна установа Дунаєвецької районної ради




Pdf просмотр
Сторінка1/11
Дата конвертації26.12.2016
Розмір5.01 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



Управління освіти , молоді та спорту Дунаєвецької РДА Комунальна установа Дунаєвецької районної ради Районний методичний кабінет


Календарно-тематичне планування
та розробки уроків
обов’язкової для вивчення
складової у 5 класі





2014
Укладачі Творча група вчителів світової літератури Дунаєвецького району, Упорядник Сабадах Н.П., вчителька світової літератури Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІст.№4 Рецензент Прокопчук Л.В., методист КУ ДРР «РМК»
Посібник містить розробки уроків світової літератури для 5 класу за новою програмою. Посібник розрахований на вчителів світової літератури, які працюють за новою програмою в 5 класі. Вчителями творчої групи розроблено уроки за темами , що дає можливість вчителям світової літератури ефективно організувати вивчення тієї чи іншої теми. Розробки уроків передбачають вивчення теоретичного матеріалу та організацію перевірочних робіт, вчителі можуть долучитися до запровадження різних інноваційних технологій, використовуючи матеріал даного посібника.



Войткова Л.М. Вчитель світової літератури
Мушкутинецької ЗОШ І-ІІІ ст..



































Урок № 1
Тема. Світова література – духовна скарбниця людства. Роль книги в сучасному житті.
Мета: розкрити поняття світова література як духовний скарб людства, допомогти учням усвідомити роль книги вжитті людини , розвивати інтерес до читання художньої літератури , бажання все більше пізнавати світ.
Обладнання. Глобус, виставка улюблених творів світової літератури. Зразки читацьких щоденників , кращі вислови про книгу, емблема з надписом Найкращому читачеві.
Хід уроку
І Мотивація навчальної діяльності учнів . Загальна характеристика предмета і структура курсу світової літератури, вимоги доведення зошитів.
ІІ Оголошення теми , мети, завдань уроку .
1.
Вступне слово вчителя. Дорогі діти В народі кажуть , що книга – це промінець духовності , який освітить наші душі , це колодязь живильної роси для всього народу.
Світова література – це скарбниця мудрості народів всього світу.
Народи світу прагнули до краси і намагалися оточити себе красивим. В книгах світові генії намагалися вплинути на людські почуття прославити красу і добро , засудити потворне. Тому художні творив усі часи мали суспільне значення і їх не могли обходити болючі проблеми суспільства. У народі кажуть , що людина без книги – це тіло без душі. Важко уявити сучасну людину без книги.
Гарна книга – це ковток води для спраглого , це другі порадник. З її героями можна помандрувати у різні кінці світу, побувати у минулому та майбутньому Зверніть увагу нате, який різноманітний світ , в якому ми живемо… Але яким би він не був , кожна людина незважаючи на колір шкіри прагне бути щасливою…
2.
Огляд книжкової виставки кращих творів світової дитячої літератури. Шкільний бібліотекар знайомить учнів з режимом роботи бібліотеки , правилами користування книгами.
3.
Продовження розповіді вчителя .
Це , учні, лише краплинка всього неоціненного скарбу світової літератури і кожен з нас може вибирати те , що його цікавить.
ІІІ
Сприйняття
і
засвоєння
учнями
навчального
матеріалу
Давайте, п’ятикласники вдумливо і переконливо вияснимо , яке має значення книга вжитті людини.
Книга - це ключ до знань. Давні греки говорили : Люди перестають мислити , коли перестають читати ».
2. Книга розвиває кругозір. Адже цікаво зазирнути в неї і побачити минуле : битви , походи , лицарські турніри , різні дослідження , дізнатися про історію своєї Батьківщини , пізнати її культуру.
3. Книга розвиває мислення і фантазію . Як здорово іноді буває представити себе грецьким героєм або вченим , побувати в різних країнах світу.
4. Книги допомагають приймати правильні рішення , пізнавати себе, друзів , вчитися на чужих помилках і намагатися їх не допустити.
5. Книги допомагають поповнити словниковий запасі роблять нас більш цікавими.
Надіюсь , ми спільно переконались наскільки важливу роль вжитті людини відіграють книги і зробили відповідні висновки .
Книга вчить нас бути добрішими , милосердними, чуйними . Без книги неможлива ні освіта , ні культура нашого суспільства. Книга зберігає в собі все те , що накопичило людство за всі віки свого існування.
Слово вчителя. Частіше приходьте в храм книги – бібліотеку , і там вам знову відкриється прекрасний і чудовий світ.
Світова література створена мовами різних народів , тому не кожна людина може з ним ознайомитьсь. Тому потрібні перекладачі. Є люди , які володіють багатьма мовами. Їх називають поліглотами. Наприклад , український письменник А. Кримський знав більше 60 мов. Крім знання мов потрібно бути знавцем національних особливостей народу , щоб зберегти художню цінність твору.
Найвідомішими українськими перекладачами були Михайло Старицький, Леся Українка , Панас Мирний , Максим Рильський , Павло Тичина , Іван Франко та інші.
2. Робота з літературознавчим словником.
Оригінал – текст , з якого роблять перекладна іншу мову.
Світова література – сукупність кращих художніх творів народів світу , скарбниця духовних надбань людства.
Переклад художнього твору – відтворення змісту і форми літературного твору , написаного однією мовою за допомогою засобів іншої мови.
3.Самостійне опрацювання статті підручника .
4.Відповіді учнів на запитання підручника.
ІV Закріплення вивченого матеріалу. Читання кращих учнівських творів на тему : Книга в моєму житті нагородження переможців. Вікторина – конкурсна кращого знавця світової художньої літератури. Який стародавній твір літератури називають Книгою книг і вважають священним Біблію. Як називається цикл арабських казок із словом тисяча і хто їх розповідав ( Тисяча і одна ніч, Шахразада). Як звали хлопчика , що виріс серед звірів І був ними вихований ? (Мауглі. Книга Р. Кіплінга
«Мауглі»). Герой якого твору мав на спині пропелері дуже любив солодке ? ( Карлсон з книги А. Ліндгрен Малюк і Карлсон»). Який літературний герой боровся з вітряками , вважаючи їх за ворогів ? (Дон Кіхот
Ламанчеський з однойменної книги М. Сервантеса. Яка відома казка є найзахоплюючішим підручником з географії та історії Швеції , хто її автор (Дивна мандрівка Нільса Хольгерсона з дикими гусьми по Швеції С.Лагерльоф ). Якого англійського народного героя - розбійника визнаєте (Робіна Гуда). Хто з героїв світової літератури любив вигадувати й розповідати неймовірні історії Барон
Мюнхгаузен).
Як звали людину, що 28 років прожила на безлюдному острові (Робінзон Крузо з книги Пригоди Робінзона Крузо» Д. Дефо). Герої якого твору довго шукали скарби , заховані розбійниками (Острів скарбів Р. Л. Стівенсона).
Визначення переможців і нагородження їх.
V. Домашнє завдання
Опрацювати вступну статтю підручника, вивчити визначення з Літературознавчого словничка, принести улюблені твори зарубіжної літератури
, читацькі щоденники. Учні , які мають високий і достатні рівні, мають підготувати повідомлення про міфи різних народів.
Зелінська А.М.
Вчителька світової літератури




Балинської ЗОШ І-ІІІст



Урок №2
Тема. Фольклор, його характерні ознаки. Фольклорні жанри різних народів
(прислів’я, приказки, загадки, пісні. Гуманістичні цінності, втіленні у фольклорних творах різних народів. Література і фольклор.
Мета уроку. Допомогти учням зрозуміти ідейно-художній зміст прислів’їв та приказок, їх роль і значення в духовному розвиткові людства, розвивати навички виразного читання, вміння коментувати і пояснювати їх, виховувати відповідно до морально-етичних норм, закріплених у прислів’ях та приказках.
Обладнання. Карта світу, ілюстрації до збірки «Прислів’я і приказки народів світу, виставка книг. Диск з піснями.
Теорія літератури. Прислів’я, приказки, мандрівні сюжети.
Народна творчість є тим животворним захистом, що зберігає прадавню мудрість
і передає її з одного часу в інший
Якоб і Вільгельм Грімм
Хід уроку

1.

Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вступне слово вчителя.
Здавна люди помічали смішне, дивне, розумне чи нерозумне в діях і вчинках інших, у різних явищах життя, влучно це характеризували короткими висловами, які запам’ятовувалися із покоління в покоління і дійшли до нашого часу. Наприклад, англійці – невір, що за морем на виноградній лозі сосиски ростуть, в’єтнамці – щоб бути людиною – учись невпинно, шведи – не натрудиш рук, не натрудиш і зубів, японці – дужий той, хто самого себе перемогти може.
Сьогодні і ми зачерпнемо мудрості із бездонної криниці, ім’я якій – усна народна творчість.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.

Експрес – опитування
Світова література це - Є такі види літератури - Пізнати літературу інших народів нам допомагають Твір, з якого здійснюється переклад називається…
Я знаю таких найвідоміших перекладачів…
Зі статті підручника я дізналася про такий цікавий факт…
2.

Презентація учнями своїх улюблених книжок.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.
Культурам різних народів притаманне прагнення до виразного висловлювання в стислій формі, в якому виражено народний погляд на якесь явище. Такі висловлювання називаються «прислів’я і приказки. Вони дуже схожі між собою, утім мають і розбіжності. Микола Гоголь писав, ні в чому не відбилась повною мірою та віковічна повнота розуму нашого, яка міститься в наших прислів’ях». Вони узагальнюють спостереження людей над життєвими явищами, віддзеркалюють народні погляди на явища природи, родинне життя, людські чесноти і вади тощо. В них виражається народна оцінка того чи іншого явища. За змістом вони можуть бути різними історичними, про природу, суспільне життя, мораль За формою прислів’я є стійкими. Їх можна вживати в різних життєвих і мовних ситуаціях. В них знайшли відображення особливості життя культури, і мови різних народів.
Наприклад в англійців побутує прислів’я Дощить о сьомій гарна погода об одинадцятій. Це тому, що в них спостерігається часта зміна погоди. У французів Для хороброго серця немає нічого неможливого, тобто зі сміливістю і твердими переконаннями можна всього досягти.
V. Формування нових знань, умінь та навичок (по групах)
1. Виразно прочитайте подані прислів’я. Розкрийте зміст кожного з них.

2. Знайдіть прислів’я, схожі за змістом. Наприклад (про дружбу, про працю, про слово і так далі.
3. Доберіть до поданих прислів’їв народів світу українські прислів’я (схожі або протилежні за змістом.
4. Наведіть приклади прислів’їв, які вживаються у вашій місцевості. Розкрийте їх зміст.
5. Якщо ви володієте англійською мовою прочитайте англійське прислів’я мовою оригіналу.
Порівнюємо
Що спільного в змісті і формі цих прислів’їв? Однією рукою двох жаб не впіймаєш (китайське) За двома зайцями поженешся – жодного не здоженеш» (українське) Де немає праці, там сакура не цвіте (японське) Де немає праці, там сади не цвітуть (українське) Не зробиш масла не надоївши молока (французьке) Без труда нема плода (українське)
6. Демонстрація вчителем збірок прислів’їв народів світу.
7. Інтерактивна вправа ланцюжок мудрості Учні по черзі пояснюють зміст прислів’їв і коментують їх.

VІ. Самостійна робота.
Виразне читання учнями приказок. Що край, то звичай. (польське) Де слов’янин, там і пісня (польське) Навійні як навійні (французьке) Голодне тітка (російське) Або пан, або пропав (російське) Питання і завдання для учнів. Прочитайте приказки і розкрийте їх зміст. Порівняйте їх з прислів’ями і скажіть, що в них спільного, і чим відрізняються між собою. Слово – срібло… (мовчання золото) (німецьке) Не май сто рублів (російське.
VІІ. Робота в парах
1.Читання учнями загадок.
2. Питання і завдання для учнів.
- Які предмети, або явища стали об’єктами для створення загадок
- Чому у різних народів існують схожі загадки
- Хто має ноги, та немає рук
- Йде але з місця не зрушить
3. Творче завдання.
Складіть самостійно дві три загадки. Загадайте їх своїм батькам, друзям.

VІІІ. Прослухування учнями народних пісень.
Яке враження у вас від прослуханих пісень
Яке місце посідають пісні в усній народній творчості
На які види поділяються пісні
Які ознаки пісень
Приведіть приклади народних пісень. Які почуття емоції втіленні в них.
Як пісні допомагають людям.

Підсумки вчителя і висновки дітей.
Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати і пояснювати прислів’я і приказки, загадки і пісні. Вивчити визначення понять із літературного словника. За бажанням вивчити кілька прислів’їв і приказок.


Урок 3
Тема. Жанрова специфіка фольклорної і літературної казки. Різновиди казок, їх характерні ознаки.
Мета: ознайомити учнів з поняттям казки як жанр фольклору, з ‘ясувати її тематику, різновиди, особливості побудови розвивати інтерес до читання казок, зв’язне мовлення учнів, уміння висловлювати й обґрунтовувати власну думку виховувати прагнення до пізнання та самовдосконалення.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: збірки казок народів світу, казки Ш.Перро, Г.Андерсена, О.Пушкіна.
Казка облагороджує людину,
вселяє в її душу , віру,
надію, любов…
Народна творчість
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів
- Хто не любить казку – цю перлину народної творчості?!Вона допомагає щанувати добро і зневажати зло, поважати працю, захоплюватися героями. На перший погляд, казка – розвага для дітей. Алей дорослі також люблять казки і залюбки читають їх, створюють нові твори, цікаві, захоплюючі.
ІІ.Оголошення теми, мети, епіграфу уроку
ІІІ.Актуалізація опорних знань
1.Евристична бесіда
1.Які казки вичитали недавно Про кого і про що найчастіше розповідається в казках Яка ваша улюблена казка і чому
2.Ерудит-лото
1.Який кіт налякав Ведмедя, Вовка, Кабана, Зайця?(Пан Коцький)
2.Чиї друзі Вернигора, Вернидуб, Крутивус?(Котигорошка) Кому ліжечком слугувала горіхова шкаралупка?(Дюймовочці) Хто поїхав на бал в кареті з гарбуза?(Попелюшка)
5.Яка земноводна указці мала титул царівни?(«Царівна-Жаба»)
6.Хто їздить на печі?(Ємеля)
7.Кого виростила вовча зграя?(Мауглі)

ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1.Самостійне читання (або читання вголос ) статті підручника про народну казку
2.Запис у зошитах визначення казки
3.Складання таблиці про види казок із наведенням прикладів



НАРОДНІ КАЗКИ



Про тварин Фантастичні
Побутові
«Лисиця та Журавель, «Василиса Премудра, Ріпка, Вовк і семеро козенят «Котигорошко» Курочка Ряба

3.Презентація Казка як своєрідний жанр…» (Перегляд, аналіз)
4.Опрацювання матеріалу про літературну казку








5.Гра Вгадай казку
Три девицы под окном
Пряли поздно вечерком
-Кабы я была царица…»
2.»Мы с тобой одной крови: ты и я
3.»Свет мой, зеркальце, скажи,
Да всю правду доложи…»
4.»Жил старик со своей старухой
У самого синего моря
Они жили в ветхой землянке
Ровно тридцать лети три года»
6. Слово учителя
- Серед розмаїття казок є книги, які написав автор, письменник. Ці чудові казки добревідомі багатьом із вас щез дитинства. Історії про злу мачуху та добру пасербицю, про вередливу стару, яка хотіла багато і залишилася ні з чим, про мудрого Каа, про хлопчика Кая- Назвіть улюблені казки та їх авторів.
- Чим вони відрізняються від народних казок
- Відберіть на нашій виставці літературні казки.
- Які книги ви додали би

V.Закріплення знань, умінь та навичок учнів
Прочитайте зашифрований вислів відомого російського казкаря П.Бажова про значення казки пропущені голосні звуки)
Стр кзк птрбн. нй бгт тг дргг мнлг к крсн нн й зндбтьс птм.
(Стара казка потрібна. Уній багато того дорогого минулого, яке корисне нині й знадобиться потім)

VІ.Домашнє завдання
Повторити різновиди казок, прочитати самостійно казку І. Франка Фарбований Лис

VІІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа»Мікрофон»
Найцікавішим на уроці для мене було …








Урок 4
Тема. Індійська народна казка Фарбований Шакал. Викриття в образах тварин негативних людських якостей. Філософський зміст казки.
Мета: дати початкові відомості про «Панчатантру» - збірку індійських казок про тварин, розкрити поняття мандрівний сюжетна основі порівняння індійської казки Фарбований Шакал та української І.Франка Фарбований Лис розвивати навички компаративного аналізу виховувати неприйняття хвалькуватості та облудності.
Обладнання: портрет І.Франка, текст казки Фарбований Лис
Говорячи ніби про звірів,
вона одною бровою підморгує
на людей… Іван Франко
-
ХІД УРОКУ
І.Актуалізація опорних знань
-Який твір називається казкою
- Чим різняться народна та літературна казка
- Які є види казок Наведіть приклади Які казки вважаються найдавнішими
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
-Казки про тварин вважаються найдавнішими, бо раніше людина жила серед природи, її оточували дикі звірі. Їх боялися, на них полювали, їх приручали. Тварин навіть обожнювали, складали про них легенди, казки, будували храми. Чимало казок складено різними народами про лисицю. Тож почнемо. (Учитель читає початок казки І.Франка Фарбований Лис») Чи впізнали ви цю казку Що станеться далі з Лисом Микитою (Коротка відповідь учнів по змісту казки)
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІV. Виразне читання індійської казки Фарбований Шакал
1.Бесіда
- Визначте головні риси вдачі Шакала.
- Якими лісовими мешканцями оточив себе новоспечений цар Про що це свідчить
- Чим подібні казки І.Франка Фарбований Листа Фарбований Шакал
( Лис і Шакал живуть у лісі утікаючи від собак, потрапляють до діжки з фарбою одного кольору
обдурюють звірів добиваються влади утискають слабших покарані за обман)
-Герой казки позитивний чи негативний Чи заслуговує він на співчуття Свою думку обґрунтуйте.
-Кого і за що засуджують ці казки
(Засуджують підступних, зрадливих, ледачих читаючи про звірів, уявляємо людей з їхніми гарними
або поганими рисами характеру)
2. Робота з епіграфом
Запис у зошити Алегорія – художній прийом, коли …
3.Слово учителя Звертаючись до юних читачів, І.Франко писав:»…Діточки любі, не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє велику правду… Адже се не про бідних Вовків та Ослів мова, а про нас самих з нашою глупотою, лінивством…»
А як так сталося, що казка українська та індійська дуже схожі між собою
(Розповідь учителя про мандрівні сюжети)
Мандрівні сюжети – це спільні, однакові історії, які зустрічаються у фольклорі різних народів. Фарбований Шакал - казка, що входить до давньоіндійської збірки казок «Панчатантра» (панча- п’ять , тантр – книга. Всі казки цієї збірки об’єднані спільною метою – навчити людину бути мудрою.
V.Закріплення вивченого
- Що об’єднує українського Лиса Микиту та індійського шакала Чандараву?
- У яких ще казках вичитали про хитрого, винахідливого Лиса чи Лисичку
- Які сюжети ми називаємо мандрівними
VІ. Домашнє завдання
1.Прочитати розділ з Роману про Ренара» - Як Крук украв у бабусі сирі як Ренар добув його від Крука Підготовити ілюстрацію до однієї казки.

Урок 5
Тема. Японська народна казка «Момотаро, або Хлопчик-Персик» Відображення любові до праці, кмітливості, сміливості, ставлення до природи.
Мета: розкрити змісті головну думку казки удосконалювати навички виразного, вдумливого читання, переказу фольклорних творів розвивати усне мовлення школярів виховувати працелюбність та доброту, шанобливе ставлення до культури інших народів.
Обладнання: зображення природи Японії, народного одягу, захоплень людей у картинках.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми з вами помандруємо до Японії – чудової, прекрасної і таємничої країни Сонця. Саме так її називають, і невипадково. Символом Японії дуже давно стала хризантема. Її зображували на прапорі, на монетах, на одязі імператорської родини… З нею пов’язане одне з найулюбленіших свят японців – Свято хризантеми. Сама назва квітки –«кіку» - з японської перекладається як сонце. Японці з великою повагою, трепетом відносяться до природи. Коли цвітуть сакура (вишня) та персик, влаштовують справжнє свято
ІІ.Оголошення теми і мети уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань
Бесіда
Робота над казкою
1.Виразне читання казки.
Бесіда
- Чим казки схожі, а чим відмінні
- Який літературний термін згадується вам після порівняння цих двох казок
3. Бесіда по змісту казки
- Чи сподобалась вам казка Якщо так, то чим
- Що фантастичного, чарівного ви помітили
- Як діді баба відносяться до Хлопчика-Персика?
- Чому Собака, Мавпа і Фазан допомагають герою
- Хто саме і як переміг чудовиськ
- Що пообіцяли чудовиська за свої життя
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
-
Пригадайте, в яких ще казках поява героя є фантастичною?
(«Дюймовочка», Буратіно, Снігуронька)
-
Чим приваблюють нас ці герої (Вони добрі, чуйні, працьовиті) Назвіть прислів’я про ці чесноти.

V. Підбиття підсумків уроку
Учитель. Відомий український письменник І.Франко, який цікавився фольклором і ретельно його збирав, говорив проте, що фольклорні твори різних народів є міжнародною мудрістю. А видатний чеський педагог Януш Коменський зазначав:»Вивчення мудрості підносить і робить нас сильними й доброчесними Тож будьмо сильними, сміливими і завжди творімо добро

VІ Домашнє завдання. Дібрати прислів’я та приказки про людські чесноти.

Поворознюк ТА. Вчителька світової літератури
Великожванчицької ЗОШ І-ІІІст




Урок 6


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал