Урок 1 День знань Складання за малюнком, запитаннями, опорними словами



Pdf просмотр
Сторінка1/4
Дата конвертації22.11.2016
Розмір0.53 Mb.
ТипУрок
  1   2   3   4

О. В. Ісаєнко, І. Ю. Павлюк
Українська мова
3 клас
Плани-конспекти уроків
з розвитку мовлення
Харків
«Гімназія»
2015

3
Урок 1
День знань

Складання
за малюнком, запитаннями, опорними словами
речень, зв’язаних за змістом
Мета: учити складати за малюнком, запитаннями, опорними словами речення на визначену тему, зв’язані за змістом; учити викладати свої думки в логічній послідовності, правильно будувати речення; розвивати мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до школи, до рідної країни.
Обладнання: малюнки на тему «Школа», робочий зошит.
Хід уроку
І. Організація класу


ІІ. Актуалізація

знань і чуттєвого досвіду

учнів
1. Робота над загадками.
— Послухайте та відгадайте загадки.
Стоїть дім великий — вікна сяють, ходять туди діти — знання здобувають.
Здоров’я дає спорт, вагу — солодкий торт, мед — працьовиті бджоли, знання глибокі —
(Школа.)
(Школа.)

4
ІІІ. Визначення теми й

завдань

уроку. Мотивація

навчальної діяльності

— Які слова допомогли вам знайти відгадки до загадок?
— Визначте, на яку тему ми сьогодні будемо говорити.
— Так, про школу. Наша задача — навчитися складати речення, зв’язані за змістом, про уроки, про книги, про знання.
І
V
. Основна частина уроку

1. Колективна підготовча робота
а) Бесіда за малюнками.
Учитель будує бесіду відповідно до малюнків, які підібрав на тему «Школа».
б) Поетична хвилинка.
Читання віршів, заздалегідь підготовлених учнями.
— Послухайте вірші про школу, які підготували ваші однокласники.
Перше вересня
Жовтіє листя на тополі, летять у синяві хмарки.
Відкриті навстіж двері в школі —
ідуть до школи першачки.
З гілок тополь злітає листя, кружляє й падає до ніг.
Уперше діти урочисто переступають цей поріг.
Наталя Забіла
— Коли починається начальний рік?
— Поставте запитання до вірша «Перше вересня» Наталі
Забіли.
— Чого навчає школа? Як про це сказано у вірші «Школа»
Марійки Підгірянки?
Школа
Школо наша, школо, пригорни нас, мила, пригорни усіх нас, як голуб, під крила.

5
Ти нас всіх научиш, як у світі жити, як зло обминати, а добро чинити.
Бджілоньки — на квіти, дітоньки — до школи, там збирають мудрість, як мед у полі бджоли.
Марійка Підгірянка
— Подумайте та скажіть, яку профессію називають голов- ною. Де отримують цю професію? Послухайте, як про це сказано у вірші
Анатолія
Костецького.
(Декламує
підготовлений учень.)
Спитай у тата чи у мами, які професії у них.
Професій в світі є чимало, сповна їх вистачить на всіх.
Та є одна поміж професій, якої вчаться всі в житті, яка для кожного найперша, якої вчитиметесь ви.
Учитель, лікар чи геолог, письменник, слюсар чи шахтар — всі називають головною одну професію — школяр!
Бо всім відомо, що без школи, без знань, що мусиш там набуть, не станеш у житті ніколи тим, ким в дитинстві мрієш буть.
Анатолій Костецький
в) Робота в зошиті (завдання 1).
— Відгадайте загадки, подані в зошиті.
Він нам, як мама, дорогий, він хоче нас навчити любити край чудовий свій.
Це мудрий наш (учитель).

6
В сумці — зошити, буквар.
Хто до школи йде? (Школяр.)
Ось до класу всіх скликає голосистий цей дзвінок, а ми радо поспішаєм не в садок, а на (урок).
г) Весела хвилинка.
— Урок — серйозна праця для школяра, але в школі бува-ють і веселі хвилини. Послухайте жарти.
На уроці математики

Василю, скільки буде, якщо розділити вісім пополам?

Якщо ділити впоперек, то буде два нулі, а якщо вздовж — дві трійки.

А яку відповідь дасте ви?
***
Мама купила Лесі лінійку й терези.
— Гратимусь, — каже Леся.
— А хіба лінійкою та терезами бавляться?
— Скажіть, для чого призначені ці вимірювальні пристрої.
Урок мови
— Скільки в азбуці букв? — запитала вчителька.
— Шість, — відповів Тарасик.
— Як так? Назви їх.
— Будь ласка: а, з, б, у, к, а.
— Чи правильно відповів Тарасик?
ґ) «Мозковий штурм». Робота на дошці та в зошиті (завдання 2).
— Назвіть і запишіть слова на тему «Школа».
Учитель записує слова на дошці, учні — у зошиті.
дзвінок
знання
вчитель
урок

книга
школа
читати
однокласники
розв’язувати
малювати
допомагати

7
д) Лексична підготовка (завдання 3 в зошиті).
— Доберіть прикметники до іменників з теми «Школа».
Школа (яка?) світла, тепла, мила, люба, добра, красива,
велика.
Школярі (які?) працьовиті, веселі, дружні, розумні, добрі,
ввічливі.
Учитель (який?) привітний, розумний, мудрий, добрий,
лагідний.
Знання (які?) глибокі, міцні, багатогранні.
Уроки (які?) цікаві, змістовні, веселі.
е) Робота в групах. Складання речень, зв’язаних за змістом.
— Що таке речення?
— Чим речення відрізняється від словосполучення?
— Назвіть слова, які допомагають зв’язувати речення за змістом.
— Складіть 3–4 речення, зв’язані за змістом.
1-ша г р у п а: про книгу.
2-га г р у п а: про урок української мови.
3-тя г р у п а: про шкільні предмети.
4-та г р у п а: про правила поведінки в школі на перерві.
є) Перевірка роботи груп.
Представники груп читають складені речення. Учні з інших груп аналізують зв’язок речень за змістом.
Фізкультхвилинка
Раз-два, запам’ятай: до школи вчасно прибігай.
Три-чотири, треба знати: майна шкільного не псувати, товаришам допомагати,
«Добрий день» чемно казати.
Шість-сім, гарно вчитися усім, бо школа — це наш дружній дім.
Йдуть всі в школу недарма: вчення — світ, невчення — тьма.
Ми прийшли знання здобути, хочем грамотними бути.

ж) Робота в зошиті (завдання 4).
— Складіть усно за малюнком 2–3 речення про школу. Доберіть заголовок.
2. Самостійна робота в зошиті (завдання 5).
— Складіть текст-розповідь про школу за питаннями та опорними словами із завдання 3. Запишіть.
Орієнтовний план
1. Який вигляд має школа 1-го вересня?
2. Який настрій у школярів? Що вони тримають у руках?
3.Хто зустрічає дітей у класі?
4. Про що вони розмовляють?
5. Чому школу називають другою домівкою?
V
. Підсумок уроку
Двоє-троє учнів читають складені розповіді. Інші учні аналізують текст, даючи поради для його покращання.
Бесіда про улюблений урок.
Бесіда за змістом гасла, написаного на дошці: «Не кажи: „Не вмію”, а кажи: „Навчуся!”».
VI.
Домашнє завдання
Напишіть 3–4 речення, зв’язані між собою за змістом, про улюблений урок (шкільний предмет).

9
Урок 2

Мій літній відпочинок

Складання й записування речень,
зв’язаних за змістом,
на основі власних вражень
Мета: учити складати невеликі тексти (3–4 речення) про пережите, побачене під час канікул; відновити знання про текст; розвивати мовлення; збагачувати лексичний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними, образними виразами.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація знань і

чуттєвого досвіду учнів
1. Слово вчителя.
— Закінчилися літні канікули. Почався навчальний рік. За літо ви всі добре відпочили, засмагли, стали дорослішими.
Як видно з нашої фотовиставки та виставки малюнків, канікули ви провели по-різному.
2. Робота в парах.
— Складіть діалоги (3–4 репліки) про літні канікули.
Орієнтовні запитання
— Куди ти їздив (їздила) відпочивати?
— З ким?
— Як ти проводив (проводила) час?
— Що найбільше тобі запам’яталося?
Прослуховування діалогів (3–4 пари учнів).
ІІІ. Визначення теми й

задач

уроку
.
Мотивація

навчальної діяльності
— Хто може назвати тему уроку?
— Як ви гадаєте, що ми будемо робити?
— Ми складатимемо текст-розповідь на тему «Мій літній відпочинок».

10
І
V
. Основна частина уроку
1. Колективна підготовча робота
а) Повторення типів тексту.
— Які типи текстів ви знаєте?
— Що таке розповідь, опис, міркування? Дайте визначення.
— Текст якого типу найбільше підходить, щоб висловити ваші враження про літо? Чому?
— З яких частин складається текст-розповідь?
— Придумайте зачин до розповіді «Мій літній відпочинок».
б) Поетична хвилинка.
— Послухайте вірші про літнє дозвілля.
У селі в бабусі
У селі в бабусі прокидаюсь рано.
Стеля — вся у сонці, в променях — стіна.
Кущики картоплі присідають марно — все одно побачу з крайнього вікна!
У селі в бабусі все мені цікаве, все мене гукає, все на мене жде: квіти, берег річки
і зелені трави…
Навіть на дорозі кошеня руде…
У селі в бабусі найтепліше літо, найпрудкіша стежка, що біжить на став.
Обминаю грядку, обганяю вітер
і гукаю хлопцям:
«Бачте, не проспав!»
Ганна Чубач

11
Я ходив сьогодні в ліс
Лічилка
Я ходив сьогодні в ліс, я грибів для вас приніс,
Повний кошик із верхом, ще й накритий лопухом.
Є у ньому сироїжка,
і опеньок-тонконіжка,
і лисичка невеличка,
і товстий боровичок,
і засмаглий маслючок…
А оце ось хто такий?
Мухоморище старий!..
Ти чого заліз сюди?
Геть із кошика іди!
Тамара Коломієць
Земля дитинства
Дзвони літа я чую над лугом, чую голос вільшанки в гаю.
Ми ще вранці зібралися з другом знов піти на лугівку свою.
Там веселка у росах іскриться, тиху думу нашіптує гай.
Там у кожного є таємниця,
Тож попробуй знайди, відгадай…
Тамара Коломієць
в) Бесіда за прослуханими творами.
— Де відпочивали герої цих творів?
— А ви знайшли таємницю під час літнього відпочинку?
Розкажіть.
г) Робота в зошиті.

Виберіть із запропонованих тему твору або запишіть свою
(завдання 1).
• «У таборі відпочинку».
• «Відпочинок на березі річки».
• «На морі».
• «На дачі».
• «Улітку в селі у бабусі».
• «Літо в місті».

12
— Прочитайте та підкресліть слова до теми свого твору.
Допишіть власні опорні слова (завдання 2).
Літо, спека, веселка, загін, похід, річка, море, ліс, село,
атракціони, книжка, пісок, велосипед, рибалка, вудка,
місто, на городі, рухливі ігри, дача, господарство, стадіон,
гриби, трава, парк, друзі, здивувало, запам’яталося,
захопило, навчилися.
— Доберіть і запишіть якнайбільше прикметників до імен- ників за темою вашого твору про літні канікули (завдання 3).
— Запишіть ланцюжок дієслів до своєї розповіді (завдання 4).
Фізкультхвилинка
Вийшли діти у лісок, зазирнули за дубок.
Побачили зайчика, поманили пальчиком:
«Зайчик, зайчик, пострибай, свої лапки виставляй!»
Почав заєць танцювати, малих діток забавляти.
Разом з зайчиком скоріше потанцюєм веселіше!
2. Самостійна робота учнів.
— Складіть текст-розповідь про літні канікули за запи- таннями. Розкажіть у групах.
1. Де ти відпочивав (відпочивала) улітку?
2. Яка місцевість? Опиши.
3. Як ти проводив (проводила) час літнього дня?
4. Яка найцікавіша подія запам’яталася тобі під час відпочинку?
5. Яких нових вражень ти звідав (звідала) під час канікул?
6. Чого нового вдалося дізнатися, навчитися на канікулах?
— Чия розповідь у групі вам найбільше сподобалася?
Чому?
— Запишіть свою розповідь і заголовок до неї (завдання 6).
3. Взаємоперевірка.

13
V
. Підсумок уроку
— Розкажіть, де відпочивав (відпочивала) улітку ваш сусід
(сусідка) по парті.
— Розкажіть, чим сподобався вам твір. У разі потреби дайте поради автору щодо в досконалення змісту написаного тексту.
VI.
Домашнє завдання
Напишіть 3–4 речення про найцікавішу подію, яка трапи- лася з вами влітку.

14
Тварини і люди
Урок 3
Складання плану тексту та усний переказ його за планом.
Складання й записування запитань до прочитаного тексту
Мета: закріпити вміння ділити текст на логічно завершені частини, складати план готового тексту, компонувати зв’язну розповідь за поданим планом; розвивати вміння письмово оформляти запитання до прочитаного тексту, зв’язно висловлюватися; виховувати почуття любові до тварин.
Обладнання: малюнки із зображеннями їжака, кошеняти, птахів; робочий зошит.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація знань і

чуттєвого досвіду учнів
Бесіда про будову тексту та його типи.
— Що називають текстом?
— Які типи текстів ви знаєте?
— Що можна дібрати до тексту?
— З яких частин складається текст?
— Що таке план тексту? З якою метою його складають?
— Навіщо ставлять запитання до тексту?
ІІІ. Повідомлення теми й

задач

уроку
.
Мотивація

навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися складати план тексту та переказувати оповідання за складеним планом, складати запитання до прочитаного тексту.

15
І
V
. Основна частина уроку
1. Колективна підготовча робота
а) Читання вчителем уривку з оповідання Олега Буценя «Хто
дужче любить?».
Були якось Петько з Миколою в лісі. Суниць вони назбирали мало, зате двох їжаків зловили. Понесли хлопці
їжаків додому. Минуло ще кілька днів. Знову зустрілися хлопчики і засперечалися, хто з них більше любить свого
їжака. Петько хвалиться, що годує їжака молоком, всякого ганчір’я намостив йому в кутку, мало не голки йому чистить.
А Миколка сумно мовчав. Йому нема чого було розповісти.
Він відніс їжака до лісу й випустив на волю.
б) Бесіда за змістом тексту.
— Куди ходили хлопці?
— Що вони там робили?
— Куди хлопці віднесли їжаків?
— Про що сперечалися друзі, коли зустрілися?
— Хто насправді більше любить їжака? Чому ви так вважаєте?
в) Складання плану (учитель записує на дошці).
Орієнтовний план
1. Петько та Миколка в лісі.
2. Зустріч хлопчиків.
3. Розповідь Петька.
4. Чому мовчав Миколка?
г) Переказ тексту за планом (усно).
Фізкультхвилинка
Вітер віє нам в лице, захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше, деревце все вище, вище.
Руки вгору, руки вниз, крок вперед, і повернись!

16
ґ) Робота в зошиті (завдання 1).
— Прочитайте. Чому не можна чіпати пташині гнізда?
Діти знайшли в саду гніздечко. У ньому сиділи молоді пташки. Вони ще не вміли літати. Діти забрали пташок, принесли їх додому й показали таткові.
— Чи добре було б вашій мамі, коли б хтось украв вас із хати?
— Ні, мама плакала б.
— А вам чи добре було б тоді?
— Ні, і ми плакали б і хотіли додому.
— Таке саме горе буде матері-пташці й сим діткам.
Діти пожаліли пташок, віднесли в сад і посадили в гніздо.
За Борисом Грінченком
д) Робота в парах (завдання 2).
— Складіть запитання (план) до прочитаного тексту.
Запишіть.
— Дайте відповіді на запитання — перекажіть текст за планом
(усно).
2. Самостійна робота учнів (у зошиті).
— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок
(завдання 3).
Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу.
Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові.
Притулилося воно до куща та сидить — тремтить. Ніхто його не пожаліє. Поверталася зі школи маленька
Наталочка. Чує — нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде-радісіньке.
За Василем Сухомлинським
— Складіть і запишіть якнайбільше запитань до прочи- таного тексту (завдання 4).
— Слухання складених запитань і відповідей на них.

17

V. Підсумок уроку
— Як ви ставитеся до тварин?
— Чого навчили вас прочитані твори?
— Які навички та вміння ви вдосконалювали сьогодні на уроці?
VI.
Домашнє завдання
Складіть 4–5 запитань на тему «Сад восени».

18
Урок 4
Чому ластівки відлітають найпершими
Складання тексту
- міркування за запитаннями
Мета: узагальнити знання про текст; удосконалювати вміння та навички школярів складати відповіді на запитання; складати твори-міркування; розвивати вміння добирати переконливі докази, аналізувати, робити висновки.
Обладнання: малюнок із зображенням ластівок, які ліплять гніздо; робочий зошит.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація знань і

чуттєвого досвіду учнів
1. Відгадайте загадку.
Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок поїдає, за вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує.
(Ластівка.)
2. Покажіть на дошці малюнок, на якому зображено цього
птаха. Розкажіть, що ви знаєте про ластівок.
ІІІ. Визначення теми й задач уроку. Мотивація навчальної
діяльності
— Визначте тема уроку за відгаданою загадкою. Доведіть своє припущення.
— Ви прослухали усні висловлювання своїх однокласників про ластівок. До якого типу належать ці тексти?
— Який текст називають міркуванням?
— Сьогодні ми будемо вчитися писати текст-міркування про ластівок.

19
І
V.
Основна частина уроку
1. Робота в зошиті (завдання 1, 2).
— Чи добре ви запам’ятали загадку про ластівку?
Перевірте себе.
Завдання 1
— Відновіть текст загадки, позначивши послідовність рядків. Запишіть відгадку.
Швидко скрізь цей птах літає, за вікном гніздо будує, безліч мошок поїдає, тільки в нас він не зимує.
— Чим живляться ластівки?
— Де вони будують свої гнізда?
— Із чого та як ластівки будують гнізда?
Завдання 2
— Сполучіть лінією малюнок ластівки з малюнком її гніздечка.

20
2. Бесіда.
— Послухайте рядки з вірша Наталі Забіли.
Ластівки
Пригріва весняне сонце, в рівчаках біжать струмки.
Метушаться за віконцем клопітливі ластівки.
Підлетіли. Відлетіли.
Тільки крильця — блим та блим.
Це вони будують вміло для своїх маляток дім.
Всі працюють безупинно, не марнують, бачиш, час — грудочки м’якої глини в дзьобах носять раз у раз.
— Які почуття автора виражають ці рядки? (Повагу,
ніжність, любов до працьовитих пташок.)
— Так, люди завжди любили ластівок. Свої спосте- реження за їхньою поведінкою народ виразив у прислів’ях
і прикметах.
— Які народні прикмети про ластівок ви знаєте?
3. Робота в зошиті (завдання 3).
Сполучіть лініями частини прислів’ів. Поясніть їхній зміст.
Ластівки низько літають —
а людина — вихід зі становища.
Ластівка знаходить своє гніздо,
дощ обіцяють.
Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце, зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися, за промінчики взялися.
Будем дружно присідати, сонечко розвеселяти.
Встали-сіли, встали-сіли, от уже й повеселіли.

21
4. Колективна підготовча робота до написання тексту-
міркування.
а) Бесіда.
— Чим живляться ластівки?
— Коли ластівки починають готуватися до відльоту?
— Які зміни відбуваються в цей час у природі?
— Куди діваються комахи?
— Куди відлітають птахи?
— Чому вони відлітають?
— Чи можна назвати ластівок мандрівниками?
— Яку користь природі приносять ластівки?
б) Які типи текстів ви знаєте?
(Вчитель може використати схему або таблиці.)
— Розгляньте схему (таблиці) на дошці.
— Які типи текстів знаєте?
— Як їх розрізнювати?
Типи текстів
Опис Розповідь Міркування
Який? Що сталося? Чому?
— Розкажіть про будову тексту-міркування.
— Який текст називають міркуванням?
Текст-розповідь. У ньому про щось розповідається, про якісь події. До такого тексту
пожна поставити запитання «Що ві д б улос я? Щ о ві дб уває тьс я?» Текст розкриває тісно зв’я- зані між собою події, явища, дії персонажів, які відбувалися в минулому або відбуваються в теперішньому часі.
Текст-опис. У ньому розповідається, яким є предмет.
До такого тексту
пожна поставити запитання «Предмет яки й? » Опис
розкриває ознаки предмета, його тимчасові характеристики чи постійні властивості, якості, стан.

22
Текст-міркування. У ньому
щось доводиться або заперечується. До такого тексту
пожна поставити запитання
«Ч ом у та к и м є? Чом у та ке від б ува єть с я?» Міркування має на меті досліджувати предмети чи явища, розкривати їхні внутрішні ознаки шляхом аргументації (пояснення). Варіантом міркування вважають визначення та пояснення в наукових текстах, підручниках, у мові засобів масової комунікації.
в) Лексична робота (запис на дошці).
— Якими словами можна замінити слово «ластівки» під час складання тексту? (Ластівки — вони, птахи, пташ-
ки, мандрівники, друзі людини, вороги комах.)
5. Самостійна робота в зошиті (завдання 4).
— Складіть і запишіть текст-міркування за запитаннями.
1. Коли ластівки стають мандрівниками?
2. Куди вони летять з настанням перших холодів?
3. Чому ці пташки відлітають у вирій першими?
4. Коли вони знову повернуться в рідний край?
Орієнтовний текст
(Читає вчитель після самостійної роботи; текст можна
використати для учнів, які не справляються із завданням.)
Наприкінці літа ластівки стають мандрівниками. Вони летять у теплі краї — у вирій.
Пташки покидають нас, тому що їм немає чого їсти.
Комахи з похолоданням ховаються в щілини, під кору дерев, зариваються в землю, в опале листя.
Ми з нетерпінням чекаємо, коли ластівки повер- нуться. Адже вони — захисники дерев у садах, парках
і лісах.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка