Урок-подорож Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні




Скачати 79.52 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації26.12.2016
Розмір79.52 Kb.
ТипУрок

Урок-подорож

Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні
Мета: продовжити формувати вміння учнів визначати звертання в реченнях, вживати розділові знаки при них, правильно інтонувати речення зі звертаннями, використовувати у власному мовленні; розвивати пам’ять, увагу, мислення, усне і писемне мовлення, орфографічну та пунктуаційну пильність, формувати навички самостійної роботи, вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання; виховувати любов народної мудрості, бажання стати розумною, вихованою людиною, що прагне до особистого зростання, спонукати робити добро.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу
Обладнання: слайдова презентація, картки із вправами різного рівня складності, «Картки успіху».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення сприятливого психологічного мікроклімату.

Слово вчителя.
Доброго дня вам, любі друзі!
Вітаю вас в чудовий час.
Вже кучерява жовта осінь
Позолотила все у нас.
Та хай сьогодні наша зустріч
Зігріє ніжністю серця.
Послухайте уважно, діти,
Урок з початку до кінця!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
** Чується звук сирени

Учитель: Діти, ви не знаєте, що там трапилося?
Діти: Ні.
** На екрані висвічується телеграма:
Усім
!
Усім
!
Усім
!
Усім
,
хто нас чує
!
Любі друзі
!
Шановні мандрівники
!
Дорослі та діти
!
Хлопчики та дівчатка
!
Усі
, кому небайдуже до чужого горя
!
На планеті Синтаксису у королівстві Пунктуації
від стихійного лиха потерпає місто ЯННАТРЕВЗ
Форми слова втратили пам’ять
, розділові знаки погубилися
, ось
- ось місто захоплять Помилки
Терміново пришліть допомогу
, викличте МНС
, зробіть що
- небудь
Благаємо
!!!
Учитель: Діти, вирушимо у подорож, допоможемо невідомому місту? Ми ж не гірші за професіоналів.
Діти: Так.

Учитель: А куди вирушати здогадалися? Ні? То давайте ще раз поглянемо на телеграму.
Чому перша частина виділена червоним шрифтом? Що це за слова? А назва міста нічого вам не говорить?
Отже, вирушаймо рятувати від помилок звертання, а водночас повторимо види звертань, правила вживання розділових знаків при них, з’ясуємо роль звертань у нашому мовленні.
А інструментами будуть ваші знання, отримані на попередньому уроці. Тож перевіримо, з чим вирушаємо в подорож.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Бліц - опитування
1. Що називається звертанням?
2. Якою частиною мови найчастіше бувають звертання?
3. У якому відмінку повинні бути іменники, щоб стати звертанням?
4. Звертання може бути поширеним?
5. Де у реченні може стояти звертання?
6. Якими розділовими знаками виділяються на письмі звертання?
7. Якщо звертання стоїть на початку речення та вимовляється з окличною інтонацією який розділовий знак ми ставимо?
8. Чи є звертання членом речення?
9. Навести приклади звертань.
Бесіда за попереднім слайдом:
1.
Назвіть звертання.
2.
Які за будовою вони є?
3.
Чому
Дорослі та діти, Хлопчики та дівчатка не є поширеними звертаннями?
4.
Що означає слово МНС? (Міністерство надзвичайних ситуацій)
Чим воно займається?
ІІІ. Виконання вправ на закріплення знань, умінь, навичок.
Учитель: Молодці, знання маєте, можемо рушати. А ще захопимо із собою «Картку успіху», де кожен позначить власні досягнення.
Не хвилюйтесь:
кожен зможе обрати і виконати завдання, яке йому під силу, а разом ми звільнимо місто. Тож увага на екран.

Робота за рядами, а по одному біля дошки
1 рівень - жовта позначка - завдання на 6 балів
Вибірковий диктант
Із поданих слів виписати ті, які є звертаннями:
Богдан, сину, хлопче, земле, мрія, ковалю, дитино, дід, Ольга.
2 рівень – зелена позначка – завдання на 9 балів
Розподільний диктант
-о,е (є)
-у(ю)
Мама, дядько, товариш, Марія, хлопець, учень, земля, край, Дніпро, Оля.
3 рівень – червона позначка – завдання на 12 балів
Творче завдання
Із поданих іменників утворити поширені звертання:
Козак, тато, друг, дощик, мова, дід
(Перевірка виконання та оцінювання у катрку успіху)
Учитель: ось ми і потрапили до міста. Давайте поглянемо, чим тут жителі займаються.

Провулок
Жартівливий
Вулиця
Весела
Ось вулиця Весела, і вказує вона на те, що тут дуже люблять мудре народне слівце.
Визволення вулиці.
Фронтальна робота учнів під керівництвом вчителя.
Пояснити розділові знаки при звертаннях (усно). Виділене речення записати, підкреслити усі члени речення. (максимум 9 балів)
Пояснити розділові знаки при звертаннях
.
Виділене речення записати
,
підкреслити усі
члени речення
.
Дощику
, дощику
, перестань
!
Маємо їхати на баштан
Місяцю молодий
!
У тебе роги золоті
!
Твоїм рогам не стояти
, моїм зубам не боліти
Равлику
, равлику
, вистав ріг
!
Дамо сиру на пиріг
!
Вийди
, вийди
, сонечко
, на дідове полечко
Ти
,
сестричко
,
не журись
,
веселенько
посміхнись
!
Вийди
, вийди
,
Іванку
, заспівай нам веснянку

Учитель: Ох і веселі тут члени речення живуть, звичаїв не цураються, як можуть розважаються.
Та тут ще й провулок Жартівливий.
Визволення провулку
Записати прислів’я
,
вставити замість крапок
звертання з довідки
,
поставити
розділові знаки
.

Про мене … хай усі коло мене
, аби я зверху

Посидь … бо ще рано

… гречку сій
, як хочеш кашу їсти

Хоч і глевко
, а ти їж…

Хапай … поки тепле

… Їж потрошку
, лише не з’їж ложку

Для визволення провулку потрібні добровольці, завдання з червоною позначкою, працюєте самостійно та швидко. У прислів’я вставляєте замість крапок звертання з довідки, ставите розділові знаки.

Самостійна робота
1.
Про мене … хай усі коло мене, аби я зверху.
2.
Посидь … бо ще рано.
3.
… гречку сій, як хочеш кашу їсти.
4.
Хоч і глевко, а ти їж…
5.
Хапай … поки тепле.
6.
… Їж потрошку, лише не з’їж ложку.
Довідка: Семене, Уляно, Мусію, Левку, Петре, Антошку.
Молодці виконали завдання.
Але життя у місті не стоїть на місці. І воно вам приготувало нове випробування.
«Лови помилку» Речення записані з помилками. Нумо, виправляти.
1 ряд – перше речення.
2 ряд – друге речення.
3 ряд – третє.
1. Нецураймось, не цураймось ми науки браття!
2. Учіться мої любі, четайте гадайте…
3. Учіться діти! Мудра книшка, скаже вам чогось багато

Учитель: Мудрі слова. Що й казати От і ми працюємо зараз та вчимося.
Бесіда:
* А як ви гадаєте, чи можна взагалі обійтися без звертань?
* А можуть вони нас посварити з рідними чи друзями?
* А навпаки допомогти налагодити стосунки? (Так, ви маєте рацію)

Ось ми і дісталися до «Мовний етикет».
Рубрика «Мовний етикет»
Що означає слово етикет
(етикет – це манера поведінки, правила чемності, ввічливості та толерантності, що прийняті у суспільстві.)

Погляньте будь ласка на екран. Тут ви бачите мовні формули звертань до людей.
Прочитайте їх.
Дорогі друзі!
Панове!
Добродію!
Добродійко!
Вельмишановний!
Дорогий друже!
Пані!
Люди добрі!

-
Як ви думаєте до кого ми звертаємося зі словом дорогий?
-
А які форми звертань використовуємо для незнайомих людей?

Тож запам’ятайте ці звертання та використовуйте у своєму мовленні.


Робота в парах. Використовуючи звертання з рубрики « Мовний етикет» складіть речення – звертання.

Фізкультхвилинка
Як ми гарно працювали
!
Швидко місто визволяли
!
Та щоб нам щастило й далі
Зробимо фізичні вправи
.

Встаньте, діти, посміхніться,
Нашій землі поклоніться,
В різні боки похиліться.
Раз присядьте, два присядьте,
А тепер всі дружно сядьте.


Учитель:
От і дісталися ми до наступної вулиці - Бібліотечної. Тут казки погубили звертання й тепер не можуть догукатися до своїх героїв. Потрібна термінова допомога.
По два малюнки для кожного ряду. Відшукати речення, що відповідають
ілюстраціям та доповнити їх звертаннями до персонажів українських народних
казок.


1
2
3
4
5
6
Самостійна пошукова робота
1-2 – «Коза-дереза», «Лисичка з півником»
3-4 – «Івасик-Телесик»
5-6 – «Лисичка-сестричка та Вовчик-братик» , «Колобок»
1)
… чи ти пила, чи ти їла?
2)
Ні … не пила й не їла: бігла через місточок та вхопила кленовий листочок.
3)
… несе мене лиска по каменю-мосту на своєму хвосту. Порятуй мене!

4)
… приплинь, приплинь до бережка!
5)
… візьміть мене на крилята та понесіть до батечка.
6)
Мерзни, мерзни… !
7)
Ловись … велика та все велика!
8)
Не їж мене … я тобі пісеньку заспіваю.
Учитель:
Дуже добре. Герої казок щасливі, і діти тепер зможуть читати ці казки.
Учитель: А на вулиці Будівельників проблема. Усі слова змішалися і не знають, як їм побудувати речення за схемами.
1.
ЗВ,_____________?
2.
_________, ЗВ,____.
3.
_____________,ЗВ.
4.
ЗВ! ____________.
5.
Проблемне питання
Це завдання ми виконали, але один з членів речення точно пам’ятав, що він був підметом, а це речення його так заплутало, що він геть не розуміє, хто він.
Любіть свою країну,
діти
!
1. Доведіть, що слово діти не підмет.
2. Перебудуйте речення так, щоб слово діти стало підметом.
Вправи конструктивного характеру.
Перебудуйте та запишіть речення так, щоб виділені слова в реченнях , а стали звертаннями
Скільки краси в моєму коханому місті!
(Моє кохане місто! Скільки в тобі краси!)
Я люблю матусю милу.
(Матусю мила! Як тебе люблю я!)
Дзвенить моя крилата пісня рідними просторами.
(Дзвени, моя крилата пісне, рідними просторами.)
Підведення підсумків уроку.
Учитель: От і допомогли ми жителям міста ЯННАТРЕВЗ. Добре, що ми їх врятували. А самі чим збагатилися? Нумо, покажіть ваші знання після подорожі.
Гра «Так - Ні»(з використанням сигнальної картки)
1.
Звертання називає того, до кого звертаються.
2.
Звертання не може бути поширеним.
3.
Звертання стоїть у кличному відмінку.
4.
Звертання підкреслюється однією рискою

5.
Звертання може стояти на початку речення.
6.
Звертання усередині речення виділяється з обох боків комами.
7.
На початку речення звертання може відокремлюватися знаком оклику.
8.
Звертання, при яких є означення, називаються поширеними.
9.
Лікар, водій, учень у кличному відмінку матимуть закінчення –ю.
10.
Звертання роблять нас ввічливішими?
11.
Щире ласкаве звертання покращує людям настрій.
12.
Без звертань можна обійтися.
( взаємоперевірка)
Сенкан
Звертання
Поширене, непоширене
Називає, відокремлює, ускладнює
Використовується у мовленні
Кличний відмінок іменника

Оцінювання. Самооцінювання
Учитель: А про що говорять ваші «Картки успіху»?
Порахуйте буль ласка свої бонуси.
Хто набрав найбільше, той від жителів міста отримує нагороду
Учитель: Жителі міста звернулися до вас з листом.
Ось і вільне наше місто, любі п’ятикласники.
Дякуємо за сміливість, за добро, за вашу
Копітку натхненну працю, що змогла нас врятувать,
Будемо Вас з нетерпінням ми до себе виглядать.
А щоб вам було приємно нас іще раз пригадати
Ми б хотіли, замість вчителя, вам додому вправи дати.
Жителі міста ЯННАТРЕВЗ
Домашнє завдання
1.
5 іменників поставити у кличному відмінку.
2.
Виписати із будь якої казки діалог зі звертанням.
3.
Скласти 5 речень із компліментами вашим рідним та друзям, використовуючи звертання.
Учитель: Дякую за увагу та за плідну співпрацю.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал