Уроку з читання на тему: «Без трудів не їстимеш пирогів»




Скачати 48.49 Kb.

Дата конвертації15.11.2016
Розмір48.49 Kb.
ТипУрок

Чернігівський колегіум №11


План – конспект
відкритого уроку з читання на
тему:
« Без трудів не їстимеш
пирогів»



Провела вчитель:
Капелюха Г. М.

Чернігів, 2012

Тема уроку: Без трудів не їстимеш пирогів
Мета уроку: ознайомити учнів зі змістом української народної казки
«Колосок». Вчити правильно, швидко, виразно читати. Розкрити мотиви вчинків дійових осіб, риси їхніх характерів. Розвивати вміння знаходити відповіді на запитання в тексті; мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, акторські здібності.
Виховувати любов до праці, осуд до ледарів.
Обладнання: колоски з буквами, малюнок півня, картки для розширення поля читання, маски півника, мишенят, зображення м’ячика, презентація до уроку.
Хід уроку
I.

Організація класу.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
Встаньте всі скоріше, діти!
Поверніться до гостей,
Посміхніться всім миліше!
Привітайтесь: «Добрий день!»
– Діти сьогодні у нас незвичайний урок. До нас в гості прийшов один із багатьох казкових персонажів, який буде нам допомагати проводити урок. А хто він ви дізнаєтесь з загадки:
«Ку-ку-ріку», – я співаю,
Ранку доброго бажаю!
Я яскравий, різнобарвний,
Голосистий, дуже гарний.(Півник.)

Півник буде нам показувати етапи уроку, тобто те, що ми будемо робити.
Дивимось на першу позначку. Що це? (Мовна розминка)
II.

Мовна розминка

Гра «Впіймай звук»

Діти, як шумлять дерева?

Як можна по-іншому сказати «тихо»?

Якщо я буду називати слово в якому є звук [ш] ви піднімаєте руки вгору і рухаєте ними, як дерева. Якщо [с], то підносите до ротика, кажучи [тс-с].
Якщо в слові немає цих звуків ви нічого не робите.
Слова: шуба, школа, лисичка, жабка, мишка, село, шафа.

Розчитування
А зараз пограємо з півником в м’ячик. Читання складової таблиці.

Робота з чистомовкою
Щоб наше мовлення було правильним, попрацюємо з чистомовкою.
Че – че – че – влітку сонечко пече.
Чу – чу – чу – всім спечу по калачу.
Чі – чі – чі – не лежи на печі.
III.

Актуалізація опорних знань.
– Який розділ опрацьовуємо?
– Що таке казка? (Твір про вигадані, а часто й фантастичні події, що відбуваються з людиною чи твариною).
– Які бувають казки?
– Чим вони відрізняються?
– Над якою казкою ми працювали минулого уроку?
Зберіть усі знання і сили,
Згадайте все, що дома вчили.
– Яке було домашнє завдання?
IV.

Перевірка домашнього завдання
Звертаємось до півника по допомогу.
– Що будемо робити зараз? (Діти читають казку і переказують).
V.

Повідомлення теми і мети уроку.
Невичерпна скарбничка народної творчості пропонує нам сьогодні познайомитися з іншою казкою, а її назву ви дізнаєтесь із загадки:
На тоненькій ніжці
Стоїть хатка,
А в ній золоті зернятка. (Колосок)
– Так, сьогодні на уроці ми будемо працювати над казкою «Колосок».

Тема уроку: « Без трудів не їстимеш пирогів»
– Як ви розумієте ці слова?
У мене є три чарівні колоски. «Обмолотивши» їх і переставивши зернята місцями, ви отримаєте імена героїв цієї казки.
( Круть, Верть, півник)
Що ж показує нам півник, що ми будемо робити зараз? (Працювати з книгою)
VI.

Опрацювання казки «Колосок»
1.

Виразне читання вчителем

Як звали півника?

Хто були Круть і Верть?

Що знайшов півник?

Що любили робити мишенята?
2.

Словникова робота
– Зараз надаємо слово «Довідковому бюро».
Ціп це знаряддя для молотьби зерна, яке складається із двох палок, з'єднаних між собою ременем.
Млин — це споруда для розмелювання зерна на борошно.
Нероба – той, хто не хоче нічого робити, ледар.
– Зараз ви пограєтесь як мишенята: будете читати піраміди слів.
(Робота з картками)
VII.

Фізкультхвилинка
– Давайте трошки відпочинемо і заспіваємо пісеньку «Два півники ». (Діти можуть виконувати рухи під пісню).
Два півники , два півники
Горох молотили.
Дві курочки, дві курочки
До млина носили
Цап меле, цап меле,
Коза насипає.
А маленьке козенятко
А маленьке козенятко
У дудочку грало,
А вовчок з кулачок
З лісу виглядає:
Як ухопить козенятко
Та далі тікає.
А крук за дрюк,

На скрипочці грає.
Коза мила, коза мила,
Коза підсипала,
Пішов доганяти ,
А сорока білобока
Пішла розганяти
3.

Повторне читання . Аналіз змісту, вибіркове читання.

Читаючи, подумайте, чому герої казки мають такі імена.

Де відбуваються події казки?

В яку пору року? Чому так думаєте?

Чому мишок звати Круть і Верть ?

Прочитайте, що найбільше вони любили робити.

А чим займався півник? Прочитайте про це в казці.

Що він знайшов одного разу?

Що на це сказали мишенята?

Хто все це робив?

Що робили весь цей час мишенята?

Прочитайте улюблені слова мишок.

Що вийшло із пшеничного колоска?

Хто більше наробився, випікаючи пироги?

Що робили в цей час мишенята?

А хто більше зрадів пирогам?

Як змінився настрій мишенят під час розмови?
4.

Читання казки в особах (від слів: «Спеклися пироги…»)
Щоб відповісти на це запитання і не помилитися, давайте прочитаємо ще раз останню розмову півника з мишенятами. А ви прослідкуєте, яким настрій у мишенят він був спочатку розмови, і яким він став вкінці казки.
В театр ми пограємо,
В особах почитаємо.
Продовжуємо працювати,
Будемо казку інсценувати.

Що зробив півник?

Чи правильно він вчинив?

Чому мишенята вилізли з-за столу?


Кого з героїв казки вам шкода ? Чому?
5.

Характеристика героїв казки.
– Діти, давайте півнику і мишенятам дамо характеристики. Тобто скажемо, які вони. А допоможуть вам в цьому слова, розміщені на екрані.
Слова:
6.

Творча робота
Дуже шкода, що так сталося: півник залишився без допомоги, а мишенята без пирогів.
– Діти, подумайте, що треба було змінити, щоб мишенята могли їсти пироги?
7.

Визначення зачину, основної частини, кінцівки.

Що таке зачин?

Знайдіть і зачитайте зачин казки.

Що таку кінцівка?

Знайдіть і зачитайте кінцівку тексту.

Що називається основною частиною?
8.

Робота з прислів’ями.
Півник так поспішав напекти пирогів, що декілька зерняток просипав. Давайте
їх знайдемо. (Діти дивляться у кого на парті лежать зернятка). Вони незвичайні.
На них написані частини прислів’їв. Ваша задача їх зібрати у мішечок, а прислів’я відновити.
– Яке прислів’я виражає головну думку казки?
Без трудів а хто гави ловить.
Хто дбає, не їстимеш пирогів.
Хто діло робить, той і має.
Мишки
слухняні веселі ледачі нероби працьовиті хитрі
Півник
роботящий розумний лінивий трудолюбивий невдячний стриманий

VIII.

Підсумок уроку
– Чого вчить ця казка? (Потрібно допомагати, не можна лінуватися)
Візьміть личка та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці, і від того чи сподобався вам урок:




працював ефективно, творчо, активно;

старався;

працював нижче своїх можливостей.
IX.

Домашнє завдання.
1-ша група – читати казку в особах.
2-га група – переказувати казку.
3-тя група – читати, переказувати.
За бажанням можна намалювати малюнки до казки «Колосок».




База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал