В житті сучасної людини все більш вагоме місце займають турботи, пов'язані з подоланням
Pdf просмотр
Сторінка1/5
Дата конвертації23.11.2016
Розмір0.71 Mb.
  1   2   3   4   5

1
ПЕРЕДМОВА
В житті сучасної людини все більш вагоме місце займають турботи, пов'язані з подоланням різних кризових ситуацій, які виникають в наслідок розвитку земної цивілізації. Причиною цього, з одного боку, є те, що науково-технічний прогрес не тільки сприяє підвищенню продуктивності і покращенню умов праці, зростанню добробуту та інтелектуального потенціалу суспільства, але й призводить до зростання ризику аварій і катастроф, і, перш за все, у великих технічних системах.
Це зумовлено збільшенням кількості, складності та зростанням одиничних потужностей агрегатів на промислових та енергетичних об'єктах, їх територіальною концентрацією.
Одещина - особливий регіон, з точки зору природної та техногенної небезпеки.
На території Одеської області розташовано 913 потенційно небезпечних об’єктів, з яких:
- 827 вибухонебезпечні;
- 44 хімічно небезпечні;
- 35 гідродинамічної небезпеки.
На хімічно небезпечних об’єктах може зберігатись або використовуватись у виробничій діяльності близько 86,2 тис. тон небезпечних хімічних речовин, з них: 86 тис. тон аміаку, 200 тон хлору та інших небезпечних хімічних речовин. В зону можливого хімічного ураження від цих об’єктів попадає 694 тис. чоловік.
У великій кількості хімічно небезпечні речовини на своїх виробництвах використовують такі підприємства області, як Одеський припортовий завод, водонасосна станція «Дністер».
Решта (42 хімічно небезпечних об’єкта) не утворюють надмірно – великих зон хімічного забруднення та мають 2-4 ступень хімічної небезпеки.
Це значно підвищує небезпеку виникнення техногенних катастроф, збільшує негативну дію особливо небезпечних природних явищ. Адже у зонах можливого хімічного зараження в Одеській області проживає близько 2 млн. населення. І це тільки невеличка частина багатьох прикладів.
На території України причинами надзвичайних ситуацій переважно були стихійні лиха, порушення технологічних процесів, вихід їх з під контролю людей тощо, але в останній час дуже гостро стоїть питання щодо належного захисту населення і території від надзвичайних ситуацій військового характеру.
За статистикою внаслідок військових конфліктів страждає, здебільшого, мирне населення, збільшується кількість вимушених переселенців. Треба зазначити, що військові конфлікти за теперішніх умов можуть спричинити набагато більших втрат серед населення, різні зміни умов життєдіяльності, значне падіння рівня виробництва.
Залишається напруженою й криміногенна обстановка в Одеській області. Держава у вигляді правоохоронних органів, на жаль, не може кожному громадянину гарантувати безпеку від злочинних проявів.
Незважаючи на зниження темпів росту деяких видів злочинів, їх загальна кількість залишається дуже високою, додалися й нові — терористичні акти, екстремістські прояви, жертвами яких стають мирні люди.
Ця безпека залежить часом від обачного поводження кожного з нас.
У зв'язку з цим проблема захисту населення і територій від таких надзвичайних ситуацій набула гостроти і актуальності. Вона сформувалася в останні роки в системі державного регулювання країни як нагальна і об'єктивна потреба, визначена як функція держави. Слід відмітити, що загальною характерною особливістю природних, техногенних і екологічних небезпек та загроз на сучасному етапі є їх взаємопов'язаний комплексний характер, який полягає у тому, що одне лихо може викликати цілий ланцюг інших, більш катастрофічних процесів.

2

1. ПОЖЕЖІ
Пожежа — це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що поширюється у часі і просторі.
Щорічно в дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень.
Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей.
Будь-яка пожежа починається з загорання, яке
інколи може ліквідувати одна людина, якщо має відповідні навички та знає правила поведінки під час пожежі.
Коли виникла пожежа — рахунок часу йде на секунди, тому необхідно заздалегідь знати, де і які засоби пожежогасіння розміщуються та як ними користуватися.
Правила поведінки під час гасіння пожежі
Не панікуйте! Відомо, що паніка серед людей, навіть при невеличкій пожежі, є причиною значних жертв. Під час пожежі остерігайтеся:
- високої температури,
- задимленості та загазованості,
- обвалу конструкцій будинків і споруд,
- вибухів технологічного обладнання і приладів,
- падіння обгорілих дерев і провалів.
Негайно вживайте заходів щодо рятування потерпілих під час гасіння пожежі:
- перед тим, як увійти до приміщення, що горить, накрийтесь мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи цупкою тканиною;
- відчиняйте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути займання від великого притоку свіжого повітря;
- у надто задимленому приміщенні слід рухатися поповзом або пригинаючись;
- для захисту від чадного газу треба дихати через зволожену тканину;
- у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та людей похилого віку;
- пам'ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток;
- виходити з епіцентру пожежі необхідно в той бік, звідки віє вітер;
- побачивши людину, на якій горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте на неї пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано — зволожені) і щільно притисніть до тіла, при потребі, викличте медичну допомогу;
- якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтеся, щоб збити полум'я, в жодному разі не біжіть — це ще більше роздуває вогонь;
- під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, а також воду, пісок, землю, кошму, ковдри та інші засоби, придатні для гасіння вогню;
- бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;
- якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть вмикач або електричні запобіжники, а потім починайте гасити вогонь.

3
Правила поведінки при пожежі в помешканні
Якщо пожежа виникла в помешканні:
- ви прокинулися від шуму пожежі і запаху диму — не сідайте в ліжку, а скотіться з нього просто на підлогу;
- повзіть по підлозі під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте
їх одразу;
- обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні: якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте;
- якщо двері гарячі — не відчиняйте їх, дим та полум'я не дадуть вам змоги вийти;
- щільно зачиніть двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму, та повертайтеся поповзом у глибину приміщення і вживайте заходи для порятунку;
- присядьте, глибоко вдихніть повітря, відчиніть вікно, вигляньте та гукайте: "Допоможіть, пожежа!";
- ви не в змозі відчинити вікно — розбийте віконне скло твердим предметом та приверніть увагу людей, які можуть викликати рятувальників;
- якщо ви вибралися через двері, зачиніть їх і поповзом пересувайтеся до виходу з приміщення;
- обов'язково зачиніть за собою всі двері;
- під час пожежі заборонено користуватися ліфтами;
- якщо ви перебуваєте у висотному будинку, не біжіть униз крізь вогонь, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі.
У всіх випадках зателефонуйте "101" і викличте рятувальників.
Правила безпеки в осередку пожежі
Якщо ви опинилися в осередку пожежі:
- не панікуйте та не приймайте поспішних, необдуманих рішень;
- не тікайте під полум'я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте межу вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;
- з небезпечної зони, до якої наближається полум'я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню;
- якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість чи галявину, ввійдіть у водойму або накрийтеся мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі, — повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;
- гасити полум'я невеликих низових пожеж можна, збиваючи полум'я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами;
- під час гасіння лісової пожежі не відходьте далеко від доріг, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв'язок за допомогою голосу;
- будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися й травмувати вас;
- особливо будьте обережні у місцях торф'яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів;
- після виходу з епіцентру пожежі, повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри й характер пожежі.

4
Якщо людина знає правила поведінки під час пожежі, вона спроможна не лише врятувати своє життя, але й надати допомогу в рятуванні інших людей та врятувати матеріальні цінності від знищення вогнем.
Небезпечність дихання чадним газом
Якщо в під'їзді будинку відчувається запах диму — негайно викличте пожежно-рятувальну службу за телефоном "101", повідомте сусідів і разом з ними вийдіть на сходову клітину, взявши з собою відро з водою, цупку тканину.

Пам'ятайте!
Дим
і вогонь поширюються сходовими клітками будівлі лише в одному напрямку — знизу вгору.
Якщо погасити пожежу до прибуття пожежників неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього маршові сходи або пожежні драбини між балконами. Під час переходів через задимлені ділянки затримуйте дихання. Варто 2-3 рази вдихнути дим — і ви знепритомнієте, що може призвести до загибелі.
Категорично забороняється використовувати ліфт для евакуації людей.
Якщо пожежа виникла в сусідній квартирі і через сильний дим і вогонь неможливо вибратися назовні, залишайтеся у своїй квартирі. Зачинені та добре ущільнені двері надійно захистять вас від небезпечної температури і диму.
У разі загоряння дверей вашої квартири поливайте їх зсередини водою. Щоб уникнути отруєння продуктами згоряння, позакривайте щілини у дверях та вентиляційні отвори мокрими ковдрами, рушниками тощо. Якщо дим проникне у квартиру — лягайте на підлогу, там завжди с свіже повітря.
Чадний газ (окис вуглецю) — безколірний газ без запаху. Головна небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені швидко проникає в клітини крові, замінюючи кисень. Внаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування.
Отруєння може статись під час роботи бензинових двигунів, при загорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових об'єктах. Велика кількість смертельних випадків відбувається у закритих приміщеннях за відсутності вентиляції, наприклад в гаражах.
Ознаки та симптоми отруєння чадним газом:

головний біль, нудота;

задуха;

сплутаність свідомості;

м'язова слабкість;

червоний колір обличчя;

тривала дія чадного газу може призвести до смерті.

Перша допомога при опіках
При опіках під час пожежі:
- посадіть або покладіть постраждалого;
- обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше, будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку);
- якщо є можливість, то зніміть з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття до того, як ці місця почнуть набрякати;
- зняти предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише у тому випадку, якщо вони не пристали до уражених місць постраждалого;

5
- всі опіки необхідно захистити, покриваючи їх чистою тканиною без ворсу
(простирадло або наволочка);
- викликати швидку медичну допомогу за телефоном "103".
Запам'ятайте! Не чіпайте нічого, що пристало до місця опіку! Не змащуйте опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами! Не проколюйте пухирі!

6
2. ОБЕРЕЖНО – ГАЗ

Дії при витоку газу
Якщо ви відчули запах газу в приміщенні, де
встановлено газові прилади:

негайно перекрийте вентилі на цих приладах і крани подачі газу перед ними;

виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;

організуйте провітрювання приміщень, відчиніть вікна та двері;

викличте аварійну службу газу за телефоном "104";

з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за її вказівками.

Якщо ви відчули запах газу в приміщеннях зі значною кількістю людей:

повідомте всіх, хто перебуває поруч, про необхідність негайного залишення приміщень;

повідомте аварійні служби газу;

організуйте провітрювання приміщень;

не допускайте людей у загазоване приміщення;

організуйте чергування біля входів загазованого приміщення до приїзду аварійної бригади газової служби;

з прибуттям аварійної бригади служби газу дійте за її вказівками.

Якщо ви відчули запах газу в під'їзді або у підвалі житлового будинку:

повідомте аварійну службу газу ;

організуйте провітрювання під'їзду (підвалу);

не допускайте в загазовані приміщення людей;

організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;

з прибуттям цієї бригади дійте за її вказівками.

Запах газу на вулиці (біля газового колодязя), біля газорозподільного пункту, біля
газобалонної установки:

повідомте аварійну службу газу;

організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;

не допускайте людей в загазовану зону.

Дії у випадку вибуху газу та пожежі в приміщенні
Під час вибуху газу та виникненні пожежі в приміщенні:

негайно перекрийте вентилі на газових приладах і крани подачі газу перед ними;

повідомте аварійну службу газу;

організуйте гасіння пожежі, повідомте службу порятунку за телефоном "101";

надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності викличте "швидку медичну допомогу" за телефоном "103";

не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух;

до приїзду спеціалістів залишіть усе на своїх місцях.

7
Запобіжні заходи
Категорично забороняється:

проводити самовільну газифікацію будинку (квартири, садового будиночка), переставлення, заміну та ремонт газового обладнання;

проводити перепланування приміщень, де встановлено газові прилади;

вносити зміни у конструкцію газових приладів, змінювати устрій димових і вентиляційних систем (каналів), заклеювати вентиляційні канали, замуровувати "кишеню" і люки, що призначаються для очищення димоходів;

вимикати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах, балонах.
Неухильно дотримуйтеся правил користування газовими приладами, стежте за тим, щоб вони були чистими і справними.
Користуйтеся віконними кватирками для систематичної вентиляції приміщень.
Перевіряйте наявність тяги в димоходах опалювальних печей, перед розпалюванням та під час роботи.

Стежте за справністю припливно-витяжної вентиляції
Вимагайте від начальників житлово-експлуатаційних контор перевірки вентиляції та димоходів не менше одного разу на квартал.
При відсутності тяги користуватися колонками, котлами для місцевого опалення, гарячого водопостачання та печами - категорично забороняється.
Посуд з широким дном потрібно ставити на спеціальні конфорки з високими ребрами.
Не дозволяйте дітям користуватися газовими приладами.
Економно використовуйте газ.
Не залишайте без нагляду газові прилади увімкненими навіть на короткий час.
Вудьте завжди уважні при користуванні газом — у цьому запорука безпеки.

8
3. ПОВІНЬ, ПАВОДОК


Повінь — це тимчасове затоплення значних ділянок місцевості в результаті підняття рівня води у водоймах, викликане різноманітними причинами
(танення снігу, тривалі зливи, урагани, руйнування дамб та інших гідротехнічних споруд).
Паводок — фаза водного режиму річки, що може багаторазово повторюватися в різні пори року, характеризується інтенсивним збільшенням витрат і підняття рівнів води внаслідок дощів чи сніготанення під час відлиг.
Фактори небезпеки повеней та паводків: руйнування будинків та будівель, мостів; розмивання залізничних й автомобільних доріг; аварії на інженерних мережах; знищення посівів; жертви серед населення та загибель тварин.
Внаслідок повені або паводку починається просідання будинків і землі, виникають зсуви та обвали.

Дії у випадку загрози виникнення повені, паводка
Сирени та переривчасті гудки підприємств і транспортних засобів — це сигнал "Увага всім".
Негайно увімкніть радіоприймач або телевізор.
Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільний для зв'язку з вами.
Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
Дізнайтеся в місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації та готуйтеся до неї.
Підготуйте документи, одяг, необхідні речі, запас продуктів харчування та медикаменти на кілька днів. Складіть все у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.
Від'єднайте всі споживачів електричного струму від електромережі, вимкніть газ.
Перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або покладіть на верхні полиці.
Переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.

Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка
Зберігайте спокій, уникайте паніки.
Швидко зберіть потрібні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
По можливості, негайно залишіть зону затоплення.
Перед виходом з будинку вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у печах.
Зачиніть вікна та двері, якщо є час — закрийте вікна і двері першого поверху дошками
(щитами).
Відчиніть хлів — дайте худобі можливість рятуватися.
Підніміться на верхні поверхи.
Якщо будинок одноповерховий — займіть горищні приміщення.
До прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях.

9
Сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
Перевірте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по змозі, допомогу.
Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.
Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти та інше).

Дії після повені, паводка
Переконайтеся, що ваше житло не ушкоджено внаслідок повені та йому не загрожує завалення, немає провалин у будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття.
Не користуйтесь електромережею до повного висихання будинку.
Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.
Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей, та прилеглої до будинку території.
Здійснюйте висушування затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води на добу.
Електроприладами можна користуватися тільки після ретельного просушування.
Заборонено вживати продукти, які були підтоплені під час повені.
Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена і дістала пошкодження.
Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
Дізнайтеся в місцевих органах виконавчої влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

10

4. ЗСУВИ

Причини зсуву
Причинами зсуву можуть бути: надмірне зволоження ґрунту дощовими опадами, танення снігів, землетруси, підмив схилів та непродумана діяльність людини (вибухові та земляні роботи, вирубка лісу на схилах пагорбів та інше).
Активізація зсувів залежить від
інтенсивності постачання
ґрунту підземними та поверхневими водами. Об'єм
ґрунту, який зміщується під час зсуву, може становити від декількох сотень до тисяч мільйонів кубометрів, а швидкість коливається від декількох метрів на рік до декількох метрів на секунду.
Яких небезпек слід очікувати від зсувів: руйнування і завалення житлових та виробничих будівель, потенційно небезпечних об'єктів, інженерних та дорожніх споруд, магістральних трубопроводів та ліній електромереж, систем життєзабезпечення, а також травмування та загибелі людей. Крім того, зсуви створюють умови для перекриття рік, внаслідок чого можуть виникати катастрофічні паводки.

Готуйтеся до виникнення зсуву:
Уважно слухайте та вивчайте інформацію про обстановку, можливі місця та приблизні межі зсувів, а також інструкції про порядок дій у випадку загрози виникнення зсуву. Це особливо необхідно знати тим, у кого будівлі розташовані: на височині, на схилах або біля підніжжя гір та пагорбів; навколо глибоких ярів.
Повідомте при появі ознак зсуву органи місцевого самоврядування та органи цивільного захисту.
Ознакою зсуву є заклинювання дверей та вікон будівель, просочування води на
зсувонебезпечних схилах та зміщення ґрунту.

Дії під час зсуву
Зберігайте спокій, уникайте паніки.
При отриманні інформації про дане стихійне лихо дійте залежно від ступеня загрози та швидкості зміщення зсуву.
Підготуйтесь до евакуації, з'ясуйте у місцевих органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, місце збору мешканців для евакуації.
За наявності часу та при незначній швидкості руху зсуву (декілька метрів на місяць): по можливості, вивозьте своє майно у раніше підготовлене місце; відключіть усі мережі постачання; щільно закрийте вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; шиби, по можливості, захистіть віконницями або щитами.
Дійте негайно! Терміново евакуюйтеся у безпечне місце, при швидкості руху зсуву понад
0,5-1,0 метр на добу.
Попередьте сусідів, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
Швидко одягніться, візьміть документи та зберіть найбільш цінні і необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, ліки, кишеньковий ліхтарик та радіоприймач на батарейках.

11
Від'єднайте електроприлади від електромережі, вимкніть газ та систему нагрівання, загасіть вогонь у печах.
Не користуйтесь ліфтом. Його може заклинити від перекосу будинку.
Виведіть худобу на більш безпечну місцевість, а якщо немає часу, відчиніть хлів — дайте худобі можливість рятуватися.
Дії після зсуву
Зберігайте спокій, оцініть ситуацію.
Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу за телефоном "103" для тих, хто її потребує. Допоможіть, при необхідності рятувальникам у відкопуванні та визволенні постраждалих із завалів.
Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень.
Будьте дуже обережні, може статися раптове обвалення.
Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання. Перевірте, чи немає загрози пожежі. Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу.
Не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами.
З'ясуйте у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал