Властивості води. Три стани води. Температура плавлення льоду та кипіння води. Вода — розчинник. Розчинні та не- розчинні речовини. Практичне завдання. Дослідження роз- чинності речовин, що використовуються у побуті
Скачати 234.23 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації17.11.2016
Розмір234.23 Kb.

2

с. 4–7
Тема. Властивості води. Три стани води. Температура плавлення льоду та кипіння води. Вода — розчинник. Розчинні тане- розчинні речовини. Практичне завдання. Дослідження розчинності речовин, що використовуються у побуті
Вода — найбільш поширена і найдивовижніша речовина на Землі. Вода є всюди в повітрі, у ґрунті, в океанах, озерах, річках, морях, болотах. Більше половини земної поверхні вкрито водою. Займає вода 3/4 поверхні Землі. У товстому шарі повітря, що суцільною оболонкою огортає всю земну кулю, є багато води у вигляді пари й хмар. Вода входить до складу всіх живих організмів. Більше половини людського організму становить вода. Якщо ваша маса становить 26 кг, то у вас 20 кг води і лише 6 кг твердих речовин. Майже 2/3 нашого тіла становить вода. Вона входить до складу крові, яка розносить по всьому організму поживні речовини. А в організмах рослин води ще більше. У цьому можна переконатися, якщо, наприклад, вичавити сік із натертого на тертці яблука.
У природі вода перебуває утрьох станах рідкому, твердому сніг, лід) та газоподібному (у вигляді пари. Як же вода переходить з одного стану в інший Якщо стане холодно, тобто температура повітря буде нижча від 0 Сто вода переходить із рідкого стану у твердий (сніг, лід. Сніг і лід починають розтавати при температурі 0 С. А якщо її налити в посудину, то за день або два її зовсім не стане або залишиться дуже мало. Вода випарувалася під дією Сонця і повітря, тобто перейшла з рідкого стану в газоподібний. Під впливом Сонця з поверхонь річок, озер, морів, океанів, суходолу, рослин постійно випаровується вода. Водяна пара легка, вона піднімається над землею. У повітрі водяна пара охолоджується і перетворюється на дрібні краплі води або на кристалики льоду. З них утворюються хмари. Вітер їх переганяє з одного місця в інше. Влітку з хмар іде дощ, інколи — град, а взимку — сніг. Після дощу або навесні після танення снігу частина води просочується в землю, частина випаровується, частина її потрапляє в річки, моря й океани. Звідти вона випаровується
в повітря. Це випаровування спричиняє опади. З водяної пари утворюються хмари. І знову іде дощ, випадає сніг. Вода упри- роді постійно рухається. Перехід води з одного стану в інший і переміщення її в природі називається кругообігом.

с. 2–3
Тема. Вода у природі. Світовий океан, його частини. Прісна і морська вода
Якщо подивитися на нашу планету з космосу, то справедливіше було б назвати її не Земля, а Вода, Океан. Три чверті поверхні Землі вкрито водою. Всі океани й моря на нашій планеті з’єднані між собою. Разом вони утворюють єдиний водний простір — Світовий океан. Він укриває 71 % поверхні земної кулі. Світовий океан безперервний із будь-якої його точки можна дістатися в будь-яку іншу, не перетинаючи суходіл. Єдиний Світовий океан поділяють на великі частини — окремі океани. Незважаючи на вільний обмін водами, кожний з океанів має своєрідні властивості певні температури води, солоність, течії, рельєф дна. Найбільшим і найглибшим з океанів є Тихий. Він займає половину площі Світового океану. Атлантичний океан вдвічі менший за площею, ніж Тихий. Він вузький, витягнутий з півночі на південь. Третім за площею і другим заглибиною є Індійський океан. Північний Льодовитий океан — найменший і наймілкіший з усіх океанів. Через те, що він розташований навколо Північного полюсу переважно заполярним колом, середня частина океану завжди вкрита кригою.
На планеті 94 % води зосереджено в морях і океанах. Вода зморів та океанів занадто солона і непридатна для пиття, землеробства і промисловості. Прісна вода становить близько 6 % загального світового запасу води. Прісна вода — це кров біосфери. Без води неможливе життя не лише рослині тварина й життя цивілізації. Люди використовують прісну воду на фабриках, заводах, фермах, для зрошення полів. Найбільші запаси прісної води несуть у собі полярні льоди. З прісної води скла-
даються прісні озера, річки та струмки. Переважна більшість запасів прісних вод закутав антарктичних льодах. Вважається, що джерела прісної води є невичерпними. Самовідновлення відбувається в результаті природного кругообігу води у природі. Щорічно в результаті випаровування вод Світового океану утворюються колосальні запаси прісної води у вигляді хмар. Деяка її кількість знову повертається в океани, але основна частина, досягаючи суходолу й випадаючи там у вигляді дощу, снігу або інших опадів, породжує озера, льодовики, річки та підземні води.

с. 9
Тема. Використання води людиною. Охорона води
Без води людина не проживе й 5 днів, тоді як без їжі може обійтися 5 тижнів, але за умови, що кожного дня питиме воду. На які потреби людина витрачає воду Люди витрачають дуже багато води, причому з кожним роком води їм потрібно все більше і більше. Багато води потребують фабрики і заводи. Жодне виробництво не обходиться без води. Чи не найбільше води використовує сільське господарство для зрошування полів. Щоб виростити на зрошуваних землях пшеницю, з якої можна буде спекти одну булку, потрібно 200 л води. Причому для своїх потреб люди використовують прісну воду, яка є тільки в озерах, річках і джерелах. Запаси прісної води на Землі небезмежні. Якщо воду витрачати неекономно, водойми обміліють і багато їх може зникнути. Отже, щоб зберегти на нашій планеті воду, потрібно оберігати водойми від забруднення і економно витрачати цю цінну речовину.

с. 10
Тема. Властивості повітря, його склад. Нагрівання та охолодження повітря над суходолом та водною поверхнею. Демонстрація розширення повітря під час нагрівання теплопровідність, пружність повітря
Доросла людина вдихає за добу 700–900 літрів кисню. Колосальна кількість Але виявляється, що легковий автомобіль за
1000 кілометрів пробігу використовує стільки кисню, скільки вистачило б одній людині на цілий рік А сучасний реактивний літак при перельоті з Європи до Америки поглинає 35 тонн кисню.
Атмосферне повітря заповнює всі тріщини й щілини, розчиняється у воді, міститься у ґрунті. Воно необхідне не тільки для дихання. Атмосферне повітря розсіює сонячні промені вдень, уночі оберігає Землю від охолодження, є також своєрідним захисним щитом планети.
Земна атмосфера — це суміш багатьох газів. Основні з них — азоті кисень (21 %). Інші становлять лише близько 1 % утому числі вуглекислий газ — 0,03 Таке співвідношення газів зберігається на висоті до 100 км. Кожний із газів виконує свою роль.
Кисень забезпечує дихання всіх живих організмів та процес горіння.
Азот входить до складу білків — речовин, з яких складається все живе.
Вуглекислий газ необхідний рослинам для фотосинтезу — утворення хлорофілу (зеленої речовини) в органах рослин.
Крім основних газів, у повітрі є домішки водяна пара, дим, сажа, пил та інші речовини. Їх кількість збільшується після лісових пожеж, виверження вулканів, пилових бур.

с. 11
Тема. Рух повітря
Напрям вітру встановлюють за допомогою флюгера і визначають за тією стороною горизонту, звідки він дме. Якщо з північного заходу, то кажуть, що він північно-західний, якщо ж з південного заходу, то південно-західний. Південні вітри бувають теплими, північні — холодними, західні — теплими й вологими Стрілка флюгера (вона називається флюгаркою) вільно обертається на стрижні й гострим кінцем завжди спрямована проти вітру. Нижче від стрілки нерухомо прикріплено вісім (чотири) стерженців — покажчиків основних (і проміжних) сторін горизонту. Разом зі стрілкою обертається й рамка, прикріплена вище від флюгарки. У цій рамці вільно висить металева пластинка, прикріплена за верхній кінець. Чим сильніший вітер, тим більше відхиляється пластинка від свого звичайного положення. За відхиленням пластинки й роблять висновок про силу вітру.

с. 11
Тема. Охорона повітря від забруднення. Міні-проект Виявлення пилу в повітрі та встановлення джерел його забруднення»
Без повітря життя на нашій планеті неможливе. Киснем, що міститься в ньому, дихають майже всі організми на Землі. Повітря атмосфери вберігає Землю від надмірного нагрівання сонячними променями вдень і сильного охолодження вночі, тому його порівнюють із невидимою ковдрою, яка вкриває планету, зберігаючи тепло.
• Треба дбати про чистоту повітря.
• Добре очищають повітря зелені насадження, тому слід берегти дерева, кущі, квіти, бо вони не тільки прикрашають міста і села, ай сприяють збереженню нашого здоров’я.
• Щоб у повітрі не було пилу, вулиці й тротуари треба поливати водою. Також на заводах і фабриках установлюють уловлювачі пилу та шкідливих газів.
• Пил потрібно витирати вологою ганчіркою або користуватися пилососом.
• Провітрювати кімнату краще вранці й на ніч, коли в повітрі мало пилу.
• Не слід витрушувати одяг або чистити взуття в кімнаті.
• Шкодить здоров’ю тютюновий дим. Ті, хто курить, завдають шкоди собі й оточуючим, які змушені дихати прокуреним повітрям — не слід цього робити.
Не дихайте в обличчя людині, з якою розмовляєте коли кашляєте або чхаєте, роті ніс прикривайте хусточкою.

с. 12
Тема. Поняття про гірські породи, їх різноманітність
Вся тверда земна поверхня складається з гірських порід. Їх можна побачити всюди. У спекотний літній день, лежачи набере- зі річки, ми пересипаємо з руки в руку нагрітий пісок. Це гірська порода. Слухняна в руках скульптора інша, вже в’язка гірська порода — глина, якій легко можна надати будь-яку форму. Та як несхожий на них базальт — каміння вічності, як його називали у давнину за виняткову міцність. На ньому висікали на віковічний час записи про найважливіші події.
Отже, природні тіла, що знаходяться у глибинах та на поверхні Землі, називають гірськими породами.

с. 13
Тема. Види корисних копалин. Використання корисних копалину господарській діяльності людини. Дослідницький практикум Які корисні копалини є у моєму краї?»
Про залізо
Чисте залізо мало хто бачив. Проте крізь атмосферу на нашу планету часто падали метеорити, що складались із чистого заліза.
Відкриття заліза мало величезне значення для людства. Залізо має добру ковкість, воно цінувалось, іноді було навіть дорожче за золото. Метеоритного заліза було мало, і давні майстри винайшли способи добування його з руд.
В Індії, поблизу міста Делі, встановлено пам’ятник — Кутуб- ську колону, яку тривалий час вважали виготовленою із суцільного шматка метеориту. Висота її — 7 м, маса — більше за 6 т.
У Давньому Єгипті залізо мало назву небесний металу Давній Греції — «зірка».

8

с. 16
Тема. Родючість ґрунту — основна його властивість
Легенда про землю
До землі слов’яни почували глибоку повагу, бо вона була їхньою годувальницею. Земля родила все, що потрібно для життя. Земля — мати, Божа, праведна, свята. Не можна було кривдити землю бити по ній палицею, бо їй болить, плювати на неї, засмічувати. У разі кривди земля може розступитися і поглинути погану людину. За уявленнями наших предків, земля покоїться на водах океану на спинах трьох китів. Коли кити рухаються, буває землетрус.
Земля багата не тільки тим, що родиться на ній, алей тим, що переховується у її глибинах. Але земельні скарби пильно охоронялися зміями та всякою нечистою силою, тому доступ до них дається не кожному, а тільки відданим.
Найбільша клятва — це клятва землею при клятві землю цілують або їдять її. Земля — свята і не терпить пролиття крові, особливо невинної. Пролиту на землю кров треба зразу ж засипати землею. Земля жива, вона все чує і знає. Усі гріхи людські бачить і вгинається, як по ній грішник іде.
Як люди гарні до неї, вона радіє і пособляє їм, а як ні, то гнівається і не родить. Коли йшли до землі працювати, одягали все чисте, щоб не розсердити її.

с. 17
Тема. Запитаємо у Матінки Природи як підвищити родючість
ґрунту? Значення та охорона ґрунтів
Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар ґрунту завтовшки 5 см, потрібно не менше ніж 2000 років. А для нормального росту рослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б
50 см. Якщо невміло або недбало господарювати, то родючий
ґрунт може загинути швидко і безповоротно.
Для того щоб зберегти родючість ґрунтів:
— люди удобрюють їх під час спеки зрошують насаджують лісові смуги, які затримують вітер, послаблюють його силу укріплюють схили ярів зеленими насадженнями.

с. 18–19
Тема. Сонячна енергія та її перетворення в інші види енергії
Люди рано зрозуміли, що Сонце — головне джерело усього життя на Землі, воно дає тепло і світло, а без Сонця на Землю приходить ніч та холод. Людина, які вся природа, залежить від Сонця, без нього немає життя на Землі. Вірили, що на ніч Сонце йде спочивати й лягає в море, звідки встає вранці викупане й свіже. А ще Сонце називали оком Божим, або обличчям Бога. Недарма в давні часи поклонялися Сонцю, як богу. Від Сонця залежить наш настрій і самопочуття. У сонячний день хочеться жити, навіть коли на душі сумно, у похмурий — і радість не в радість.
Учені ж про Сонце дізналися такі факти. Сонце — найближча до нас зірка. Прийнято вважати, що Сонце жовтого або жовтогарячого кольору, але насправді воно біле. Жовті тони Сонцю дає феномен під назвою атмосферне розсіювання».
Сонце обертається довкола центру нашої галактики, Чумацького Шляху, роблячи повний оберт кожні 225–250 мільйонів років.
Світло проходить середню відстань від Землі до Сонця
(150 мільйонів кілометрів) за 8 хвилин. Сонце має діаметр майже
1 392 000 км (приблизно у 109 разів більше за діаметр Землі).
Мінімальне число затемнень нарік два. Сонячні затемнення водній і тій самій місцевості спостерігаються рідко, оскільки затемнення видно лише у вузькій смузі тіні Місяця. У якій-небудь певній точці поверхні повне сонячне затемнення спостерігається в середньому 1 разу років.
На Мальті середня тривалість світлового дня влітку — 10 годин. У Самарканді — 15 годину Стокгольмі — 18 година у шведському місті Кіруна, що знаходиться заполярним колом години. Правда, взимку в Кіруні сонце не встає взагалі. До речі, поділ доби на 24 години ми запозичили з міфів давніх єгиптян про бога сонця Ра, який проводив 12 годин ночі в темному пеклі, а останні 12 годинна небесах сонячних днів нарік буває в Марокко, Ніцці, Брісбені Австралія, у Монте-Карло і в Уссурійську.
Не дивлячись на таку величезну втрату, енергії Сонця вистачить ще на 5 млрд років такого життя (приблизно стільки ж років Сонцю від народження. Закінчить своє життя Сонце білим карликом, заздалегідь збільшившись у розмірах і відштовхнувши від себе всі планети.

с. 22
Тема. Використання людиною енергії вітру
Пригадаємо, що таке вітер. Вітер — рух повітря. Вітер утворюється тоді, коли холодне повітря стискається, а тепле повітря розширюється. Сонце спричиняє виникнення вітру на Землі. Вітер існує тому, що Сонце прогріває Землю нерівномірно. Щойно підвищується температура водних областях, холодніше повітря переміщується в той бік, аби вирівняти температуру на поверхні планети. Тому допоки Сонце світить, вітер буде здійматися, а люди зможуть використовувати його енергію у власних цілях. Вітри бувають різної сили. Види вітрів також розрізняються за тривалістю. Так, короткі потоки тривалістю до кількох секунд, що мають велику швидкість, прийнято називати поривами, а ще більш сильній тривалі — шквалами. Тривалі вітри можуть відрізнятися залежно від сили, напрямку, масштабу і деяких інших параметрів. Розрізняють бриз (прибережний вітер, бурі, шторми, урагани, тайфуни.
Вітри відіграють дуже істотну роль ужитті людства, оскільки протягом багатьох століть і тисячоліть служили джерелом чистої енергії.

11

с. 23
Тема. Використання рухомої води людиною
У давнину майже кожне українське село, через яке протікала річка, мало свій водяний млин. І це недивно, бо водні ресурси України складають в основному річки, з яких понад сто перевищують довжину 100 кілометрів. Засвідченням мандрівників, у 1654 і 1656 рр. Україна виглядала так Коло кожного містечка або села зазвичай буває став із дощовою або проточною водою. Усередині він має дерев’яну гать, на ній лежать в’язки хмизу, накриті гноєм або соломою. Під нею протікають течії, що обертають млини, так що мешканці мають одночасно воду, рибу і млини, і нічого не потребують. Усе це неодмінно буває в кожному містечку і в маленькому селі».
Водяні млини зараз рідкісне явище. Але вчені знайшли заміну млинам — це гідроелектростанції. У перекладі з грецької
гідро — вода. На гідроелектростанціях працює вода. Вона крутить турбіни, схожі на колеса водяного млина, і так виробляє електроенергію. Гідроелектростанції більш потужні, ніж теплові, проте в Україні не так багато річок, на яких можна було б побудувати їх. Найбільша в Україні — Дніпрогес, що в Запоріжжі. (Демонстрація зображень електростанції у Запоріжжі.)

с. 24–27
Тема. Різноманітність рослин. Рослини — живі організми
Світ рослин дуже різноманітний. Є рослини-«карлики», а є рослини-«гіганти». Найвищі у світі дерева — евкаліпти. Їх висота сягає 162 м. Найтовстіше дерево — баобаб. Потрібно 50 осіб, щоб обхопити його стовбур. Найбільшу квітку має аморфаллус титанічний.
Найпростіші забудовою рослини — це водорості. Вони нема- ють справжніх органів. Водорості — мешканці води. Вони живуть у водоймах із прісною водою і в солоній воді морів і океанів. Водорості дуже різноманітні. Зелені водорості живуть біля
поверхні води. Від водоростей залежить і колір водив річці чи уставку. Про яскраво-зелену воду влітку кажуть, що вона цвіте. Водоростей у морях і океанах дуже багато. Вони постачають нашій планеті кисень, який виробляють у процесі живлення. Він розчиняється у воді, ним дихають всі рослини і тварини водойма також виділяється у повітря, і ним дихають всі живі організми.
Друга група рослин — мохи. Мохи — невеличкі рослини, що підносяться лишена кілька сантиметрів над землею або стеляться по її поверхні. А витривалість у них дивовижна. Мохи витримують висушування навіть протягом кількох років, швидко оживаючи при зволоженні. Разом із тим вони спроможні переносити і довготривале затоплення, і значні температурні коливання.
Хвощі й папороті ростуть по всій території України в листяних і мішаних лісах, на узліссі або біля водойм. На полях, де живуть хвощі, ґрунт потребує вапнування. Кореневище деяких папоротей застосовують у пивоварні для виготовлення клею. Листя папороті використовують як підстилку для худоби. Якість гною значно поліпшується, якщо він містить багато калію. Ще використовують папороті в медицині (ліки від кашлю, глистів, золотухи).

с. 28–29
Тема. Квіткові рослини. Практичні роботи. Робота зі зразками гербаріїв квіткових рослин
Квіткові рослини поширені всюди — у всіх кліматичних зонах, на всіх континентах, і живуть вони в різних умовах. Усі квіткові рослини мають корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Ці частини рослин називаються органами. Органи складають організм рослини. Кожен орган має велике значення.
Без кореня рослини загинуть. Корені закріплюють рослину у ґрунті та вбирають із нього воду, необхідну рослині. У різних рослин різне коріння. Наприклад, у верблюжої колючки воно буває завдовжки 20 м.
У листках під дією сонячного світла утворюються речовини, необхідні для живлення рослин. Листки намагаються розміститись так, щоб на них потрапляло якомога більше світла.
Стебло піднімає листки до світла із єднує їх із корінням. Вода, яку коріння всмоктує із ґрунту, пересувається по стеблу до всіх органів рослини.
Найгарнішим органом рослини є квітка, на місці якої після відцвітання утворюється плід із насінням. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трав’янисті рослини. Вони використовують енергію сонця, поживні речовини ґрунту, повітря і воду, що перетворюються на вуглеводи (крохмаль, цукор, білки, жири. А ці органічні продукти споживають тварини і люди. Квіткові рослини у великій різноманітності впливають на клімат Землі, на газообмін в атмосфері, зокрема виділяють кисень, необхідний для життя.

с. 34
Тема. Хвойні рослини. Значення хвойних рослин для природи
Сосна — струнке дерево заввишки до 40 м. Стовбур вкритий мідно-червоною корою, яка у старих дерев стає сірою. Довгі (до
7 см) і вузькі хвоїнки ростуть на гілочках попарно. Сосна — світлолюбне дерево, тому нижні гілки відмирають і опадають через нестачу світла. Корінь у сосни глибоко проникає у ґрунт і міцно втримує в ньому рослину. Сосна — вічнозелене дерево.
Хвоїнки живуть 2–3 роки. Восени опадає трирічна хвоя, а молода залишається, тому дерево завжди зелене. Розмножується сосна насінням, яке утворюється в невеличких яйцеподібних шишках протягом двох років.
Ялина — дерево з пірамідальною вічнозеленою кроною, яке може досягти висоти 40 м. Хвоя в ялини коротка і гостра, темно-зеленого кольору, розміщена поодинці, густо вкриває гілки. Корінь у ялини росте близько до поверхні, тому сильний вітер може легко повалити її. Ялина — тіньовитривала рослина. Любить рости на родючих ґрунтах . Розмножується ялина насінням, яке щороку достигає в довгастих шишках.
Із деревини хвойних одержують скипидар, смоли, дубильні речовини, ацетон, гліцерин, спирт, целофан, пластмаси, штучний шовк, штучну шкіру. Саме на полях із модрини побудовані все- світньовідомі міста Венеція і Санкт-Петербург. Цікаво, що бурштин утворився зі смоли відмерлих хвойних. Гілки ялини чутливо реагують на вологість повітря. Коли сухо і ясно, вони никнуть, схиляються, а в сиру погоду та перед дощем розпрямляються і навіть вигинаються догори. Якщо сосна чахне, це означає, що в повітрі багато заводського диму, а якщо жовкне хвоя — підвищена радіоактивність. У тиса ягідного деревина дуже стійка до гниття, через що його називають негній-деревом. Із деревини тиса роблять цвяхи, лемеші, заступи. Єгипетських фараонів ховали в тисових саркофагах. Кедр є символом Лівану.

с. 33
Тема. Різноманітність культурних рослин. Робота над проектом Облаштуємо нашу планету»
Культурні рослини походять від дикорослих рослин. Первісна людина знаходила рослини з їстівним насінням, плодами та коренями. Вона збирала такі рослини. Пізніше стала вирощувати поблизу свого житла. Людина помітила, що, якщо землю біля рослин підпушити, знищити бур’яни, поливати рослину, вона краще росте, а плоди, насіння стають більшими та смачнішими.
Більшість культурних рослин мають давню історію, а деякі з’явилися зовсім недавно. І досі вчені вивчають дикорослі рослини, відбирають кращі та розробляють способи їх вирощування. Більшість культурних рослин так змінилися, що стали зовсім несхожі на своїх дикорослих родичів. З накопиченням знань людини вплив на рослини збільшився. Тому з’явилися різні сорти однієї рослини.

с. 30
Тема. Умови розвитку рослин. Практична робота
Дуже важливу роль ужитті рослин відіграють різні чинники. Чинники неживої природи — це світло, вода, температура, мінеральні солі. На рослини впливають також чинники живої природи діяльність різних живих організмів, утому числі й лю- дини.
Світло необхідне для життя і росту рослин, бо в затінку пагони рослин зблякнуть і стануть довшими і тоншими. Але не всі рослини потребують яскравого освітлення. Наприклад, квасенція, грушанка, тонконіг лісовий ростуть у тінистих місцях. Листки цих рослин темно-зелені.
Тепло також необхідне для життя рослин. Одні рослини теплолюбні, інші холодостійкі. Теплолюбні рослини походять із півдня (кукурудза, квасоля, гарбуз, огірки, помідори).
Рослинам потрібна вода. Але потреба у воді в різних рослин неоднакова. Наприклад, латаття живе у воді. Рослини, подібні до капусти, ростуть на суходолі, але їм потрібно багато води. Кактуси та деякі інші рослини потребують невеликої кількості води. Це пояснюється тим, щоці рослини накопичують запаси водив різних органах кактуси — у стеблині, інші — у коренях.
Мінеральні речовини до рослин надходять із ґрунту; з них найбільше потрібні ті, у яких містяться азот, фосфор, калій.
Крім того, на рослини впливають живі організми — тварини, інші рослини та мікроорганізми. Тварини живляться рослинами, запилюють їх, розносять насіння і плоди. Великі рослини можуть затінювати менші. Деякі рослини використовують інші як опору.

с. 32
Тема. Хвойні рослини. Значення хвойних рослин для природи
Для життя рослин потрібні певні умови. Умови життя залежать від впливу різних чинників природи. Дуже важливу роль ужитті рослин відіграють чинники неживої природи — світло, вода, температура, мінеральні солі. Рослини змінюють склад повітря. Кореневі системи рослин закріплюють схили ярів, горбів, річкових долин, захищаючи ґрунт від руйнування. Лісові насадження захищають поля від зсувів.
Умови життя рослин дуже різноманітні. Одним рослинам потрібно багато вологи. Такі рослини живуть на болотах, набере- гах річок, озер. Іншим рослинам вологи потрібно менше, і вони ростуть на піщаних ґрунтах, у безводних пустелях. Ті рослини, яким треба багато світла, заселяють відкриті безлісі площі. А є й такі рослини, які можуть ростив густому темному лісі. Деякі рослини сухих місць мають дуже довге коріння. Ним рослини можуть діставати воду з глибоких шарів землі.

с. 36
Тема. Комахи. Розмноження і розвиток комах
Комахи приносять велику користь людині. Бджола — це перша комаха, від якої людина почала отримувати користь. Люди отримують від бджіл мед, віск, прополіс, бджолину отруту, бджолине молочко. За літо бджолина сім’я збирає майже 150 кг меду і виготовляє 3 кг воску. Мед не тільки смачний продукт харчування, алей цінні ліки, якими лікують багато захворювань людини. Там, де літає багато бджіл, отримують великий урожай овочів і фруктів.
Серед комах є такі, що шкодять людині. Мухи, комарі, блохи є переносниками хвороб. Буряковий довгоносик, яблунева плодожерка, колорадський жук та багато інших — шкідники поля, саду, городу. Та все ж користь від комах значно більша, ніж шкода, яку вони завдають людині. Тому корисних комах треба охороняти. Корисними є джмелі, оси, метелики (голубінка, перламутрівка, кропив’янка, лимонниця, павичеве око) — вони запилюють квіти сонечко, бабки, мурахи, жужелиці, золотооч- ки — комахи-хижаки, які поїдають шкідливих комах.

с. 37
Тема. Риби. Розмноження і розвиток риб
Риби — холоднокровні тварини. Органи дихання риб — зябра.
Тривалість життя риб різна. Золоті рибки живуть до 30 років, білуги — понад 100 років.
Усіх риб за екологічними особливостями поділяють на морські, прохідні, напівпрохідні і прісноводні.
До морських риб належать ті, що проводять усе життя в морях і океанах (акули, скати, оселедці, камбала).
Прохідні риби живуть у морях, а для ікрометання входять у річки (осетер).
Напівпрохідними називаються риби, які можуть жити не тільки у прісній воді, алей в опріснених ділянках морів (сазани).
До прісноводних риб належать ті, що завжди живуть у прісній воді. Одні з них мешкають у стоячій воді, населяють ставки карась, короп, лящ, інші населяють річки (форель, стерлядь). Треті можуть жити яку стоячій, такі у проточній воді (окунь, судак, щука).
Навесні риби розмножуються, відкладаючи ікру у воду, на дно водойм або на підводні рослини. З ікринок поступово розвиваються мальки, які схожі на дорослих риб. Мальок росте і перетворюється на дорослу рибу.

с. 38–39
Тема. Птахи. Поділ птахів за способом живлення
Птахи — корисні тварини. Багато їх живиться комахами, їхніми личинками та гризунами, знищуючи шкідників поля і лісу. Так, синиця з’їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Шпак тільки за сніданок поїдає 50–60 комах. Ластівка за літо з’їдає до 1 млн комах. Будь-яке пташеня з’їдає за день їжі більше, ніж важить саме. Грак за рік знищує до 8 тис. дротяників — черв’яків, що підточують коріння культурних рослин. Птахи розносять насіння рослин. Без пташиного щебету природа стала б сумною і непривітною. Серед свійських тварин, яких розводить людина, — 8 видів птахів. Це курка, качка, гуска, індик, голуб, цесарка, канарка, перепілка. М’ясо та яйця птахів — цінні продукти харчування для людини. Із свійських птахів також отримують пір’я, пух, жир.

18

с. 40–41
Тема. Звірі (ссавці. Поділ тварин за способом живлення (рослиноїднім ясоїдні (комахоїдні, хижі, всеїдні тварини)
За будовою тіла, розмірами і зовнішнім виглядом звірі дуже різноманітні. Є звірі-гіганти і є звірі-карлики. Таку землерий- ки-білозубки тіло завдовжки 4 см, її маса менша за 2 г. А синій кит має довжину тілам і масу 150 т. Всього на Землі налічується понад 4000 видів звірів. В Україні живе 108 видів звірів.
Звірів легко розпізнати серед інших тварин по тому, що їхнє тіло вкрите волоссям (шерстю, яке надійно захищає від холоду. Звірів ще називають ссавцями. Ви, напевно, здогадалися, від якого слова походить цей термін. Звірі народжують малят живими і вигодовують материнським молоком.
Звірі є всюди. Вони можуть лазити по деревах (білка, куниця, бігати по землі (козуля, заєць, лисиця, плавати у воді (кит, видра, дельфін, літати (летючі миші) і лазити під землею (кріт, землерийка).
У водяних звірів форма тіла рибоподібна, кінцівки перетворилися на ласти. У летючих мишей передні кінцівки, більша частина задніх і хвіст сполучені шкіряною перетинкою у вигляді крил.
Живляться тварини найрізноманітнішою їжею. Серед них є рослиноїдні (лось, миша, хом’як), хижі (вовк, ласка, їжак, всеїдні (борсук, ведмідь, дикий кабан).
Восени звірі готуються до зими. Ховрахи, хом’яки, їжаки, ведмеді багато їдять, щоб запастися жиром. Білки і миші запасають на зиму корм. Восени звірі линяють — змінюють хутро на більш густе і світліше.
З приходом зими частина звірів впадає в зимову сплячку. Дуже міцно сплять їжаки, ховрахи, а от сон ведмедів, борсуків дуже чутливий, вони можуть прокинутись. Лисиці, вовки, зайці, лосі зайняті пошуками поживи. Запасають їжу звірі, які не сплять взимку.
Більше половини свійських тварин — звірі. У світі є 19 видів свійських звірів. Свійські звірі дають людям молоком ясо, жир, шкіру, шерсть. Їх використовують як робочу силу.
Від диких звірів людина отримує хутро, шкіру, м’ясо, ліки.

19

с. 45
Тема. Свійські тварини. Походження свійських тварин від диких
Усіх тварин за участю вжитті людини можна поділити на дві групи дикі та свійські. Дикими називають таких тварин, які самі добувають їжу, будують житло і піклуються про потомство. Свійськими або домашніми називають тварин, про яких людина піклується, яким будує житло, годує, вирощує і використовує для своїх потреб.
Першою людина приручила сміливу і розумну тварину, яка стала охороняти їй житло, посіви і стада, стала їй вірним другом. Це собака. Диким предком собаки є вовк. Спочатку люди ловили вовченят, щоб з’їсти, коли підростуть. Поступово окремих вовченят залишали і приручали. Людям сподобалися ці сильні, сміливій розумні звірі. Завдяки доброму нюху, слуху і спритності, приручені вовки допомагали в полюванні. Пізніше вони стали свійськими й охороняли житло людини, посіви та стада, возили вантажі, служили на кордоні, стали вірними і відданими друзями. Людиною виведено понад 300 великих і маленьких порід собак мисливських, службових і декоративних.
Усім відома свійська тварина кіт. У степах Африки і зараз живе дикий буланий кіт, якого 4 тисячі років тому приручила людина. Цю тварину приручали довго і, мабуть, повністю не приручили до цього часу. Кіт як був, такі залишився маленькою пантерою — незалежною і волелюбною. Відомо вже майже
100 порід котів. Живуть коти до 20 років, якщо за ними добре доглядати.
Надзвичайно цінна для людини тварина — корова. Вона дає молоком ясо, шкіру. Предком корови був тур, якого людина приручила 6–8 тисяч років тому. На жальна Землі заразне залишилося жодного тура. Він був по-хижацьки винищений людиною майже 400 років тому. Корову недарма називають годувальницею. Вона дає молоком ясо, шкіру, а також багато добрива на поля. Молоко — головне, що дає корова. Виробляється молоко у вимені. Деякі породи корів дають 20 і більше літрів молока на день. Але для цього їх потрібно дбайливо доглядати, правильно годувати, вчасно доїти.

20

с. 46–47
Тема. Значення грибів для природи. Гриби їстівні та отруйні
На Землі багато видів шапинкових грибів. Усі їх можна поділити на дві великі групи їстівні — неїстівні.
На території Європи росте близько 500 видів їстівних грибів. Але люди добре знають лише 80–100 видів. Треба мати великий досвід та багато знань, щоб розпізнати їстівний гриб.
Люди часто плутають чортів гриб з їстівним, який у народі називають синяком. Запам’ятайте! У чортового гриба шапинка зверху майже біла, а у синяка — світло-коричнева. Іще помиляються люди у визначенні справжніх і несправжніх опеньків.

с. 48–49
Тема. Бактерії. Значення бактерій для природи. Віруси. Запитання до Матінки Природи чому бактерії називають і друзями, і ворогами людини?
Практично немає місця на Землі, де б не було бактерій. Особливо багато бактерій у ґрунті. В 1 грамі ґрунту можуть знаходитись сотні мільйонів бактерій. Досить багато бактерій скупчується в брудних, запилених приміщеннях. Чисельність бактерій різна в повітрі, що провітрилось і що не провітрювалось. Таку класній кімнаті до початку уроків їх знаходиться у 13 разів менше, ніжу цій же кімнаті після уроків. У повітрі високо в горах бактерій мало, а повітря великих міст має велику чисельність бактерій. Бактерії можна побачити тільки під мікроскопом. Велика кількість бактерій без кольору. Тільки деякі червоного або зеленого кольору. Форма бактерій різна. Існують бактерії у вигляді кульок, паличок, а бувають вигнуті або схожі на спіральки. Деякі бактерії мають джгутики, завдяки яким вони рухаються. Розмножуються бактерії дуже швидко. За сприятливих умов за одну добу одна бактерія може утворити сотні мільярдів клітин.
Досвіту природи також належать віруси — незвичайні організми, що мають проміжне положення між живою і неживою природою. Розміри вірусів ще менші, ніжу бактерій.

с. 50–51
Тема. Охорона рослинного світу. Червона книга України. Ботанічні сади
Лілія лісова
Росте в лісах красуня-царівна — лілія лісова. У неї великі, запашні, яскраво-пурпурові з фіолетовими плямами квітки. Під землею лілія ховає золотаву цибулину. Легенда розповідає, що лілія виросла із серця козака, що поліг у бою за Батьківщину. З того часу квітка надає хоробрості та витривалості воїнам. Лілія лісова має багато народних назв маслянка, масляночка, саранка. Колись її в наших лісах росло дуже багато. У давні часи цибулини згодовували коровам, щоб молоко було жирнішим. Росте лісова лілія дуже повільно. Вперше вона зацвітає аж на сімнадцятому році життя.
Підсніжник білосніжний
Ранньої весни з-під снігової ковдри виглядають ніжні голівки підсніжників. Як тільки рослина пробилася крізь сніг, квітка здіймається над листочками. А як відцвіте, підсніжник почне набиратися сил, щоб визріло в плодах-коробочках його дорогоцінне насіння. Адже з нього виростуть молоді підсніжники. Розмножується підсніжник також і підземними цибулинами. Однак цих красивих рослин стало мало в лісах, бо їх знищують люди.
Любка дволиста (нічна фіалка)
Чудові диво-квіти орхідеї вперше побачили в Європі в 1731 році. Їх привезли із жарких і вологих лісів Південної Америки. Далекі чужинки назавжди полонили своєю красою серця людей. Зростають орхідеї і в Україні. Вони дрібніші і скромніші,
але гарні. Струменить від них ніжний медвяний аромат. Тому називають їх нічними фіалками, а найчастіше — любками.
Про рослину любку розповідають в Україні легенду, як врятувала вона від неминучої смерті козаків, що тікали з турецького полону. Ніби подарувала дівчина-красуня тим козакам намисто із прозорих бульбочок любки. З’їси бульбочку — голод вгамуєш і сили відновляться. Любка не лише дуже красива, ай корисна лікарська рослина.

с. 50–51
Тема. Охорона тваринного світу. Червона книга України
Соболь
Хто не чув про цього хутрового звіра, що живе в наші днів далекій сибірській тайзі. Соболь — типовий лісовий звір. Тіло в нього гнучке, рухи дуже граційні. Має довгий пухнастий хвіст. Хутро у соболя густе, довге, ніжне, шовковисте, надзвичайно гарне і дороге. Живиться соболь гризунами, але полюбляє також ягоди і горіхи. У давнину були дуже поширені на території України. Колись їх було багато в лісах, на них полювали, їх хутром торгували. Соболь був «м’яким золотом Київської Русі. Із часом соболів ставало все менше в наших лісах, а тепер і зовсім немає.
Тарпан, або дикий кінь
Зник з лиця Землі. Ще якихось 200 років тому він траплявся в лісах України та Білорусі. За часів запорожців зустрічались цілі табуни тарпанів. Часом козакам доводилось хапатися за зброю, бо здалеку дикі коні нагадували численну татарську кінноту.
Очевидці описували тарпана як невисокого попелясто-сірого коника з темною гривою, що стирчала короткою щіткою. Ноги були в нього до колін чорно-бурого кольору, причому передні ноги з поперечними смужками, ніби у зебри.

23
Заєць-біляк
Ще в минулому столітті на території України було багато зайців-біляків, про яких кажуть Взимку — білий, влітку — сірий. Насправді, заєць-біляк влітку рудо-бурий, а не сірий, а взимку він білосніжний і лише кінчики вух чорні. У наш час зайці-біляки зникли, можливо, через те, щозими в нас стали теплій малосніжні. Залишилися в Україні лише зайці-русаки, у яких забарвлення хутра протягом року не змінюється. Зайці-бі- ляки занесені до Червоної книги України. Отже, ще залишається надія на відновлення їх чисельності.
Тур, або дикий бик
Тур, первісний бик, був предком сотні порід великої рогатої худоби. Він був надзвичайно красивою твариною. Високий, мускулистий, з гордо посадженою головою на могутній шиї, з довгими світлими рогами. Бики були чорними, а корови — рудо- бурими. Тури мали дикий і злий норов, не боялись ні людини, ні звіра, бо не мали собі рівних. Навіть вовки були проти них безсилі. Однак турів із часом ставало дедалі менше. Причина — зростання господарської діяльності людини.
Останній представник цього виду загинув уроці. Цей красивий і могутній звір залишився в пам’яті людей в казках, переказах, легендах, у скульптурі та живописі.
Куріпка біла
До чорного списку занесено птахів, які вжене гніздяться в Україні. Це, наприклад, куріпка біла. Вона була колись дуже поширеною, а тепер збереглася лишена півночі. Розміром біла куріпка не більша за сіру ворону. Забарвлення самців і самок взимку біле, із чорним по краях хвостом і червоними бровами. В Україні зустрічалась переважно на Поліссі, у болотистій місцевості, де росте багато вербі берез, бруньками яких полюбляли ласувати білі куріпки.
Бражник мертва голова»
Досить великий метелик з розмахом крил 11–13 см. Передні крила червонувато-бурі, задні — чорно-жовті. На темній пухнас-
тій спинці добре помітний вохристо-жовтий малюнок, що нагадує череп. Довгий час цей бражник наводив жахна забобонних людей. Вважалося, що мертва голова — провісник всіляких лих, особливо коли він починав кричати. Справді, цей метелик здатен видавати звук, що схожий на різкий, пронизливий писк.
Водяться ці метелики на півдні, однак інколи залітають і в центральні та північні райони. Живляться вони соком, що витікає з поранених дерев. Іноді крадуть меду бджіл, бо вміють імітувати спів бджолиної матки. Гусінь бражника строката — жовта або зелена з голубими смугами. Живиться листям картоплі, жасмину, малини.

с. 50–51
Тема. Державні заповідники. Заповідні території рідного краю
Асканія Нова
Найдавніший заповідник в Україні — Асканія Нова, що знаходиться в Херсонській області. Це цілинний заповідний степ площею більше ніж 11 тис. га, що включає в себе зоопарк, де у вільному та напіввільному станах утримуються тварини з усіх континентів планети. В асканійському зоопарку живе більше ніж
50 видів парнокопитних. Крім зубрів, коней Пржевальського, козуль та степових оленів тут можна зустріти африканських антилоп куду, американських вилорогих антилоп, індійських гарну. Типовими представниками тваринного світу в асканійському степу є ховрахи, хом’яки, тушканчики, полівки, зайці-русаки, а також хижаки лисиці, тхори, ласки. Тепер у заповіднику налічується видів птахів. Серед них орли степові, луні, сови, соколи, щурки. Тут можна зустріти австралійських страусів, що несуть яйця вагою понад 500 грамів. У степу зростає 452 види квіткових рослин. Серед трав’янистої рослинності переважають різні види ковили, типчак, келерія.
Карпатський державний заповідник
Природа Українських Карпат — мальовничі гори, вкриті густими лісами, швидкі ріки і чудові полонини — здавна оспівана
народом. Тут ще збереглися величні букові дерева, висота яких становить 40–50 метрів, а товщина стовбура досягає 2 метрів. Зустрічаються також такі рідкісні дерева, як тис ягідний, яловець козацький, смерека звичайна. У лісах проживають ведмеді, водяться олені, козулі, дикі свині, білки, зайці. Збереглися такі хижі звірі, як карпатський бурий ведмідь, рись, куниця лісова і кам’яна, вовк, борсук, лісовий кіт та інші. На території заповідника можна зустріти більше ніж 70 видів ссавців. Найцікавішим представником тваринного світу, безумовно, є карпатський ведмідь — найбільший лісовий хижак, маса якого досягає
500 кг. Із птахів звичайними видами є нурець великий, сови сіра і бородата, сич волохатий, глухар, тетерук, дятел та інші. Карпатські водойми населяють понад 50 видів риб. Зустрічаються тут, зокрема, такі рідкісні види, як балканська морена, карпатський пічкур, угорська мінога. Прикрасою карпатських річок і потоків є особливо цінні види — дунайський лосось і струмкова форель.
Поліський заповідник
Для збереження і примноження рідкісних рослині тваринна Українському Поліссі було створено заповідник. Він знаходиться у Житомирській області на кордоні з Білоруссю. Площа заповідника більша за 20 тис. га. Загальна площа боліт — близько 5 тис. га. Для заповідника характерні типові борові ліси. Тут зростають сосна, береза, осика, вільха, горобина. Зустрічаються також в’яз гладкий, тополя чорна, червона журавлина, рододендрон жовтий, ліана-плющ та інші. У заповіднику живуть лосі, козулі, дикі свині, вовки, лисиці, рисі. На річках утворили колонії річкові бобри. Проживають у заповіднику й інші цінні хутрові звірі — куниця, видра звичайна, ондатра. Тут гніздиться понад 90 видів водоплавних і болотних птахів. Серед них куріпка, рябчик, тетерук, чапля, білий лелека. Особливе місце серед птахів займає справжній велетень пташиного царства — глухар.
У заповіднику зустрічається багато рослині тварин, занесених до Червоної книги України плаун колючий, водяний горіх, любка дволиста, чорний лелека, сірий журавель, вечірниця мала і такі рідкісні комахи, як березові та кульбабні шовкопряди, бражник мертва голова».

26
Чорноморський державний заповідник
Цей заповідник розташований на узбережжі Чорного моря. Він найбільший за площею серед усіх заповідників України. Загальна площа — 57 тис. га, утому числі суходіл — майже
10 тис. га, акваторія Чорного моря — 47 тис. га.
Суходільні ділянки служать місцями для гніздування птахів і перепочинку перелітних. У різний час тут було нараховано близько 300 видів птахів. Деякі з них занесені до Червоної книги України пелікани кучерявий і рожевий, лелека чорний, стрепет, ходуличник, змієїд, беркут, орел-могильник, сапсан, пугач. На території заповідника охороняється 90 % світової кількості чорноголової чайки.
Багатий рослинний і тваринний світ заповідника. Тут охороняється види рослину тому числі 6 рідкісних, 47 видів ссавців, 70 видів риб.
У заповіднику зареєстровано понад 600 видів комах. Найбільш поширені на території заповідника гризуни. Серед них є муранчик, сліпак піщаний, тхір степовий, вечірниця гігантська та інші. Налічується 9 видів плазунів черепаха болотна, ящірка прудка і різнокольорова, вуж звичайний і водяний, полоз жовточеревий та чотирисмуговий, медянка та гадюка степова.

с. 54–55
Тема. Організм людини. Системи органів тіла людини та їх значення вжитті людини
Людина — це унікальний живий механізм, який складається з багатьох працюючих систем. Людина — частина природи. Природа може існувати без людини — людина не може жити без природи. Людині потрібна їжа, вода, чисте повітря. Без їжі людина може прожити тільки декілька тижнів, без води — декілька днів, без повітря — декілька хвилин.
Організм людини складається з органів. Серце, легені, печінка, нирки, шлунок, шкіра — це органи, які виконують певні
функції. Одні з них забезпечують органи киснем, поживними речовинами, інші — змінюють і перетворюють їжу на поживні речовини. Робота всіх органів взаємопов’язана. Якщо, наприклад, захворіло серце, то гірше працюють легені, печінка, нирки.
Розрізняють органи дихання, органи руху, органи травлення, органи кровообігу, органи чуття. Роботою органів керують головний і спинний мозок.

с. 56–57
Тема. Опорно-рухова система. Формування постави. Практична робота Перевірка власної постави»
Кожна частина тіла людини має своїм язи. Головна особливість м’язів — здатність скорочуватися й розслаблюватися. При цьому змінюється товщина і довжинам яза. Це і є їхня робота. До кісток м’язи прикріплюються сухожиллями.
Всього в тілі людини налічується понад 600 м’язів, які поділяються нам язи живота, спини, голови, шиї, рук та ніг. М’язи людини дуже різноманітні. Проте, якби вони не відрізнялися, спільним для них є те, що вони можуть працювати скорочуватися і розслаблятися. Коли м’язи скорочуються, вони стають коротшими і товстішими. Коли м’язи розслабляються, вони стають довшими і тоншими. Під час скороченням яз тягне до себе кістку, до якої він прикріплений. Внаслідок розслабленням яза кістка повертається у попереднє положення. Ми з вами не замислюємося над тим, коли і який м’яз має скорочуватися чи розслаблятися. Це відбувається за командою, яку дає м’язам мозок. Це він керує роботою м’язів. Під час ходіння в тілі людини працює до 200 м’язів, 43 — коли людина зморщує чоло, 17 — коли людина посміхається. М’язи, скорочуючись, приводять у рух кістки нашого тіла. Вони сприяють різноманітним рухам нашого тіла, а також підтриманню його в певному положенні. Праця людини пов’язана з рухами її м’язів.

28

с. 58
Тема. Харчування. Дослідницький проект Раціон здорового харчування Основні вітаміни

Вітамін С (свіжі овочі, фрукти, ягоди, зелень, лимони, шипшина, апельсини, мандарини) бере участь у всіх видах обміну, сприяє росту клітині тканин, підвищує стійкість організму до шкідливих впливів, підвищує природний імунітет.
Вітамін В
1
(у житньому і пшеничному хлібі, дріжджах, бобових, печінці, яєчному жовтку) поліпшує функцію центральної нервової системи, бере участь в обміні вуглеводів.
Вітамін В
2
(ум ясі, печінці, яйцях, молоці, молочних продуктах) впливає на діяльність центральної нервової системи, бере участь в утворенні гемоглобіну, в регуляції функції шлунково- кишкового тракту.
Вітамін РР (у м’ясі, молоці, печінці, хлібі) бере участь у вуглеводному обміні.
Вітамін В
6
(ум ясі, печінці, рибі, жовтках, овочах, фруктах) бере участь у білковому обміні, сприяє утворенню необхідних жирних кислот, поліпшує кровотворення.
Вітамін А (у риб’ячому жирі, печінці, вершковому маслі, яєчному жовтку, кропі, овочах, фруктах — абрикосах) стимулює ріст і розмноження клітин організму, забезпечує нормальний розвиток шкіри, слизових оболонок, підвищує стійкість організму до інфекцій, бере участь в утворенні здорового пігменту.
Вітамін Е (у салаті, овочах, м’ясі, печінці, яйцях, рослинних оліях, молоці) поліпшує процеси всмоктування в кишечнику. Охороняє жири від окиснення.
Вітамін K (у капусті, гарбузах, шпинаті, печінці) бере участь у процесах зсідання крові.

29

с. 59
Тема. Дихальна система. Запобігання захворюванням органів дихання Щоб забезпечити органи киснем, треба розвивати легені. Цьому сприяють ранкова гімнастика, ігри на свіжому повітрі, помірна фізична праця. Краще від усіх уміють дихати співаки, музиканти, які грають на духових інструментах (флейті, сопілці, трубі, спортсмени та йоги. Уміння дихати — це правильне і повне використання можливостей грудної клітки, дихальних м’язів і діафрагми . Від правильного дихання залежить здоров’я і продовження життя людини.
• Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів (і видихів) за день.
• Права легеня людини вміщає в собі більше повітря, ніж ліва.
• Площа поверхні людських легень приблизно дорівнює площі тенісного корту.

с. 60–61
Тема. Кровоносна система. Дбайливе ставлення до серця та його тренування. Практичне завдання Вимірювання частоти пульсу»
Кров, яку виштовхує серце, тече по великих і товстих кровоносних судинах — артеріях. По артеріях кров розходиться до всіх органів і тканин тіла, несучи кисень і поживні речовини. Чимдалі від серця, артерії більше розгалужуються, стають тоншими, такими, як ниточка або волосинка. Такі судини називаються капілярами. Передавши органам кисень і поживні речовини, кров повертається назад до серця. Судини, по яких кров рухається до серця, називаються венами. Із серця кров поступає у легені, де збагачується киснем, і знову повертається до серця. Чим краще працює серце, тим більше поживних речовині кисню потрапляє до органів тіла.

30

с. 62–63
Тема. Шкіра. Значення шкіри для організму людини. Збереження шкіри
Загартовування повітрям
Існує декілька способів загартовування повітрям сону теплий період року при відчинених вікнах (взимку — при напіввідчинених фрамугах чи кватирках, заняття зимовими видами спорту ковзани, лижі, прийняття повітряних ванн.
Повітряні ванни влітку приймають на свіжому повітрі, переважно в ранкові години, у місцях, захищених від прямих сонячних променів, різкого вітру. Взимку повітряні ванни приймають у кімнаті, відчинивши фрамугу або кватирку.
Загартовування водою
Загартовування водою — один з найбільш сильних і ефективних способів зміцнення здоров’я учнів. Водні процедури, різні за тривалістю, по-різному впливають на організм.
Найлегший, доступний спосіб загартовування водою — обтирання. Підготовленим людям після місяця обтирань можна переходити до обливань. При повному обливанні голову залишають сухою. Тривалість обливання — не більше ніж 1 хвилина. Найбільш ефективним є душ. Влітку хороші результати дає купання в штучних або природних водоймах.
Загартовування сонцем
Загартовування сонцем має велике значення для росту і розвитку дитини.
Найкращий час для сонячних ванн — між 9–11 годинами ранку таз до 18 години.
Тіло опромінюють таким чином спочатку спину, потім правий бік, живіт і лівий бік. Приймати сонячні ванни краще, лежачи ногами до сонця.
Неправильне користування сонцем не тільки не сприяє загартовуванню, алей може завдати шкоди здоров’ю.

31

с. 64
Тема. Гігієна органів чуття. Запобігання захворюванням. Здоровий спосіб життя
Як берегти очі
Сьогодні люди навчилися боротися з найтяжчими хворобами. Якщо потрібно, лікарі навіть можуть замінити людині її хворе серце штучним. А от очі замінити нічим не можна. Учені не зуміли поки що зробити такі штучні очі, які бачили б так само, як живі. І напевно, ще довго не зуміють цього зробити, адже наше око влаштоване набагато складніше, ніж найсучасніший комп’ютер. Природа сама потурбувалася проте, щоб зберегти наші очі від багатьох неприємностей. Наприклад, брови не дають поту потрапляти в очі, а вії захищають їх від пилу. І блимаємо ми, виявляється, неспроста: коли наша повіка рухається, вона очищує поверхню ока від найдрібніших порошинок. Але жоден природний захист не допоможе, якщо ти раптом почнеш чесати і терти очі брудними руками. В око потраплять мікроби, воно почне сльозитися і боліти. Трапляється і так зір вже став помалу погіршуватися, а ми цього ще не помічаємо. А потім раптом лікар повідомляє неприємну новину потрібно лікувати очі. Щоб із вами такого не трапилося, намагайтесь свої очі не стомлювати. Запам’ятайте: вони дуже втомлюються, якщо вичитаєте лежачи, та ще й при цьому водите носом по сторінці або, наприклад, протягом дня просиджуєте біля телевізора чи комп’ютера.
(З Інтернету)
Як зберегти хороший слух
В одних людей вуха великі, в інших — маленькі. Та будь-які вуха призначені для одного — вловлювати звуки. Саме завдяки вухам ми чуємо музику, пісні, голоси інших людей. Правда, деякі звуки для вух є шкідливими. Наші вуха дуже чутливій тому бояться занадто сильного шуму, гучної музики, пронизливих криків та гуркотіння. І якщо ви хочете надовго зберегти хороший слух, не слід вмикати телевізорна повну гучність.

Пам’ятайте й проте, що вуха легко застудити. Тому в транспорті краще не сидіти біля відкритого вікна, де може продути. А коли на вулиці сильний вітер, обов’язково прикривайте вуха капюшоном або шапкою. Шкіра усередині вуха дуже ніжна. Тому в жодному разі не можна колупати у вухах гострими предметами. І чистити їх потрібно м’якими ватяними джгутиками дуже обережно.
(З Інтернету)
32 с
Навчальне видання
Діптан Наталія Володимирівна
Н900236У(п). Підписано до друку 13.03.2014. Формат 60×90/16. Папір друкарський. Гарнітура Шкільна. Друк офсетний. Ум. друк. арк. 2,0.
Методичні рекомендації до посібника
«Природознавство. 3 клас
робочий зошит
до підручника І. В. Грущинської»
ТОВ Видавництво Ранок. Свідоцтво ДК № 3322 від 26.11.2008.
61071 Харків, вул. Кібальчича, 27, к. 135. Для листів 61045 Харків, ас 3355.
Редактор
І. В. Єфімова
Технічний редактор
О. В. Романова
Верстка
С. В. Яшиш
E-mail: office@ranok.com.ua
Тел. (057) 719-48-65, тел./факс (057) З питань реалізації звертатися за тел.: у Харкові – (057) 727-70-80, 727-70-77; Києві – (044) 599-14-53, 377-73-23; Білій Церкві – (04563) 3-38-90; Вінниці – (0432) 55-61-10,27-70-08; Дніпропетровську – (056) 785-01-74, 789-06-24; Донецьку – (062) 344-38-38;
Житомирі – (0412) 41-27-95, 44-81-82;
Івано-Франківську – (0342) 72-41-54;
Кривому Розі – (056) Луганську – (0642) 53-34-51; Львові – (032) 244-14-36; Миколаєві і Одесі – (048) 737-46-54; Сімферополі – (0652) 54-21-38; Тернополі – (0352) 49-58-36; Хмельницькому – (0382) 70-63-16; Черкасах – (0472) 51-22-51, 36-72-14; Чернігові – (0462) 62-27-43.
E-mail: Книга поштою 61045 Харків, ас 3355. Тел. (057) 727-70-90, (067) 546-53-73.
E-mail: pochta@ranok.com.ua
www.ranok.com.ua


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©chito.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал